Narodowe Centrum Badań jądrowych
Katarzyna Deja
Doktorantka w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ)

Tematyka badawcza

Czas studiów doktoranckich pragnę poświęcić zagadnieniu fizyki plazmy kwarkowo-gluonowej. Nie jest ona obecnie obserwowana w warunkch naturalnych, jednak w ostatnich latach stało się możliwe wytworzenie i badanie plazmy kwarkowo-gluonowej w zderzeniach relatywistycznych jonów. Plazma kwarkowo-gluonowa to stan materii o skrajnie wysokiej gęstości energii lub ładunku barionowego, w którym kwarki i gluony zachowują się jak kwazi swobodne cząstki. Materia w stanie plazmy kwarkowo-gluonowej występowała we wczesnym Wszechświecie. Przypuszcza się także, że taka plazma występuje w centrach gwiazd neutronowych.

Moje badania teoretyczne, wykorzystujące metody kwantowej teorii pola i relatywistycznej teorii kinetycznej, koncentrują się na plaźmie w stanie dalekim od równowagi termodynamicznej. Dynamika takiego układu jest niezwykle bogata: oddziaływanie jest nieabelowe, występują efekty relatywistyczne i kwantowe, pojawiają się niestabilności różnych typów.

Moje pierwsze zadanie naukowe polega na wyznaczeniu strat  energii szybkiego partonu w nierównowagowej plaźmie kwarkowo-gluonowej.

Stronę odwiedzono 0 razy