2. Informacje ogólne o organizacji studiów

Na Wydziale Fizyki prowadzone są studia stacjonarne na dwóch kierunkach.

Kierunek : fizyka

Studia stacjonarne, pięcioletnie, magisterskie.

Studia stacjonarne, trzyletnie, licencjackie.

Studia stacjonarne, dwuletnie uzupełniające magisterskie.

Studia stacjonarne, czteroletnie, doktoranckie.

Nauczycielskie Kolegium Fizyki, studia stacjonarne, trzyletnie - licencjackie, dwuletnie - uzupełniające magisterskie.

Kierunek: astronomia

Studia stacjonarne, pięcioletnie, magisterskie.

Studia stacjonarne, czteroletnie, doktoranckie.

Wydział prowadzi również Studium Podyplomowe Fizyki z Astronomią oraz uczestniczy w prowadzeniu Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Nauczania Przyrody, zorganizowanego przez Wydziały Biologii, Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przy współpracy Wydziału Geologii UW.
 
 

Studia magisterskie.

Na studiach stacjonarnych kierunku fizyka studia magisterskie trwają 5 lub 5,5 lat, na kierunku astronomia 5 lat. Na obu kierunkach pierwsze trzy lata studiów obejmują dwa etapy: studia wstępne (I rok) i studia ogólne (II i III rok). Pierwszy rok studiów jest wspólny dla obu kierunków oraz dla studiów magisterskich i studiów licencjackich na kierunku fizyka (bez NKF-u). W okresie studiów wstępnych studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć w ramach jednego z trzech możliwych poziomów trudności. Od roku akadem. 2000/2001 podział studentów na grupy o danym poziomie trudności przedmiotów kierunkowych (fizyka i matematyka) następuje na podstawie wyników testu z fizyki i matematyki w zakresie szkoły średniej, który odbywa się na pierwszych zajęciach na I roku. Obecność na teście jest obowiązkowa. W okresie studiów ogólnych istnieje możliwość wyboru zaliczanych przedmiotów z podanej listy. Możliwości te dla studentów II roku zależą od poziomu trudności zaliczanych zajęć. Zasadę możliwości wyboru przedmiotów zaliczanych realizuje się poprzez zapisy na zajęcia na dany semestr roku akademickiego. Od II roku studiów każdy student może mieć opiekuna naukowego.

Kwalifikacja na studia magisterskie odbywa się po zaliczeniu II roku studiów. Warunki kwalifikacji zależą od poziomu trudności zaliczanych zajęć.

W semestrze letnim III roku studenci studiów magisterskich wybierają specjalizację spośród następujących:

na kierunku fizyka

- fizyka doświadczalna

a) fizyka cząstek elementarnych i oddziaływań fundamentalnych,

b) fizyka jądra atomowego,

c) spektroskopia jądrowa,

d) optyka,

e) fizyka ciała stałego,

f) metody jądrowe fizyki ciała stałego,

g) rentgenowskie badania strukturalne,

h) biofizyka,

i) fizyka medyczna,

j) fizyka środowiska,

k) optyka fourierowska i przetwarzanie informacji, l) fizyka komputerowa,
- fizyka teoretyczna

- geofizyka

- dydaktyka i popularyzacja fizyki;

na kierunku astronomia

- astronomia.

Ostatnie dwa lata studiów poświęcone są przygotowaniu do wykonywania pracy magisterskiej (IV rok) i jej wykonaniu (V rok). W czasie tych dwóch lat (lub dwóch i pół lat na biofizyce, fizyce medycznej oraz na geofizyce) studenci uczestniczą także w wykładach i seminariach specjalistycznych. Po uzyskaniu absolutorium, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu magisterskiego otrzymują stopień magistra fizyki lub astronomii. Studenci kierunku fizyka i astronomia mogą dodatkowo uzyskać uprawnienia do nauczania w szkole, zaliczając przedmioty bloku pedagogicznego.

Studia licencjackie.

Na studiach stacjonarnych kierunku fizyka prowadzone są także trzyletnie studia zawodowe, licencjackie w następujących specjalizacjach:

- metody komputerowe,

- fizyka środowiska,

- fizyka materiałowa i optyka.

