1. Informacje ogólne o organizacji studiów

Na Wydziale Fizyki prowadzone są studia stacjonarne na dwóch kierunkach.


Kierunek :
fizyka


Kierunek:
astronomia

Na studiach stacjonarnych kierunku fizyka studia magisterskie trwają 5 lub 5,5 lat, na kierunku astronomia 5 lat. Na obu kierunkach pierwsze trzy lata studiów obejmują dwa etapy: studia wstępne (I rok) i studia ogólne (II i III rok). W okresie studiów wstępnych studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć, przy czym mają oni prawo wyboru poziomu trudności przedmiotów kierunkowych (fizyka i matematyka). W okresie studiów ogólnych istnieje możliwość wyboru zaliczanych przedmiotów z podanej listy. Zasadę możliwości wyboru przedmiotów zaliczanych realizuje się poprzez zapisy na zajęcia na dany semestr roku akademickiego. Od II roku studiów każdy student ma opiekuna naukowego.

W semestrze letnim III roku studenci wybierają specjalizację spośród następujących:
na kierunku fizyka


na kierunku astronomia

Ostatnie dwa lata studiów poświęcone są przygotowaniu do wykonywania pracy magisterskiej (IV rok) i jej wykonaniu (V rok). W czasie tych dwóch lat (lub dwóch i pół lat na biofizyce, fizyce medycznej oraz na geofizyce) studenci uczestniczą także w wykładach i seminariach specjalistycznych. Po uzyskaniu absolutorium, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu magisterskiego otrzymują stopień magistra fizyki lub astronomii. Studenci kierunku fizyka i astronomia mogą dodatkowo uzyskać uprawnienia do nauczania w szkole, zaliczając przedmioty bloku pedagogicznego.

Na studiach stacjonarnych kierunku fizyka prowadzone są także trzyletnie studia zawodowe, licencjackie w następujących specjalizacjach:

Pierwszy rok studiów jest wspólny dla wszystkich specjalizacji i nie różni się od I roku na studiach magisterskich na kierunku fizyka. Przed rozpoczęciem II roku studenci deklarują podjęcie studiów licencjackich na wybranej specjalizacji. Podczas II i III roku studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć zgodnie z wybraną specjalizacją. Na III roku następuje wybór tematu pracy licencjackiej. Po uzyskaniu absolutorium, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu licencjackiego studenci otrzymują stopień licencjata fizyki.

Studenci, którzy otrzymali stopień licencjata mogą starać się o zakwalifikowanie na dwuletnie uzupełniające studia magisterskie, wybierając specjalizację spośród dostępnych na kierunku fizyka.

Studia w Nauczycielskim Kolegium Fizyki (NKF) są dwustopniowe. Trzyletnie studia licencjackie dają uprawnienia do nauczania fizyki, matematyki i chemii w szkole podstawowej. Podczas całego toku studiów studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć. Na III roku studiów studenci wykonują pracę licencjacką. Po uzyskaniu absolutorium, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu licencjackiego otrzymują stopień licencjata fizyki. Dodatkowe dwuletnie uzupełniające studia magisterskie (łącznie pięć lat) dają ponadto uprawnienia do nauczania fizyki we wszystkich typach szkół średnich oraz tytuł magistra. Studenci, którzy zakwalifikują się na II stopień NKF wykonują podczas II roku studiów II stopnia pracę magisterską w wybranym zakładzie Wydziału Fizyki.

Zasady przyjęć na I rok studiów magisterskich i licencjackich na kierunku fizyka (bez NKF-u) oraz na studia magisterskie na kierunku astronomia w roku akad. 1999/2000.

Egzamin pisemny z fizyki i matematyki (3 zadania z fizyki i 1 zadanie z matematyki) odbędzie się 5 lipca 1999 r. Osoby, które uzyskają 50 % możliwych do uzyskania punktów z egzaminu pisemnego, mogą być zwolnione z egzaminu ustnego. Pozostałe osoby będą kwalifikowane na podstawie wyniku egzaminu ustnego (3 pytania z fizyki i 1 pytanie z matematyki).

Podania kandydatów na Wydział Fizyki, na kierunki fizyka (bez Nauczycielskiego Kolegium Fizyki) i astronomia, przyjmowane będą w dziekanacie Wydziału Fizyki (ul. Hoża 69, Warszawa, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków)) do dnia 25 czerwca 1999 r.

Wymagane dokumenty:
- kwestionariusz kandydata na studia (formularze wydają szkoły lub dziekanat),
- oryginał (odpis lub poświadczona kopia) świadectwa dojrzałości,
- dowód wniesienia opłaty manipulacyjnej w wysokości 55 zł na konto UW:
     BIG Bank Gdański SA, IV O/Warszawa 11601029-30506001
- 4 fotografie,
- dwie koperty (156mmx224 mm) ze znaczkami (po 2 zł), zaadresowane do siebie,
- tekturowa teczka.

