Tekst pochodzi z numeru 1 (1/1999) czasopisma Anyten Mlek. All rights reserved.
Sienkiewicz i jego twórczość
Ania Winiarek

Sienkiewicz, jako żywo, jest jednym z najbardziej znanych twórców literatury pozytywistycznej w Polsce. Przeczytawszy jego książki postanowiłam, jako żywo, ułatwić uczniom wszystkich klas zrozumienie jego twórczości. Najpierw, w skrócie omówię wszystkie, jako żywo, jego utwory.

"W pustyni i w puszczy" - Arabowie porywają Nel, przyszłą ukochaną Stasia. Staś zaczyna walkę z nimi. Arabowie - giną. Nel i Staś górą! Na końcu - Słoń!

"Ogniem i mieczem" - Bohun porywa Helenę, ukochaną Skrzetuskiego. Na końcu bitwa o Zbaraż - Bohun wzięty do niewoli. Nie umiera, lecz słuch po nim ginie. Helena i Skrzetuski rulez!

"Potop" - Książę Bogusław Radziwiłł porywa Oleńkę, ukochaną Kmicica. Na końcu Kmicic dosolił Bogusławowi i wziął go do niewoli. Oleńka i Kmicic, jako żywo, rulez!

"Pan Wołodyjowski" - Azja porywa Baśkę, ukochaną Wołodyjowskiego. Baśka ucieka do Wołodyjowskiego, a Azja ginie na palu. Już byłby happy-end, gdy Wołodyjowski wysadza się w twierdzy. Na końcu, jako żywo, pogrzeb.

"Quo vadis?" - Neron porywa Ligię, jako żywo ukochaną Winicjusza. Później pożar Rzymu. Nerona wszyscy przestają lubić i umiera. Ligia i Winicjusz rulez!

W ten oto sposób dokonaliśmy, jako żywo, krótkiego przeglądu dzieł Sienkiewicza. Zapewne każdy co inteligentniejszy osobnik zauważył, że jego utwory można krótko uogólnić:

Pani X, ukochana pana Y, zostaje porwana przez pana Z. Pan Z ponosi klęskę. Pani X i pan Y rulez!

Jako żywo, mam nadzieję, że to komuś coś ułatwi!

Powodzenia!