Kwalifikacja na studia licencjackie odbywa się po zaliczeniu II roku studiów. Pierwszy rok studiów jest wspólny dla wszystkich specjalizacji i nie różni się od I roku na studiach magisterskich na kierunku fizyka (bez NKF-u). Na II roku studenci zaliczający zajęcia o najniższym poziomie trudności (A) mają w semestrze zimowym ściśle określony program, natomiast w semestrze letnim obowiązkowe są trzy przedmioty: Fizyka A IV, Fizyka A V i I Pracownia fizyczna (b), a w ramach 165 h pozostałych do zaliczenia studenci wybierają przedmioty z podanej listy. Ponieważ program specjalizacji licencajackich zawiera niektóre przedmioty przewidziane do zaliczenia już w semestrze letnim II roku, więc wybór przedmiotów powinien być zgodny z preferowaną specjalizacją na studiach licencjackich. Studenci zaliczający zajęcia na II roku na poziomie trudności B lub C mają możliwość pełnego wyboru zajęć z podanej listy, ale w przypadku planowania realizacji studiów licencjackich, ich wybór powinien być także zgodny z preferowaną specjalizacją.

Przed rozpoczęciem III roku studenci deklarują podjęcie studiów licencjackich na wybranej specjalizacji. Podczas III roku studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć zgodnie z wybraną specjalizacją. Na III roku następuje wybór tematu pracy licencjackiej. Po uzyskaniu absolutorium, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu licencjackiego studenci otrzymują dyplom licencjata fizyki.

Studenci, którzy otrzymali dyplom licencjata mogą starać się o zakwalifikowanie na dwuletnie uzupełniające studia magisterskie, wybierając specjalizację spośród dostępnych na kierunku fizyka.
 
 

Nauczycielskie Kolegium Fizyki.

Studia w Nauczycielskim Kolegium Fizyki (NKF) są dwustopniowe. Trzyletnie studia licencjackie dają uprawnienia do nauczania fizyki, matematyki i chemii w gimnazjum. Podczas całego toku studiów studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć. Na III roku studiów studenci wykonują pracę licencjacką. Po uzyskaniu absolutorium, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu licencjackiego otrzymują dyplom licencjata fizyki. Dodatkowe dwuletnie studia magisterskie (łącznie pięć lat) dają ponadto uprawnienia do nauczania fizyki we wszystkich typach szkół średnich oraz tytuł magistra. Studenci, którzy zakwalifikują się na II stopień NKF wykonują podczas II roku studiów II stopnia pracę magisterską w wybranym Zakładzie Wydziału Fizyki.
 
 

Studia doktoranckie.

Czteroletnie studia doktoranckie w dziedzinie nauk fizycznych w zakresie fizyki teoretycznej, doświadczalnej i astronomii prowadzone są w ramach wszystkich specjalizacji istniejących na Wydziale Fizyki, realizowanych w następujących jednostkach organizacyjnych:
 
Instytut Fizyki Doświadczalnej Instytut Fizyki Teoretycznej
* Pracownia Fizyki Medycznej * Zakład Fizyki Matematycznej 
* Pracownia Struktury i Dynamiki Sieci  * Zakład Struktury Jądra Atomowego 
* Zakład Badań Strukturalnych  * Zakład Teorii Ciała Stałego
* Zakład Biofizyki  * Zakład Teorii Cząstek i Oddział. Fundamentalnych
* Zakład Cząstek i Oddział. Fundamentalnych  * Zakład Teorii Hadronów i Leptonów
* Zakład Fizyki Ciała Stałego  * Zakład Teorii Pola i Fizyki Statystycznej
* Zakład Fizyki Jądra Atomowego * Zakład Teorii Względności i Grawitacji
* Zakład Optyki  
* Zakład Spektroskopii Jądrowej  
Instytut Astronomii Instytut Geofizyki
* Zakład Astrofizyki Obserwacyjnej  * Pracownia Przetwarzania Informacji 
* Zakład Astrofizyki Pozagalaktycznej * Zakład Fizyki Atmosfery
* Zakład Astrofizyki Teoretycznej * Zakład Fizyki Litosfery

Katedra Metod Matematycznych Fizyki
 
 

Studia doktoranckie są dziennymi studiami indywidualnymi, odbywanymi według ramowego programu studiów pod kierunkiem opiekuna naukowego - nauczyciela akademickiego Wydziału Fizyki UW ze stopniem doktora habilitowanego. Opiekun naukowy ustala z doktorantem temat badań i zakres pracy doktorskiej, jak również zestaw zajęć i formę ich zaliczenia (w tym również zajęcia odbywające się poza Wydziałem Fizyki UW).
 
