IFT UW

Instytut Fizyki Teoretycznej

Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski

Informacje ogólne

Adres: ul. Hoża 69, 00-681 Warszawa
tel: 22 5532000 (centrala), 22 5532277, 22 6283396
faks: 22 6219475
email: iftuw@fuw.edu.pl
Dyrektor: prof. dr hab. Marek Napiórkowski
Zastępcy dyrektora: dr hab. Jerzy Lewandowski, prof. UW; dr hab. Marek Olechowski, prof. UW

W skład Instytutu Fizyki Teoretycznej wchodzi sześć katedr:
- Teorii Cząstek i Oddziaływań Elementarnych,
- Teorii Hadronów i Leptonów,
- Teorii Struktury Jąder Atomowych,
- Optyki Kwantowej i Fizyki Atomowej,
- Fizyki Materii Skondensowanej,
- Teorii Względności i Grawitacji,
oraz Pracownia Fizyki Komputerowej i Biblioteka.

Prowadzone badania naukowe mają szeroki zakres i odnoszą się do układów fizycznych o różnej skali złożoności:
- Badania w zakresie teorii cząstek i oddziaływań elementarnych obejmują wiele problemów zarówno fenomenologicznych jak i formalnych ze szczególnym uwzględnieniem analizy modelu standardowego i jego supersymetrycznych rozszerzeń, unifikacji oddziaływań, teorii superstrun i supergrawitacji, problemu generacji fermionów, substruktury kwarków i leptonów oraz nieperturbacyjnych metod w kwantowej chromodynamice.
- Obiektem badań są jądra atomowe, a zwłaszcza struktura jąder dalekich od stabilności i mających niewielką energię wiązania oraz struktura jąder o wysokich momentach pędu. Do opisu układów jądrowych stosowane są metody samozgodne w języku funkcjonałów gęstości.
- Rozwijana jest optyka kwantowa, informacja kwantowa, elektrodynamika kwantowa i fizyka atomowa. Badania dotyczą takich problemów jak podstawy mechaniki kwantowej, precyzyjne obliczenia w elektrodynamice kwantowej, własności atomów w silnych polach laserowych i kondensacja zimnej materii.
- Kolejną dziedziną badań jest kwantowa struktura ciał stałych, w tym półprzewodników półmagnetycznych, mikrostruktur półprzewodnikowych i nadprzewodników wysokotemperaturowych. W ramach fizyki statystycznej analizowane są własności makroskopowych układów klasycznych i kwantowych. Badania dotyczą zjawisk równowagowych, takich jak powierzchniowe przemiany fazowe i zjawiska krytyczne oraz teorii kinetycznej i procesów nierównowagowych, np. procesów transportu.
- Obiektem badań jest także struktura czasoprzestrzeni, teoria grawitacji i jej możliwych rozszerzeń, a zwłaszcza sformułowanie kwantowej teorii grawitacji. Prowadzone są także badania w dziedzinie kosmologii i astrofizyki teoretycznej, w tym jej powiązań z fizyką cząstek elementarnych i fizyką jądrową.

Instytutem kierowali kolejno dyrektorzy: Leopold Infeld (1952 - 1966), Józef Werle (1966 - 1975), Andrzej Trautman (1975 - 1984), Stefan Pokorski (1984 - 1993), Stanisław G. Rohoziński (1993 - 2005), Marek Napiórkowski (2005 - ).

Institute of Theoretical Physics - Reports 1998-99, 2000-01, 2002-03 (pliki PDF)

Nasz instytut jesienią (foto: Krzysztof Pachucki)