Informacje o profilach

     W dniu dzisiejszym w Hoffmanowej wegetują cztery profile: matematyczno - przyrodniczy, matematyczno - fizyczny, biologiczno - chemiczny i humanistyczny. W każdym roczniku jest po jednej klasie o profilu mat-przyr, mat-fiz i human, natomiast po dwa biol-chemy (jeden z językami angielskim i rosyjskim, drugi z angielskim i niemieckim). Poniżej znajdują się krótkie charakterystyki poszczególnych profili wykonane przez uczęszczających doń uczniów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie przedmioty i w jakiej ilości wykładane są w każdym z profili w ciągu czterech lat nauki, to najlepiej rzuć okiem na siatkę godzin.

Profil biologiczno-chemiczny

     Właściwie to biol-chem nie jest wcale profilem tak trudnym, jakby się to mogło komuś z Was wydawać. Tak naprawdę jest o niebo lepszy, ciekawszy i bardziej pasjonujący, (...) od wszystkich humanów i mat-fizów razem wziętych.
     Będąc w klasie biologiczno-chemicznej, będziesz mógł (mogła) zgłębić tajniki wiedzy z zakresu takich nauk, jak chemia czy biologia, ale również nauczysz się dobrze fizyki i matematyki. Przekonasz się, że cytologia, zoologia, budowa atomu czy efekty energetyczne i entropowe mogą Cię bardzo zainteresować, a nawet stać się Twoją pasją (sami o tym dobrze wiemy).Warto podkreślić, że lekcje przedmiotów kierunkowych (i nie tylko tych) prowadzone są przez profesorów z wieloletnim doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami. Wiele razy będziesz też miał (-a) okazję czynnie uczestniczyć w przeprowadzaniu licznych doświadczeń, nie tylko na chemii czy biologii, ale i fizyce. Kolejną zaletą tego profilu są lekcje łaciny (od trzeciej klasy), na których to poznasz język starożytnych Rzymian, jak również ich kulturę, historię i obyczaje.
     I jeszcze jedno - zapomnielibyśmy powiedzieć wam, żebyście nie wierzyli nikomu, kto próbowałby zniechęcić was do biol-chemu. Tu jest po prostu fantastycznie !!! (Ale o tym przekonacie się na własnej skórze...).

Profil humanistyczny

     "Na początku Bóg stworzył humanów. I zobaczył, że to, co stworzył, było dobre. I dał im Bóg w posiadanie całą Ziemię i władzę nad wszystkimi stworzeniami bezrozumnymi (mat-fizami, biol-chemami, mat-przyrami). [...] I zerwała Ewa jabłko i dała je Adamowi do zjedzenia. [...] I wypędził ich Bóg z Raju i osadził na ziemskim łez padole - IX LO - gdzie wegetują do dziś. Znaleźli byli sobie miejsce w czterech klasach "e". I na pierwszy rzut oka widać, że są to ludzie wspaniałej rasy. Spotykają się w ciemnych miejscach... o podbiciu świata dysputują, pełni wiary w jego odbudowę. I są bardzo koleżeńscy - pomagają niższym formom życia (mat-fizom, biol-chemom, mat-przyrom) utrzymać się na powierzchni w tej trudnej do przetrwania szkole, w której wszystko dzieje się za zgodą lub wiedzą humanów (coooo?! - przyp. reszty szkoły). Humany z IX LO to jedyne prawdziwe humany na świecie!"

Profil matematyczno-fizyczny


Założenie: Z założenia w MF Jest Super!

Teza: MF to nie tylko profil, to wspaniałe towarzystwo, fenomenalni nauczyciele i genialny start w życiu.