Niedostarczenie do dziekanatu Wydziału Fizyki przez osoby przyjęte na studia oryginału matury do dnia 20 lipca 1999 r. będzie rozumiane jako rezygnacja ze studiów na Wydziale Fizyki. Osoby, które zostaną przyjęte na Wydział Fizyki w r. 1999, ale nie podejmą studiów w tym roku, będą w przypadku ponownego ubiegania się o przyjęcie podlegały zasadom obowiązującym w dniu ponownego złożenia papierów.

Zasady przyjęć na kierunek fizyka - Nauczycielskie Kolegium Fizyki

Kandydaci będą przyjmowani na podstawie pozytywnego wyniku rozmowy kwalifikacyjnej oraz konkursu ocen z fizyki i matematyki na świadectwie maturalnym. Rozmowa kwalifikacyjna na NKF odbędzie się 22, 23 i 24 czerwca 1999 r. Osoby, które nie zakwalifikowały się do NKF, mogą ubiegać się o przyjęcie na kierunek fizyka lub astronomia, składając podania do dnia 29 czerwca 1999 r.

Dokumenty kandydatów na Nauczycielskie Kolegium Fizyki:
- kwestionariusz kandydata na studia (formularze wydają szkoły lub dziekanat),
- oryginał (odpis lub poświadczona kopia) świadectwa dojrzałości,
- dowód wniesienia opłaty manipulacyjnej w wysokości 55 zł na konto UW:
     BIG Bank Gdański SA, IV O/Warszawa 11601029-30506001
- 4 fotografie,
- dwie koperty (156mmx224 mm) ze znaczkami (po 2 zł), zaadresowane do siebie,
- tekturowa teczka,
przyjmowane będą w Dziekanacie Wydziału Fizyki, Warszawa, ul. Hoża 69, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków), do dnia 15 czerwca 1999 r.

Niedostarczenie oryginału matury do dnia 20 lipca 1999 r. będzie rozumiane jako rezygnacja ze studiów na Wydziale Fizyki. Osoby, które zostaną przyjęte na Wydział Fizyki w r. 1999, ale nie podejmą studiów w tym roku, będą w przypadku ponownego ubiegania się o przyjęcie podlegały zasadom obowiązującym w dniu ponownego złożenia papierów.

Zasady przyjęć na uzupełniające studia magisterskie na kierunku fizyka
(bez NKF-u) w roku akadem. 1999/2000.

  1. O przyjęcie na uzupełniające studia magisterskie mogą starać się osoby z dyplomem licencjackim Wydziału Fizyki UW kierunku fizyka oraz z dyplomem licencjackim studiów fizyki innych uczelni i studiów o pokrewnych programach. O przyjęciu na studia decyduje Dziekan. W szczególnych przypadkach Dziekan może powołać Komisję Kwalifikacyjną dla przyjęć na te studia i przyjąć kandydatów na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu wstępnego pisemnego i ustnego z fizyki i z matematyki. W przypadku różnic programowych studenci mogą zostać wpisani na odpowiednio wcześniejszy rok, aby uzupełnić te różnice przed przyjęciem na specjalizację na roku IV, co może oznaczać wpisanie na III rok 5 i 5,5 letnich studiów magisterskich.

  2. Ostateczny termin składania podań upływa dnia 20 września.
Zasady przyjęć na uzupełniające studia magisterskie na kierunku fizyka
w Nauczycielskim Kolegium Fizyki w roku akadem. 1999/2000.
  1. O przyjęcie na uzupełniające studia magisterskie mogą starać się osoby z dyplomem licencjackim NKF-u oraz innych specjalizacji licencjackich Wydziału Fizyki UW oraz z dyplomem licencjackim studiów fizyki innych uniwersytetów. Przyjęcia na studia odbywają się na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu wstępnego pisemnego i ustnego z fizyki i z matematyki, który odbędzie się 25, 28 i 29 czerwca 1999 r. oraz w okresie 20 - 30 września 1999 r. Z egzaminu kwalifikacyjnego zwolnieni będą licencjaci, którzy w okresie studiów na uniwersyteckich wydziałach fizyki uzyskali średnią ze wszystkich ocen z fizyki i matematyki co najmniej cztery. W przypadku różnic programowych w zakresie odbytych studiów licencjackich wymagane będzie uzupełnienie brakujących przedmiotów podczas studiów uzupełniających.

