2. Informacje ogólne o organizacji studiów

Na Wydziale Fizyki prowadzone są studia stacjonarne na dwóch kierunkach.

Kierunek : fizyka

Studia stacjonarne, pięcioletnie, magisterskie.

Studia stacjonarne, trzyletnie, zawodowe.

Studia stacjonarne, trzyletnie uzupełniające magisterskie.

Studia stacjonarne, czteroletnie, doktoranckie.

Nauczycielskie Kolegium Fizyki, studia stacjonarne, trzyletnie - zawodowe, dwuletnie - uzupełniające magisterskie.

Kierunek: astronomia

Studia stacjonarne, pięcioletnie, magisterskie.

Studia stacjonarne, czteroletnie, doktoranckie.

Wydział prowadzi również Studium Podyplomowe Fizyki z Astronomią oraz uczestniczy w prowadzeniu Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Nauczania Przyrody, zorganizowanego przez Wydziały Biologii, Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przy współpracy Wydziału Geologii UW.

 

Studia magisterskie.

Na studiach stacjonarnych kierunku fizyka studia magisterskie trwają 5 lub 5,5 lat, na kierunku astronomia 5 lat. Na obu kierunkach pierwsze trzy lata studiów obejmują dwa etapy: studia wstępne (I rok) i studia ogólne (II i III rok). Pierwszy rok studiów jest wspólny dla obu kierunków oraz dla studiów magisterskich i studiów zawodowych na kierunku fizyka (bez NKF). W okresie studiów wstępnych studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć w ramach jednego z trzech możliwych poziomów trudności. Podział studentów na grupy o danym poziomie trudności przedmiotów kierunkowych (fizyka i matematyka) następuje na podstawie wyników testu z fizyki i matematyki w zakresie szkoły średniej, który odbywa się 30 września. Obecność na teście jest obowiązkowa. W okresie studiów ogólnych istnieje możliwość wyboru zaliczanych przedmiotów z podanej listy. Zasadę możliwości wyboru przedmiotów zaliczanych realizuje się poprzez zapisy na zajęcia na dany semestr roku akademickiego.

Wyjątkowo ze względu na zmiany programowe w roku 2003/2004 kwalifikacja na studia magisterskie odbywać się będzie dla studentów I roku po zaliczeniu I roku zaś dla studentów II roku po zaliczeniu II roku studiów.

W semestrze letnim III roku studenci studiów magisterskich wybierają specjalizację spośród następujących:

na kierunku fizyka

- fizyka doświadczalna

a) fizyka cząstek elementarnych i oddziaływań fundamentalnych,

b) fizyka jądra atomowego,

c) spektroskopia jądrowa,

d) optyka,

e) fizyka ciała stałego,

f) metody jądrowe fizyki ciała stałego,

g) rentgenowskie badania strukturalne,

h) biofizyka,

i) fizyka medyczna,

j) fizyka środowiska,

k) optyka fourierowska i przetwarzanie informacji

- fizyka teoretyczna

- geofizyka

- dydaktyka i popularyzacja fizyki;

na kierunku astronomia

- astronomia.

Ostatnie dwa lata studiów poświęcone są przygotowaniu do wykonywania pracy magisterskiej (IV rok) i jej wykonaniu (V rok). W czasie tych dwóch lat (lub dwóch i pół lat na biofizyce i fizyce medycznej) studenci uczestniczą także w wykładach i seminariach specjalistycznych. Po zaliczeniu wszystkich przedmiotów, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu magisterskiego otrzymują stopień magistra fizyki lub astronomii. Studenci kierunku fizyka i astronomia mogą dodatkowo uzyskać uprawnienia do nauczania w szkole, zaliczając przedmioty bloku pedagogicznego.

Studia zawodowe.

Na studiach stacjonarnych kierunku fizyka prowadzone są także trzyletnie studia zawodowe w następujących specjalizacjach:

- metody komputerowe,

- fizyka środowiska,

- fizyka materiałowa i optyka.

Na III roku następuje wybór tematu pracy licencjackiej. Po zaliczeniu wszystkich wymaganych przedmiotów, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu licencjackiego studenci otrzymują dyplom licencjata fizyki.