Dowód: MF Jest profilem z założenia ścisłym, więc jeżeli wolisz matmę od polaka i fizykę od historii, to jest to profil w sam raz dla ciebie. Jednak ścisły charakter MF ujawnia dopiero w dalszych latach nauki. Pierwszy rok i tak wygląda podobnie we wszystkich profilach. Pomimo swych "ścisłych korzeni" MF jest dość "luźnym" profilem i jeżeli nie wiesz, co zamierzasz robić po skończeniu liceum, to ukończenie MF otworzy ci drzwi do wielu wydziałów UW, Politechniki i każdej innej szkoły, no może z wyjątkiem Polonistyki ... chociaż kto wie, wszystko jest możliwe w MF! Z reguły w tym profilu trafiają się bardzo fajni ludzie, o bardzo zróżnicowanych zainteresowaniach. Trafisz do paczki przyjaciół jakich mało, zawsze możesz liczyć na kumpli z MF-u. Co prawda, będziesz miał ich dość dużo, ok.36 osób, ale to tylko dobrze mieć tylu znajomych. MF trafiają się wspaniali nauczyciele o dużym poczuciu humoru, dobrym kontakcie z młodzieżą i niesamowitymi metodami uczenia. Naprawdę samemu będzie ci się chciało uczyć, będziesz kochał szkołę i swoich nauczycieli. A kadra nauczycielska, zwłaszcza ta ucząca przedmiotów kierunkowych jest w IX LO jest genialna. Nie wierzysz? Zapytaj wujka Fizyka lub kuzynki Matematyczki, każdy ci to powie: w Hoffmanowej nie ma złych nauczycieli, każdy Profesor jest OK! MF to nie tylko zabawa, to też nauka, ale jak już napisałem, szybko ją polubisz i nie będziesz miał z nią problemów, chociaż wypadałoby ostrzec przyszłych absolwentów naszego profilu, że program tak z fizyki, jak i z matmy jest dość obszerny i nie obejdzie się bez paru chwil spędzonych nad kartkami zeszytów. A robienie zadań będzie rytuałem który chcąc nie chcąc polubisz, w końcu życie to nie tylko zabawa...

Wnioski : Jeżeli po przeczytaniu powyższego tekstu czujesz, że MF jest spełnieniem twoich najskrytszych marzeń, to nie pozostaje ci nic innego, jak stać się jednym z nas. A więc do zobaczenia w MatFizie !

Profil matematyczno-przyrodniczy

     Profil matematyczno-przyrodniczy (czyli tzw. mat-przyr) jest profilem eksperymentalnym ułożonym przez grupkę nauczycieli z Hoffmanowej, którym po zlikwidowaniu klas matematyczno-eksperymentalnych zaczęło brakować urozmaicenia, nie mieli na kim przeprowadzać swoich doświadczeń (eksperymentów). Profil ten, na który mam szczęście/nieszczęście* uczęszczać, narodził się właśnie tak przed trzema laty. Mat-przyr był pisany z myślą o ludziach inteligentnych, dociekliwych, interesujących się zarówno matematyką, jak i fizyką, chemią czy biologią. Nauczyciele są zazwyczaj przyjaźnie do nas nastawieni, choć np. prof. Natorf, męczony przez jedną z uczennic o istotę potencjału grawitacyjnego, zastanawiał się nad jakimś "drobnym kęsim" lub "dżan-dżagą".Nie udało się to profesorowi (tak jak i nam, niestety/na szczęście*, nie udają się wychowawco- lub nauczycielobójstwa). Jakkolwiek po zażartych dyskusjach, w których kończyły się nam argumenty, lekkie pobicia już się zdarzały. Matematyka z prof. Kiełbasą lub prof. EB początkowo bywa trudna i męcząca, ale później można wyjść na prostą. I ta satysfakcja, że coś się umie... Później widuje się uczniów całkujących przez całą długą przerwę! Moja ulubiona chemia (z tego, co mi wiadomo) jest ciekawsza niż na innych profilach - samodzielnie przeprowadzamy wiele interesujących doświadczeń. Już na drugiej lekcji chemii w I klasie "coś" wyskoczyło mi z probówki i zachlapało drzwi, ścianę i podłogę. Na szczęście w wakacje szkołę odnawiano... Większość z przedmiotów jest interesująco prowadzona i z przerażeniem zauważamy, że zaczynamy lubić naukę. Ogólnie mat-przyr jest dla ludzi lubiących bawić się nauką, robić doświadczenia i ich opisy (hmm... taaaaak... te opisy...), chcących coś wiedzieć o otaczającym ich świecie.

P.S. Jak widać na przykładzie powyższego tekstu, nie jesteśmy zbyt dobrymi polonistami. Cóż, nie można znać się na wszyskim.

*/ - niewłaściwe skreślić