 

Studium Podyplomowe Fizyki z Astronomią.

Na Wydziale Fizyki istnieje Studium Podyplomowe Fizyki z Astronomią, przeznaczone dla nauczycieli przedmiotów ścisłych, którzy chcą uzyskać uprawnienia do nauczania fizyki i tych, którzy mając takie uprawnienia chcą podwyższyć swoje kwalifikacje. Studia w Studium Podyplomowym Fizyki z Astronomią trwają trzy semestry i dają uprawnienia do nauczania fizyki i astronomii w gimnazjum i liceum, osobom posiadającym uprawnienia pedagogiczne. Osoby, które nie posiadają uprawnień pedagogicznych mogą je uzyskać zaliczając blok pedagogiczny dla studentów studiów stacjonarnych na Wydziale Fizyki. Podczas całego toku studiów studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć. Po uzyskaniu obowiązujących zaliczeń i zdaniu egzaminu końcowego absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów.

Studia podyplomowe są płatne, aktualnie opłata wynosi 700 zł za semestr. Istnieje możliwość pokrycia tych kosztów przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jeśli słuchacz zostanie skierowany na studium przez Kuratorium. W wyjątkowych przypadkach można uzyskać zwolnienie z opłaty.
 
 

Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Nauczania Przyrody.

Wydział Fizyki jest współorganizatorem Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Nauczania Przyrody, prowadzonego przez Wydziały Biologii, Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przy współpracy Wydziału Geologii UW.

Studium organizuje studia podyplomowe przeznaczone dla nauczycieli (absolwentów biologii, geografii, fizyki, chemii lub innych rodzajów studiów przyrodniczych i technicznych) i przygotowujące ich do nauczania zintegrowanego przedmiotu “Przyroda”, wykładanego w klasie IV–VI szkoły podstawowej. Do zadań Studium należy w szczególności:

  1. przybliżenie nauczycielom podstaw wiedzy przyrodniczej, szczególnie w zakresie przedmiotów, których dotychczas nie nauczali,
  2. umożliwienie sprawnego posługiwania się nowoczesnymi narzędziami multimedialnymi,
  3. zapoznanie z aktywnymi metodami poznawania przyrody przez uczniów.
Studia w Studium Podyplomowym trwają trzy semestry. Podczas całego toku studiów studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć. Po uzyskaniu obowiązujących zaliczeń i zdaniu egzaminu końcowego absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów.

Studia podyplomowe są płatne, aktualnie opłata wynosi 1000 zł za semestr.
 
 

Zasady przyjęć na I rok studiów magisterskich i licencjackich na kierunku fizyka (bez NKF-u) oraz na studia magisterskie na kierunku astronomia
w roku akadem. 2001/2002.
Maturzyści z 2001 r. z co najmniej dobrą średnią ocen z fizyki i matematyki na świadectwie maturalnym (do średniej liczona jest najwyższa nota na świadectwie z tych przedmiotów) przyjmowani będą bez egzaminu wstępnego.

Uczestnicy stopnia II (okręgowego) Olimpiady Fizycznej, Matematycznej, Astronomicznej, Informatycznej, Chemicznej lub Wiedzy Technicznej przyjmowani będą bez egzaminu wstępnego.

Kandydaci z Maturą Międzynarodową z 2000 r. ze średnią punktów z fizyki i matematyki na poziomie wyższym (HL) co najmniej 5 (w skali ocen 1-7 pkt.) przyjmowani będą bez egzaminu wstępnego.

Pozostali kandydaci - na podstawie pozytywnego końcowego wyniku egzaminu (pisemnego i ustnego).