Studenci, którzy otrzymali dyplom licencjata mogą starać się o zakwalifikowanie na dwuletnie uzupełniające studia magisterskie, wybierając specjalizację spośród dostępnych na kierunku fizyka.

 

Nauczycielskie Kolegium Fizyki.

Studia w Nauczycielskim Kolegium Fizyki (NKF) są dwustopniowe. Trzyletnie studia zawodowe dają uprawnienia do nauczania fizyki i matematyki w gimnazjum. Podczas całego toku studiów studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć. Na III roku studiów studenci wykonują pracę licencjacką. Po zaliczeniu wszystkich wymaganych przedmiotów, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu licencjackiego otrzymują dyplom licencjata fizyki. Dodatkowe dwuletnie studia magisterskie (łącznie pięć lat) dają ponadto uprawnienia do nauczania fizyki we wszystkich typach szkół średnich oraz tytuł magistra. Studenci, którzy zakwalifikują się na II stopień NKF wykonują podczas II roku studiów II stopnia pracę magisterską w wybranym Zakładzie Wydziału Fizyki.

 

 

Studia doktoranckie.

Czteroletnie studia doktoranckie w dziedzinie nauk fizycznych w zakresie fizyki teoretycznej, doświadczalnej i astronomii prowadzone są w ramach wszystkich specjalizacji istniejących na Wydziale Fizyki, realizowanych w następujących jednostkach organizacyjnych:

Instytut Fizyki Doświadczalnej

Instytut Fizyki Teoretycznej

* Pracownia Fizyki Medycznej

* Zakład Fizyki Matematycznej

* Pracownia Struktury i Dynamiki Sieci

* Zakład Struktury Jądra Atomowego

* Zakład Badań Strukturalnych

* Zakład Teorii Ciała Stałego

* Zakład Biofizyki

* Zakład Teorii Cząstek i Oddział. Fundamentalnych

* Zakład Cząstek i Oddział. Fundamentalnych

* Zakład Teorii Hadronów i Leptonów

* Zakład Fizyki Ciała Stałego

* Zakład Teorii Pola i Fizyki Statystycznej

* Zakład Fizyki Jądra Atomowego

* Zakład Teorii Względności i Grawitacji

* Zakład Optyki

 

* Zakład Spektroskopii Jądrowej

* Zakład Dydaktyki Fizyki

 

Instytut Astronomii

Instytut Geofizyki

* Zakład Astrofizyki Obserwacyjnej

* Pracownia Przetwarzania Informacji

* Zakład Astrofizyki Pozagalaktycznej

* Zakład Fizyki Atmosfery

* Zakład Astrofizyki Teoretycznej

* Zakład Fizyki Litosfery

Katedra Metod Matematycznych Fizyki

 

Studia doktoranckie są dziennymi studiami indywidualnymi, odbywanymi według ramowego programu studiów pod kierunkiem opiekuna naukowego - nauczyciela akademickiego Wydziału Fizyki UW ze stopniem doktora habilitowanego. Opiekun naukowy ustala z doktorantem temat badań i zakres pracy doktorskiej, jak również zestaw zajęć i formę ich zaliczenia (w tym również zajęcia odbywające się poza Wydziałem Fizyki UW).

 

Studium Podyplomowe Fizyki z Astronomią.

Na Wydziale Fizyki istnieje Studium Podyplomowe Fizyki z Astronomią, przeznaczone dla nauczycieli przedmiotów ścisłych, którzy chcą uzyskać uprawnienia do nauczania fizyki i tych, którzy mając takie uprawnienia chcą podwyższyć swoje kwalifikacje. Studia w Studium Podyplomowym Fizyki z Astronomią trwają trzy semestry i dają uprawnienia do nauczania fizyki i astronomii w gimnazjum i liceum, osobom posiadającym uprawnienia pedagogiczne. Osoby, które nie posiadają uprawnień pedagogicznych mogą je uzyskać zaliczając blok pedagogiczny dla studentów studiów stacjonarnych na Wydziale Fizyki. Podczas całego toku studiów studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć. Po uzyskaniu obowiązujących zaliczeń i zdaniu egzaminu końcowego absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów.

