do góry         o książce


5.2.1 Dlaczego e-mail jest tani


Spróbujmy porównać koszt rozmowy i przesyłania danych na tej samej linii telefonicznej. ,,Zwykła'' rozmowa telefoniczna wymaga, aby linia pomiędzy rozmawiającymi osobami była dla nich zarezerwowana przez cały czas rozmowy, niezależnie od tego, czy aktualnie coś mówimy, czy zastanawiamy się nad odpowiedzią. A jak będzie z listem elektronicznym?

Linie telefoniczne projektowano do przesyłania głosu, a nie danych cyfrowych. Toteż największa dostępna z ich wykorzystaniem szybkość transmisji danych, oferowana przez nowy standard V90 i modemy 56K, to ,,tylko'' 56 tysięcy bitów na sekundę5.3. Jak to przełożyć na tekst? W rozdziale 3.4 ustaliliśmy, że do zapisania jednej litery wystarczy osiem bitów. Jedna strona maszynopisu to standardowo 30 linii po 60 znaków, czyli 1800 znaków, czyli $1800\cdot 8=14400$ bitów. Znaczy to, że w sekundę połączenia można przekazać 3 strony maszynopisu! Wyobraźmy sobie dla porównania, ile czasu zajęłoby jej wyraźne przeczytanie.

To nie wszystko. Mówiliśmy, że e-mail dociera do adresata natychmiast. Ale to, co nam wydaje się natychmiastowe, dla komputerów zajmujących się przesyłaniem danych w Internecie może oznaczać mnóstwo kolejek i przestojów po drodze -- nawet tak długich, jak setne części sekundy (rozdział 5.1). A ,,kolejki'' biorą się stąd, że jedna linia może obsługiwać miliony ,,rozmów'' prowadzonych przez e-mail.


do góry o książce
Dalej: 5.2.2 POP3 i WebMail Do góry: 5.2 E-mail, czyli poczta elektroniczna Wstecz: 5.2 E-mail, czyli poczta elektroniczna