CERN -
Europejska Organizacja Badan Jadrowych
Pierwsza strona Poczatek tematu Poprzednia
 strona Nastepna
 strona

Wielki zderzacz elektronowo-pozytonowy LEP

Tunel LEP-u

Akcelerator LEP jest największym działającym zderzaczem cząstek elementarnych na świecie. W pierścieniu o obwodzie 27 km, znajdującym się około 100 m pod ziemią, paczki elektronów i pozytonów (antyelektronów) krążą w przeciwnych kierunkach przyspieszone prawie do prędkości światła.

Gdy elektron i pozyton znajdują się dostatecznie blisko siebie, to znikają w procesie anihilacji, pozostawiając po sobie po prostu energię. Prawie natychmiast energia ta zamienia się z powrotem na cząstki elementarne w taki sam sposób, jak działo się to w okresie powstawania Wszechświata. Anihilacja  elektronowo-pozytonowa

W czterech symetrycznych punktach pierścienia zderzacza paczki cząstek są ogniskowane do grubości włosa tak, aby zderzenie nastąpiło w środku jednego z czterech eksperymentów. Każda paczka zawiera około stu miliardów (1011) cząstek, ale średnio tylko jedno na czterdzieści tysięcy zderzeń pomiędzy paczkami prowadzi do pożądanego zderzenia "czołowego" elektronu z pozytonem. Z tego powodu paczki te krążą w akceleratorze godzinami i każda z nich przebywa więcej niż 10000 okrążeń na sekundę.

Akcelerator LEP rozpoczął pracę latem 1989 roku i przez sześć lat dobierano dokładnie energię krążących w nim cząstek, tak by możliwe było wyprodukowanie neutralnego nośnika oddziaływań słabych - bozonu Z0. Od jesieni 1995 roku energia była dalej zwiększana aż do uzyskania energii prawie dwa razy większej niż początkowa. W lecie 1996 roku LEP uzyskał wartość energii potrzebną do wyprodukowania pary naładowanych nośników oddziaływań słabych - bozonów W+ i W-. Detekcja milionów cząstek Z0 i setek cząstek W+ i W- pozwoliła eksperymentom przy akceleratorze LEP na bardzo precyzyjne testy Modelu Standardowego cząstek i ich oddziaływań.


Pierwsza strona Poczatek tematu Poprzednia
 strona Nastepna
 strona
© Copyright CERN - Ostatnia modyfikacja 1998-06-18