Studia podyplomowe są płatne, aktualnie opłata wynosi 700 zł za semestr. Istnieje możliwość pokrycia tych kosztów przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jeśli słuchacz zostanie skierowany na studium przez Kuratorium. W wyjątkowych przypadkach można uzyskać zwolnienie z opłaty.

 

Podyplomowe Międzywydziałowego Studium Nauczania Przyrody.

Wydział Fizyki jest współorganizatorem Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Nauczania Przyrody, prowadzonego przez Wydziały Biologii, Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przy współpracy Wydziału Geologii UW.

Studium organizuje studia podyplomowe przeznaczone dla nauczycieli (absolwentów biologii, geografii, fizyki, chemii lub innych rodzajów studiów przyrodniczych i technicznych) i przygotowujące ich do nauczania zintegrowanego przedmiotu “Przyroda”, wykładanego w klasie IV–VI szkoły podstawowej. Do zadań Studium należy w szczególności:

  1. przybliżenie nauczycielom podstaw wiedzy przyrodniczej, szczególnie w zakresie przedmiotów, których dotychczas nie nauczali,
  2. umożliwienie sprawnego posługiwania się nowoczesnymi narzędziami multimedialnymi,
  3. zapoznanie z aktywnymi metodami poznawania przyrody przez uczniów.

Studia w Studium Podyplomowym trwają trzy semestry. Podczas całego toku studiów studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć. Po uzyskaniu obowiązujących zaliczeń i zdaniu egzaminu końcowego absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów.

Studia podyplomowe są płatne, aktualnie opłata wynosi 1000 zł za semestr.

 

 

Punkty zaliczeniowe w roku akadem. 2003/2004.

W roku akademickim 1998/99 na Wydziale Fizyki wprowadzone zostały punkty zaliczeniowe, będące równoważnikiem europejskich punktów kredytowych (ECTS). Celem wprowadzenia punktów jest ułatwienie czasowego lub trwałego przenoszenia się studentów z uczelni na uczelnię, zaliczania zajęć na innych wydziałach lub uczelniach, zarówno w Polsce, jak i w Europie, poprzez ustalenie zasad uznawania równoważności studiów odbytych na innej uczelni. Zwiększa to możliwości indywidualizowania programu kształcenia studenta i stwarza możliwość większego niż dotychczas wpływu samego studenta na kształt i przebieg jego studiów.

Przyporządkowanie punktów oparte jest na następujących zasadach:

  1. Punktacją objęte są wszystkie lata studiów.
  2. Jeden rok = 60 punktów.
  3. Punkty przyporządkowane są wszystkim przedmiotom. Wyjątek stanowi język angielski i wychowanie fizyczne, którym nie są przyporządkowane żadne punkty.
  4. Punkty przyporządkowane są także pracy dyplomowej.
  5. Punkty przyznawane są na zasadzie: wszystko albo nic, tzn. warunkiem uzyskania punktów jest zaliczenie danego przedmiotu.
  6. Bardziej zaawansowany poziom trudności przedmiotu nie oznacza większej liczby punktów.
  7. Punkty nie mają nic wspólnego z oceną uzyskaną w wyniku zaliczenia przedmiotu.
  8. Uzyskanie dyplomu wymaga zdobycia określonej liczby punktów.

Odpowiednie liczby punktów konieczne do uzyskania dyplomu na Wydziale Fizyki na określonym rodzaju studiów są następujące:

5-letnie studia magisterskie ................. 300 pkt

5,5-letnie studia magisterskie .............. 330 pkt

3- letnie studia licencjackie ................. 180 pkt

2-letnie studia uzupełniające magisterskie ... 120 pkt.

Średnia liczba godzin przypadająca na 1 punkt zaliczeniowy na Wydziale Fizyki wynosi 12 h. W spisach przedmiotów obok liczby godzin podane są odpowiednie liczby punktów zaliczeniowych.

W roku akademickim 2003/2004 zaliczenie roku oparte jest na liczbie godzin zaliczonych przez studenta. Punkty zaliczeniowe będą w tym roku pełnić jeszcze rolę informacyjną. Od przyszłego roku do zaliczenia każdego roku studiów wymagane będzie uzyskanie 60 punktów zaliczeniowych.