Przyjęcia na podstawie egzaminu odbywać się będą tylko w ramach pierwszej rekrutacji. Egzamin pisemny z fizyki i matematyki (3 zadania z fizyki i 1 zadanie z matematyki) odbędzie się 3 lipca 2001 r. Osoby, które uzyskają 50% możliwych do uzyskania punktów z egzaminu pisemnego mogą być zwolnione z egzaminu ustnego. Pozostałe osoby będą kwalifikowane na podstawie sumy punktów uzyskanych w wyniku egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego z fizyki i matematyki (3 pytania z fizyki i 1 pytanie z matematyki). Egzamin ustny odbędzie się 5 i 6 lipca 2001 r.

Dokumenty kandydatów (kwestionariusz kandydata na studia, oryginał świadectwa dojrzałości albo jego odpis lub kopia poświadczona notarialnie, świadectwo lekarskie, 4 fotografie, dowód wniesienia opłaty manipulacyjnej, dwie koperty ze znaczkami, zaadresowane do siebie, tekturowa teczka) na Wydział Fizyki, na kierunki fizyka (bez Nauczycielskiego Kolegium Fizyki) i astronomia przyjmowane będą w Dziekanacie Wydziału Fizyki, Warszawa, ul. Hoża 69, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków), do dnia 22 czerwca 2001 r. w ramach pierwszej rekrutacji.

Warunkiem przyjęcia na Wydział Fizyki jest pozytywna kwalifikacja kandydata na podstawie ocen na świadectwie dojrzałości lub na podstawie wyniku egzaminu wstępnego oraz dostarczenie oryginału świadectwa dojrzałości. Niedostarczenie oryginału świadectwa dojrzałości do dnia 18 lipca 2001 r. będzie rozumiane jako rezygnacja ze studiów na Wydziale Fizyki.

Druga rekrutacja odbędzie się w okresie 20 do 27 lipca 2001 r. na podstawie konkursu świadectw dojrzałości. Przyjmowani będą maturzyści z 2001 r. z co najmniej dobrą średnią ocen z fizyki i matematyki na świadectwie dojrzałości (do średniej liczona jest najwyższa nota na świadectwie z tych przedmiotów). Wymagane będzie złożenie oryginału świadectwa dojrzałości do dnia 27 lipca 2001 r.

Kandydaci, mający obywatelstwo polskie, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości lub świadectwo ukończenia szkoły średniej za granicą przyjmowani są na studia według tych samych zasad co pozostali kandydaci, pod warunkiem przedłożenia nostryfikacji tego świadectwa, jeżeli daje ono prawo ubiegania się o studia wyższe w kraju wystawienia, co zostało potwierdzone przez polski konsulat. Kandydaci nie będący obywatelami polskimi kierowani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, którzy odbyli kurs języka polskiego będą przyjmowani na studia bez postępowania kwalifikacyjnego, pozostali – na podstawie kwalifikacji przeprowadzonej przez Dziekana.

Osoby, które zostaną przyjęte na Wydział Fizyki w r. 2001, ale nie podejmą studiów w tym roku, będą w przypadku ponownego ubiegania się o przyjęcie podlegały zasadom obowiązującym w dniu ponownego złożenia dokumentów.
 
 

Zasady przyjęć na uzupełniające studia magisterskie na kierunku fizyka (bez NKF-u)
w roku akadem. 2001/2002.

1. O przyjęcie na uzupełniające studia magisterskie mogą starać się osoby z dyplomem licencjackim Wydziału Fizyki UW kierunku fizyka oraz z dyplomem licencjackim studiów fizyki innych uczelni i studiów o pokrewnych programach. O przyjęciu na studia decyduje Dziekan. W szczególnych przypadkach Dziekan może powołać Komisję Kwalifikacyjną dla przyjęć na te studia i przyjąć kandydatów na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu wstępnego pisemnego i ustnego z fizyki i z matematyki. W przypadku różnic programowych, studenci mogą zostać wpisani na odpowiednio wcześniejszy rok, aby uzupełnić te różnice przed przyjęciem na specjalizację na roku IV, co może oznaczać wpisanie na III rok 5 i 5,5 letnich studiów magisterskich.

