Konkursy

Zasady ogólne
W konkursach mogą brać udział studenci Wydziału Fizyki UW, zapisani w roku akademickim 2008/2009 na przedmiot "Fizyka elementarna".

Prace konkursowe można nadsyłać do dnia 11 stycznia 2009 r. do godziny 23:59.  Jedna osoba może uczestniczyć we wszystkich konkursach, ale może nadesłać najwyżej jedną pracę na dany konkurs. Praca może mieć tylko jednego autora.

Prace oceni komisja składająca się z co najmniej 3 osób wskazanych przez Dziekana Wydziału Fizyki UW. Komisja przedstawi laureatów nie później niż 31 marca 2009 r. Ogłoszenie o wynikach konkursów zostanie zamieszczone na stronie
http://www.fuw.edu.pl/~pniez/fel/competitions.html
W każdym konkursie zostanie wyłonionych co najwyżej trzech laureatów oraz zostanie przedstawiona ich lista rankingowa. W każdym z konkursów dla laureata, który zajmie pierwsze miejsce, przewidziana jest nagroda rzeczowa ufundowana przez Dziekana Wydziału Fizyki UW,  o wartości około 200 zł (będzie to najprawdopodobniej sprzęt elektroniczny). Każdy laureat dostanie pisemne potwierdzenie udziału w konkursie i informację o zajętym miejscu.

Prace proszę wysyłać na adres  Piotr.Niezurawski@fuw.edu.pl (otrzymanie pracy będę potwierdzać); w przypadku kłopotów z wysłaniem dużych plików proszę dostarczyć mi je osobiście na CD. Wszystkie nadesłane prace zostaną opublikowane na niniejszej stronie po 11 stycznia 2009 r. Nadesłanie pracy jest równoważne z udzieleniem zgody na jej publikację.
Wszystkie prace muszą być udostępnione na warunkach licencji Creative Commons w wersji "Uznanie autorstwa":
 Creative Commons License
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska.
Instrukcja, jak zamieścić informację o licencji.
 
Konkurs pt. "Moje eksperymenty - opracowanie"
Konkursowa praca powinna zawierać opisy, schematy, zdjęcia i wyniki ekperymentów i pomiarów wymyślonych i przeprowadzonych przez autora pracy. W eksperymentach/pomiarach można wykorzystywać ogólnodostępne artykuły (podobnie jak na warsztatach "Fizyki elementarnej").
Praca powinna zostać dostarczona w jednej z postaci:
- plik w formacie PDF,
- archiwum zawierające kompletną stronę WWW (wszystkie pliki).
Oceniane będą: nowatorstwo, atrakcyjność doświadczeń i wyników, wykorzystanie łatwo dostępnych artykułów, staranność opracowania pracy konkursowej.

Konkurs pt. "Zderzenia wielu kul - program w C++"
Praca konkursowa powinna się składać z programu w języku C++ oraz jego krótkiego opisu w postaci strony WWW. Program powinien symulować idealnie sprężyste zderzenia twardych, jednorodnych kul, zamkniętych w nieruchomym, prostopadłościennym obszarze o twardych ścianach. Program powinien wczytywać rozmiary obszaru oraz parametry kul z zewnętrznego pliku (kul może być teoretycznie dowolnie dużo). Dla każdej kuli powinna istnieć możliwość określenia jej masy, promienia, początkowego położenia oraz początkowej prędkości. Program, po zadanym czasie, który upływa "w świecie kul", powinien tworzyć zewnętrzny plik z końcową konfiguracją kul (format powinien być analogiczny do pliku wejściowego) i kończyć działanie.
Program powinien się kompilować i działać w systemie operacyjnym Linux, do programu powinna być dołączona instrukcja kompilacji i uruchomienia (w postaci strony WWW), przykładowe dane wejściowe.
Praca powinna zostać dostarczona w postaci:
- archiwum tar (ewentualnie skompresowane).
Oceniane będą: poprawność działania algorytmu, szybkość symulacji, przejrzystość kodu, staranność opracowania dokumentacji.

Konkurs pt. "Zasoby energetyczne naszej cywilizacji - artykuł"
Pracę konkursową stanowić powinien artykuł opisujący stan zasobów energetycznych naszej cywilizacji, obecny sposób i tempo ich wykorzystania oraz perspektywy energetyki.  Praca  powinna zawierać spis źródeł wykorzystanych informacji.
Praca powinna zostać dostarczona w jednej z postaci:
- plik w formacie PDF,
- archiwum zawierające kompletną stronę WWW (wszystkie pliki).
Oceniane będą: oryginalność spojrzenia na temat, własne pomysły dotyczące zagadnienia, poprawność językowa, atrakcyjność artykułu, wiarygodność użytych źródeł informacji, staranność opracowania artykułu.


Piotr Nieżurawski