  2. Ostateczny termin składania podań upływa dnia 20 września.
Punkty zaliczeniowe (kredytowe) w roku akad. 1998/99.

W roku akademickim 1998/99 na Wydziale Fizyki wprowadzamy po raz pierwszy punkty zaliczeniowe, będące równoważnikiem europejskich punktów kredytowych (ECTS). Celem wprowadzenia punktów jest ułatwienie czasowego lub trwałego przenoszenia się studentów z uczelni na uczelnię, zaliczania zajęć na innych wydziałach lub uczelniach, zarówno w Polsce, jak i w Europie, poprzez ustalenie zasad uznawania równoważności studiów odbytych na innej uczelni. Zwiększa to możliwości indywidualizowania programu kształcenia studenta i stwarza możliwość większego niż dotychczas wpływu samego studenta na kształt i przebieg jego studiów.

Przyporządkowanie punktów oparte jest na następujących zasadach:

  1. Punktacją objęte są wszystkie lata studiów.
  2. Jeden rok = 60 punktów.
  3. Punkty przyporządkowane są przedmiotom i dotyczą zarówno przedmiotów kierunkowych, jak i pozakierunkowych, przedmiotów obowiązkowych (obligatoryjnych), jak i do wyboru (fakultatywnych). Wyjątek stanowi język angielski i wychowanie fizyczne, którym nieprzyporządkowane są żadne punkty.
  4. Punkty przyporządkowane są także pracy dyplomowej.
  5. Punkty przyznawane są na zasadzie: wszystko albo nic, tzn. warunkiem uzyskania punktów jest zaliczenie danego przedmiotu.
  6. Bardziej zaawansowany poziom trudności przedmiotu nie oznacza większej liczby punktów.
  7. Punkty nie mają nic wspólnego z oceną uzyskaną w wyniku zaliczenia przedmiotu.
  8. Uzyskanie dyplomu wymaga zdobycia określonej liczby punktów.

Odpowiednie liczby punktów konieczne do uzyskania dyplomu na Wydziale Fizyki na określonym rodzaju studiów są następujące:

Średnia liczba godzin przypadająca na 1 punkt zaliczeniowy na Wydziale Fizyki wynosi 12 h. W spisach przedmiotów obok liczby godzin podane są odpowiednie liczby punktów zaliczeniowych.

W roku akademickim 1998/99 zaliczenie roku oparte jest nadal na liczbie godzin zaliczonych przez studenta. Punkty zaliczeniowe będą w tym roku pełnić jedynie rolę informacyjną. W przyszłości do zaliczenia każdego roku studiów wymagane będzie uzyskanie 60 punktów zaliczeniowych.

Numery i kody przedmiotów.

W roku akademickim 1998/99 uzupełniamy numerację przedmiotów, a także wprowadzamy kodowanie wszystkich przedmiotów wykładanych na Wydziale Fizyki UW. Nadanie numerów przedmiotom ułatwia uporządkowanie wydziałowego katalogu przedmiotów. Numery przedmiotów rozpoczynają się od numeru roku studiów, dla którego są zalecane, a następne dwie cyfry identyfikują przedmioty dla danego roku (np. 212). Litera A, B, C po trzech cyfrach oznacza poziom trudności ( A - najłatwiejsza wersja, C - najtrudniejsza, np. 202 A), jeśli dotyczy przedmiotów zalecanych do zaliczenia w semestrach 1-3; lub rozróżnia różne wersje tego samego przedmiotu, jeśli dotyczy przedmiotów w semestrach 4-6. Litera L oznacza, że jest to wykład specjalnie przeznaczony dla studiów licencjackich (np. 306L), a wykład o takim samym numerze jest prowadzony w wersji dla studiów magisterskich. Na kierunku astronomia numery przedmiotów kierunkowych poprzedzone są literą A (np. A101). Na NKF-ie numery wszystkich przedmiotów poprzedzono literą N (np. N101).

Kody przedmiotów zostały wprowadzone w sposób wspólny dla całego Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze trzy cyfry przedzielone kropką (np. 13.2 dla fizyki) oznaczają klasyfikację dziedziny zajęć wg listy kodów dziedzin obowiązującej w programie SOCRATES/ERASMUS. Czwarte miejsce (0) jest pozostawione na ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie. Piąte miejsce oznacza stopień zaawansowania przedmiotu. Miejsca od szóstego do dziesiatego (np. 306L) zawierają numer wydziałowy. Pełny kod przedmiotu dla Mechaniki kwantowej I jest więc opisany przez 13.205301B. Wprowadzenie kodów dla wszystkich przedmiotów wykładanych na Uniwersytecie Warszawskim powinno znacznie ułatwić studentom wyszukanie poprzez WWW interesujących ich wykładów z danej specjalności.