Egzamin wstępny z fizyki i matematyki odbędzie się w dniach:
pisemny – 20 i 21 września 2001 r, ustny – 25 i 26 września 2001 r.

Dokumenty (podanie, życiorys, dyplom ukończenia studiów licencjackich, kwestionariusz osobowy, wyciąg z kart egzaminacyjnych, świadectwo zdrowia oraz cztery fotografie) na uzupełniające studia magisterskie należy składać w Dziekanacie Wydziału Fizyki, Warszawa, ul. Hoża 69, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków), do 18 września 2001 r. na najbliższy rok akademicki.

2. Kandydaci ubiegający się o wpis na I rok uzupełniających studiów magisterskich i przyjęcie na konkretną specjalizację w najbliższym roku akademickim powinni złożyć podania do Dziekana do dnia 30 kwietnia br. w celu zarezerwowania miejsca na studiach specjalistycznych, na które zapisują się w tym samym czasie studenci III roku 5 i 5,5 letnich studiów magisterskich. W przypadku przyjęcia warunkowego i wpisania studenta w najbliższym roku akademickim na III rok 5 letnich studiów magisterskich ostateczny termin składania podań upływa dnia 18 września.

3. W przypadku absolwentów studiów licencjackich Wydziału Fizyki UW wymagania dla rozpoczęcia uzupełniających studiów magisterskich (wpis na IV rok 5 i 5,5 letnich studiów magisterskich) są następujące:

– pozytywny wynik egzaminu wstępnego z fizyki i matematyki.

Studenci, którzy na I i II roku studiów zaliczyli zajęcia z fizyki i matematyki w wersji B lub C są zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zwolnieni z egzaminu wstępnego na uzupełniające studia magisterskie.

Studenci, którzy na I i /lub II roku studiów zaliczyli zajęcia z fizyki i matematyki w wersji A, aby uzyskać zwolnienie z egzaminu wstępnego na uzupełniające studia magisterskie muszą zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami wykazać się co najmniej dobrą średnią ocen z Matematyki A I, II i III oraz co najmniej dobrą średnią ocen z Fizyki A I, II, III, IV i V.

– zaliczenie 1320 godz. z zakresu studiów ogólnych w ramach 5 i 5,5 letnich studiów magisterskich na kierunku fizyka

– zaliczenie minimalnej liczby godzin w poszczególnych blokach przedmiotowych (Matematyka, Informatyka, Pracownie, Fizyka) obowiązującej studentów 5 i 5,5 letnich studiów magisterskich na kierunku fizyka. Studentowi może brakować w sumie do 120 godzin z ustalonych minimów w tych blokach, ale wtedy wspomniane wyżej zaliczenie musi być w pełni uzyskane w trakcie IV i V roku studiów magisterskich

– spełnienie wymagań specjalizacji, która ma być realizowana w okresie uzupełniających studiów magisterskich.

Jeżeli student zdał egzamin wstępny lub był z niego zwolniony, ale nie spełnia pozostałych wymagań, Dziekan ustala zakres i czas uzupełnień, co może oznaczać wpisanie na III rok 5 i 5,5 letnich studiów magisterskich.

4. Licencjaci spoza Wydziału Fizyki UW, starający się o przyjęcie na uzupełniające studia magisterskie na Wydziale Fizyki UW przyjmowani są na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu wstępnego. Pozostałe wymagania (patrz p. 3) są ustalane na zasadach indywidualnych przez Dziekana lub w trybie przez niego ustalonym. W przypadku różnic programowych, studenci mogą zostać wpisani na odpowiednio wcześniejszy rok, aby uzupełnić te różnice przed przyjęciem na specjalizację na roku IV, co może oznaczać wpisanie na III rok 5 i 5,5 letnich studiów magisterskich.
 
 

Zasady przyjęć na kierunek fizyka - Nauczycielskie Kolegium Fizyki
w roku akadem. 2001/2002.


