Pomoc stypendialna dla studentów w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej

Możliwości oraz warunki otrzymania

  1. Procedury przyjęte przy realizacji działania dotyczącego pomocy stypendialnej dla studentów przyznawanej ze środków funduszy strukturalnych UE (w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego) powodują, że same uczelnie wyższe nie będą uprawnione do zgłaszania wniosków o przyznanie środków dla studentów na tego rodzaju pomoc. Wnioskującymi będą powiaty właściwe dla miejsca zamieszkania osób uprawnionych do takiej pomocy. Wnioski o środki na pomoc będą składane przez te jednostki do właściwych urzędów marszałkowskich.
    Wskazane jest jednak, by nasi studenci dowiadywali się o możliwości uzyskania takiej pomocy w swoich urzędach powiatowych.
  2. Zgodnie z zatwierdzonymi dokumentami dotyczącymi pomocy w ramach funduszy strukturalnych UE (Uzupełnienia do Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego) pomoc stypendialna będzie adresowana do studentów pochodzących z obszarów słabiej rozwiniętych, w tym w szczególności obszarów wiejskich (za obszary wiejskie uznaje się tereny położone poza granicami administracyjnymi miast i miasta do 5 tys. mieszkańców), obszarów restrukturyzacji przemysłów (decyduje miejsce stałego zameldowania) oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej podjęcie i kontynuowanie kształcenia na poziomie wyższym (pochodzący z rodzin o dochodzie na osobę w rodzinie nie wyższym niż kwota uprawniająca do uzyskania świadczeń rodzinnych zapisana w Ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - Dz. U. 2003 nr 228 poz. 2255 - obecnie jest to 504 zł netto na osobę w rodzinie, z takim zastrzeżeniem, że próg dla danego województwa z zachowaniem powyższego warunku będzie co roku ustalany przez Samorządy Wojewódzkie).
  3. Stypendia będą przekazywane w formie częściowego lub całkowitego pokrywania kosztów pobierania nauki (opłata za wyżywienie, przejazdy, akademik, stancję, odpłatność za studia w szkole wyższej prowadzącej naukę w swystemie dziennym, wieczorowym, zaocznym i eksternistycznym, a także zakup podręczników etc.).
  4. Maksymalna kwota pomocy stypendialnej dla studentów szkół wyższych wynosić będzie 350 zł w skali miesiąca.
  5. W przypadku stypendiów dla studentów szkół wyższych pomoc ta zostanie przyznana na czas trwania nauki w danym roku akademickim, jednak nie dłużej niż 10 miesięcy.
  6. Przewiduje się uruchomienie programu pomocy stypendialnej dla studentów już od następnego roku akademickiego, a więc już od października 2004 r. Niewykluczone, że mogą nastąpić jednak pewne opóźnienia związane z wdrażaniem funduszy strukturalnych UE w Polsce.
Warszawa, kwiecień 2004 r.