Fizyka I BC - 2006/2007

Uwaga !!!

30 sierpnia (czwartek) o godz. 9:00 w Sali Seminaryjnej Doswiadczalnej odbedzie sie egzamin poprawkowy z Fizyki IBC. Egzamin bedzie sie skladal z czesci zadaniowej (4 zadania) i testu. Osoby zainteresowane proszone sa o zgloszenie sie do Dziekanatu.

  • ( wyniki egzaminu poprawkowego )

  • Wykład prowadzą Marek Demiański i Tomasz Matulewicz:
       środa       9 - 11 SDD,
       czwartek 10 - 12 SDD.
    Podstawowy podręcznik:
       D. Halliday, R. Resnick, J. Walker, Podstawy fizyki, t. 1, t. 2 (Rozdział 14) i t. 4 (Rozdział 38) (PWN 2003, 2005, 2006)
    Podręczniki uzupełniające:
        A. K. Wróblewski, J. A. Zakrzewski, Wstęp do fizyki, t. 1 i t. 2 część 1
        C. Kittel, W. D. Knight, M. A. Ruderman, BKF: Mechanika, t. 1
        J. O'rear, Fizyka, t. 1

    Program wykładu

    1. Przedmiot i metodologia fizyki. Świat zjawisk fizycznych. Wielkości fizyczne. Układy jednostek. Modele matematyczne w fizyce.
    2. Opis ruchu. Układ odniesienia, układ współrzędnych. Wielkości charakteryzujące ruch. Przykłady ruchów. Ruch względny. Transformacja Galileusza.
    3. Prawa ruchu. Zasada bezwładności. Równania ruchu i przykłady ich rozwiązywania. Opis ruchu w nieinercjalnym układzie odniesienia.
    4. Zasady zachowania. Pęd, moment pędu, praca, moc, energia, Ruch pod działaniem sił zachowawczych.
    5. Obserwacje położenia i czasu z dwóch układów odniesienia. Transformacja Lorentza. Ruch ciał relatywistycznych.
    6. Oddziaływania dwóch ciał. Zasada akcji i reakcji. Układ środka masy. Zderzenia.
    7. Ciała sztywne. Statyka. Równania ruchu. Tensor momenty bezwładności. Równanie Eulera. Bąki.

    Warunki zaliczenia

    Warunki zaliczenia ćwiczeń:
    1. Obecność i aktywność. Cztery lub więcej nieusprawiedliwione nieobecności na ćwiczeniach są równoważne z niezaliczeniem ćwiczeń. (za aktywność na ćwiczeniach w ciągu całego semestru można zdobyć 10 punktów)
    2. Zadania domowe. Jedna seria tygodniowo. (maksymalnie w ciągu semestru 20 punktów)
    3. Kartkówki z zadań domowych i z materiału z ćwiczeń (przez pierwsze dwa miesiące co tydzień, później co dwa tygodnie). (maksymalnie w ciągu semestru 20 punktów)
    4. Dwa kolokwia. (każde po 25 punktów)
    Aby zaliczyć ćwiczenia trzeba zebrać co najmniej 50 punktów. Osoba, która chodziła na ćwiczenia ale nie uzyskała wymaganego minimum punktów może zdawać część zadaniową egzaminu pisemnego i jeżeli z tego egzaminu uzyska co najmniej 50% wymaganej liczby punktów będzie miała prawo zdawać egzamin poprawkowy.
    W przypadku usprawiedliwionej nieobecności (choroba lub inne ważne zdarzenie losowe) na jednym lub obu kolokwiach student lub studentka
    1. jeśli uzyskał/a już wymaganą liczbę punktów do zaliczenia ćwiczeń
      1. może bezpośrednio przystąpić do egzaminu pisemnego, albo
      2. po uprzednim zgłoszeni swojej decyzji, może uczestniczyć w części zadaniowej egzaminu pisemnego, który będzie traktowany jako dodatkowe kolokwium;
    2. jeśli nie uzyskał/a wymaganej liczby punktów do zaliczenia ćwiczeń, w celu uzyskania zaliczenia musi przystąpić do części zadaniowej egzaminu pisemnego, który traktowany jest wtedy jako dodatkowe kolokwium. W przypadkach A2 i B egzamin w sesji poprawkowej będzie traktowany jako egzamin zwykły, z zachowaniem uprawnień do egzaminu poprawkowego.
    Warunki zaliczenia wykładu:
    1. Zaliczenie ćwiczeń.
    2. Zdanie egzaminu pisemnego. Egzamin pisemny będzie się składał z zadań i testu.
    Proponowana ostateczna ocena będzie zależała od liczby zdobytych punktów za ćwiczenia i egzamin zgodnie z algorytmem 40% punktów za ćwiczenia + 60% punktów za egzamin.

    Zadania domowe

    Zadania z ćwiczeń