Maturzyści z 2001 r. z co najmniej dobrą średnią ocen z fizyki i matematyki na świadectwie maturalnym (do średniej liczona jest najwyższa nota na świadectwie z tych przedmiotów) przyjmowani będą bez rozmowy kwalifikacyjnej, na zasadzie konkursu ocen z fizyki i matematyki na świadectwie maturalnym.

Limit miejsc w Nauczycielskim Kolegium Fizyki – 60.

Pozostali kandydaci - na podstawie pozytywnego wyniku rozmowy kwalifikacyjnej oraz konkursu ocen z fizyki i matematyki na świadectwie dojrzałości.

Rozmowa kwalifikacyjna na NKF w ramach pierwszej rekrutacji odbędzie się 25 i 26 czerwca 2001 r. Osoby, które nie zakwalifikowały się do NKF mogą ubiegać się o przyjęcie na kierunek fizyka lub astronomia, składając podania do dnia 29 czerwca 2001 r.

Dokumenty kandydatów (kwestionariusz kandydata na studia, oryginał świadectwa dojrzałości albo jego odpis lub kopia poświadczona notarialnie, świadectwo lekarskie, 4 fotografie, dowód wniesienia opłaty manipulacyjnej, dwie koperty ze znaczkami, zaadresowane do siebie, tekturowa teczka) na Nauczycielskie Kolegium Fizyki przyjmowane będą w Dziekanacie Wydziału Fizyki, Warszawa, ul. Hoża 69, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków), do dnia 18 czerwca 2001 r. w ramach pierwszej rekrutacji.

Warunkiem przyjęcia do Nauczycielskiego Kolegium Fizyki, oprócz postępowania kwalifikacyjnego opisanego powyżej jest dostarczenie oryginału świadectwa dojrzałości. Niedostarczenie oryginału świadectwa dojrzałości do dnia 18 lipca 2001 r. będzie rozumiane jako rezygnacja ze studiów na Wydziale Fizyki.

Druga rekrutacja do Nauczycielskiego Kolegium Fizyki odbędzie się w okresie od 3 do 14 września 2001 r. Rozmowa kwalifikacyjna na NKF w ramach drugiej rekrutacji odbędzie się 17 i 18 września 2001 r. Wymagane będzie złożenie oryginału świadectwa dojrzałości do dnia 14 września 2001 r.

Kandydaci, mający obywatelstwo polskie, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości lub świadectwo ukończenia szkoły średniej za granicą przyjmowani są na studia według tych samych zasad co pozostali kandydaci, pod warunkiem przedłożenia nostryfikacji tego świadectwa, jeżeli daje ono prawo ubiegania się o studia wyższe w kraju wystawienia, co zostało potwierdzone przez polski konsulat. Kandydaci nie będący obywatelami polskimi kierowani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, którzy odbyli kurs języka polskiego będą przyjmowani na studia bez postępowania kwalifikacyjnego, pozostali – na podstawie kwalifikacji przeprowadzonej przez Dziekana.

Osoby, które zostaną przyjęte na Wydział Fizyki w r. 2001, ale nie podejmą studiów w tym roku, będą w przypadku ponownego ubiegania się o przyjęcie podlegały zasadom obowiązującym w dniu ponownego złożenia dokumentów.
 
 

Zasady przyjęć na uzupełniające studia magisterskie na kierunku fizyka w

Nauczycielskim Kolegium Fizyki w roku akadem. 2001/2002.


O przyjęcie na uzupełniające studia magisterskie w Nauczycielskim Kolegium Fizyki mogą starać się osoby z dyplomem licencjackim NKF-u oraz innych specjalizacji licencjackich Wydziału Fizyki UW, a także Wydziałów Fizyki innych uczelni. Przyjęcie na studia odbywa się na podstawie pozytywnego wyniku ustnego egzaminu kwalifikacyjnego z fizyki i matematyki, który odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca 2001 r. oraz w dniach 27 i 28 września 2001 r. Z egzaminu kwalifikacyjnego zwolnieni będą licencjaci, którzy w okresie studiów na uniwersyteckich wydziałach fizyki uzyskali średnią ze wszystkich ocen z fizyki i matematyki co najmniej cztery. W przypadku różnic programowych w zakresie odbytych studiów licencjackich wymagane będzie uzupełnienie brakujących przedmiotów podczas studiów uzupełniających.

Dokumenty (podanie, życiorys, dyplom ukończenia studiów licencjackich, kwestionariusz osobowy, wyciąg z kart egzaminacyjnych, świadectwo zdrowia oraz cztery fotografie) na studia uzupełniające magisterskie w NKF-ie należy składać w Dziekanacie Wydziału Fizyki, Warszawa, ul. Hoża 69, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków), do 15 czerwca lub do 18 września 2001 r. na najbliższy rok akademicki.
 
 


Zasady przyjęć na Studia Doktoranckie na Wydziale Fizyki
w roku akadem. 2001/2002.

O przyjęcie mogą się ubiegać absolwenci szkół wyższych posiadający dyplom ukończenia studiów, lub kończący studia w bieżącym roku akademickim. Kandydaci, którzy nie posiadają jeszcze dyplomu magisterskiego mogą zostać zakwalifikowani warunkowo.

Obowiązkowa rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się w dniach 20 i 21 czerwca 2001 r.

Słuchacze Studium Doktoranckiego mogą otrzymywać stypendium.

Dokumenty (podanie, życiorys, dyplom ukończenia studiów, kwestionariusz osobowy, wyciąg z kart egzaminacyjnych, opinię opiekuna naukowego oraz cztery fotografie) należy składać w Dziekanacie Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, ul. Hoża 69, w terminie do 1 czerwca 2001 r. Bliższych informacji udziela Dziekanat Wydziału Fizyki UW, tel. 621-54-48.
 
 

Zasady przyjęć na Studium Podyplomowe Fizyki z Astronomią

w roku akadem. 2000/2001.

O przyjęcie na studia w Studium Podyplomowym Fizyki z Astronomią mogą starać się osoby z dyplomem magisterskim studiów wyższych na kierunku fizyka i astronomia oraz studiów o pokrewnych programach. Studia podyplomowe są płatne, aktualnie opłata wynosi 700 zł za semestr. W wyjątkowych wypadkach można uzyskać pełne lub częściowe zwolnienie z tej opłaty. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. (limit miejsc 64).

Dokumenty kandydatów (podanie o przyjęcie na Studium z poparciem dyrekcji szkoły, kwestionariusz osobowy, życiorys, odpis dyplomu magisterskiego, dowód wniesienia opłaty manipulacyjnej) na Studium Podyplomowe przyjmowane będą w Dziekanacie Wydziału Fizyki, Warszawa, ul. Hoża 69, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków), do dnia 10 września 2001 r. Istnieje możliwość pokrycia kosztów przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jeśli słuchacz zostanie skierowany na Studium przez Kuratorium.

Zasady przyjęć na Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Nauczania Przyrody

w roku akadem. 2001/2002.

O przyjęcie na studia w Studium Podyplomowym Międzywydziałowym Studium Nauczania Przyrody mogą starać się absolwenci szkół wyższych posiadający dyplom ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich na kierunku biologia, geografia, fizyka, chemia lub innych rodzajów studiów przyrodniczych i technicznych. Studia podyplomowe są płatne, aktualnie opłata wynosi 1000 zł za semestr. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. (limit miejsc 60).

Dokumenty kandydatów (podanie o przyjęcie, kwestionariusz osobowy, życiorys, odpis dyplomu, dowód wniesienia opłaty manipulacyjnej) należy składać w Dziekanacie Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, ul. Hoża 69, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków), do dnia 10 września 2001 r.
 
 

Punkty zaliczeniowe w roku akadem. 2001/2002.

W roku akademickim 1998/99 na Wydziale Fizyki wprowadzone zostały punkty zaliczeniowe, będące równoważnikiem europejskich punktów kredytowych (ECTS). Celem wprowadzenia punktów jest ułatwienie czasowego lub trwałego przenoszenia się studentów z uczelni na uczelnię, zaliczania zajęć na innych wydziałach lub uczelniach, zarówno w Polsce, jak i w Europie, poprzez ustalenie zasad uznawania równoważności studiów odbytych na innej uczelni. Zwiększa to możliwości indywidualizowania programu kształcenia studenta i stwarza możliwość większego niż dotychczas wpływu samego studenta na kształt i przebieg jego studiów.

Przyporządkowanie punktów oparte jest na następujących zasadach:

  1. Punktacją objęte są wszystkie lata studiów.
  2. Jeden rok = 60 punktów.
  3. Punkty przyporządkowane są przedmiotom i dotyczą zarówno przedmiotów kierunkowych, jak i pozakierunkowych, przedmiotów obowiązkowych (obligatoryjnych), jak i do wyboru (fakultatywnych). Wyjątek stanowi język angielski i wychowanie fizyczne, którym nie są przyporządkowane żadne punkty.
  4. Punkty przyporządkowane są także pracy dyplomowej.
  5. Punkty przyznawane są na zasadzie: wszystko albo nic, tzn. warunkiem uzyskania punktów jest zaliczenie danego przedmiotu.
  6. Bardziej zaawansowany poziom trudności przedmiotu nie oznacza większej liczby punktów.
  7. Punkty nie mają nic wspólnego z oceną uzyskaną w wyniku zaliczenia przedmiotu.
  8. Uzyskanie dyplomu wymaga zdobycia określonej liczby punktów.
Odpowiednie liczby punktów konieczne do uzyskania dyplomu na Wydziale Fizyki na określonym rodzaju studiów są następujące:

5-letnie studia magisterskie ................. 300 pkt

5,5-letnie studia magisterskie .............. 330 pkt

3- letnie studia licencjackie ................. 180 pkt

2-letnie studia uzupełniające magisterskie ... 120 pkt.

Średnia liczba godzin przypadająca na 1 punkt zaliczeniowy na Wydziale Fizyki wynosi 12 h. W spisach przedmiotów obok liczby godzin podane są odpowiednie liczby punktów zaliczeniowych.

W roku akademickim 2001/2002 zaliczenie roku oparte jest na liczbie godzin zaliczonych przez studenta. Punkty zaliczeniowe będą w tym roku pełnić jeszcze rolę informacyjną. W przyszłości do zaliczenia każdego roku studiów wymagane będzie uzyskanie 60 punktów zaliczeniowych.

Numery i kody przedmiotów.

W roku akademickim 1998/99 uzupełniono numerację i wprowadzono kodowanie wszystkich przedmiotów wykładanych na Wydziale Fizyki UW. Nadanie numerów przedmiotom ułatwiło uporządkowanie wydziałowego katalogu przedmiotów. Numery przedmiotów rozpoczynają się od numeru roku, dla którego są zalecane, a następne dwie cyfry numerują przedmioty dla danego roku (np. 212). Litera A, B, C po trzech cyfrach oznacza poziom trudności (A- najłatwiejsza wersja, C - najtrudniejsza, np. 202A). Litera L oznacza, że jest to wykład specjalnie przeznaczony dla studiów licencjackich (np. 306L), a wykład o takim samym numerze jest prowadzony w wersji dla studiów magisterskich. Na kierunku astronomia numery przedmiotów kierunkowych poprzedzone są literą A (np. A101). Na NKF-ie numery wszystkich przedmiotów poprzedzono literą N (np. N101).

Kody przedmiotów zostały wprowadzone w sposób wspólny dla całego Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze trzy cyfry przedzielone kropką (np. 13.2 dla fizyki) oznaczają klasyfikację dziedziny zajęć wg listy kodów dziedzin obowiązującej w programie SOCRATES/ERASMUS. Czwarte miejsce (0) jest pozostawione na ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie. Piąte miejsce oznacza stopień zaawansowania przedmiotu i przyjęto, że jest to rok studiów, na którym sugeruje się zaliczenie tego przedmiotu. Miejsca od szóstego do dziesiątego (np. 306L) zawierają numer wydziałowy. Pełny kod przedmiotu dla Mechaniki kwantowej I jest więc opisany przez 13.203301B. Wprowadzenie kodów dla wszystkich przedmiotów wykładanych na Uniwersytecie Warszawskim powinno znacznie ułatwić studentom wyszukanie poprzez WWW interesujących ich wykładów z danej specjalności w Katalogu przedmiotów Uniwersytetu Warszawskiego.