1.Zasady zaliczania pracowni

 

1.1.    Pracownia Fizyczna dla Zaawansowanych prowadzi ćwiczenia z następujących działów:

·        fizyka subatomowa (fizyka jądrowa + fizyka cząstek elementarnych),

·        fizyka ciała stałego,

·        optyka.

 

1.2.    Studenci zobowiązani są wykonać i zaliczyć odpowiednią liczbę ćwiczeń, stosownie do ich kierunku i stopnia studiów.

 

1.3.    Zgodnie z Regulaminem Studiów w Uniwersytecie Warszawskim w Pracowni Fizycznej dla Zaawansowanych stosuje się następujące oceny:

·        celujący - 5,0

·        bardzo dobry - 5,0

·        dobry plus - 4,5

·        dobry - 4,0

·        dostateczny plus - 3,5

·        dostateczny - 3,0

·        niedostateczny - 2,0


1.4.    Ćwiczenie jest zaliczone, jeżeli student uzyskał z niego ocenę co najmniej dostateczną.


1.5.    Ocena końcowa z Pracowni Fizycznej dla Zaawansowanych jest średnią arytmetyczną ocen z zaliczonych ćwiczeń.


1.6.    Student, który w ciągu danego roku akademickiego otrzymał w sumie trzy oceny niedostateczne za:

(a)    odstąpienie od wykonywania ćwiczenia (patrz niżej p.2.13, 2.15)

(b)    nieprzystąpienie bez usprawiedliwienia w wyznaczonym terminie do kolokwium wstępnego (p.2.12) lub rozmowy końcowej (p.2.18)

(c)    niezgłoszenie się bez usprawiedliwienia w wyznaczonym terminie do asystenta w celu rozpoczęcia ćwiczenia (p.2.7)

(d)    niezłożenie w terminie opisu z ćwiczenia (p.2.16)

(e)  niezgłoszenie się bez usprawiedliwienia w uzgodnionym terminie do asystenta na rozmowę końcową (p.2.18)

traci możliwość zaliczenia Pracowni Fizycznej dla Zaawansowanych w tym roku akademickim.

 

 

 

 

 

2.Zasady wykonywania i zaliczania ćwiczeń

 

2.1.    Każde ćwiczenie składa się z następujących, wykonywanych po kolei, części:

·        przygotowanie teoretyczne

·        kolokwium wstępne

·        część doświadczalna

·        sprawozdanie na piśmie (opis)

·        rozmowa końcowa

2.2.    Każdym ćwiczeniem opiekuje się asystent, z którym student współpracuje podczas jego wykonywania.

2.3.    Ocenę z ćwiczenia wystawia prowadzący je asystent po przyjęciu i sprawdzeniu opisu i przeprowadzeniu rozmowy końcowej.

2.4.    Przy ocenianiu bierze się pod uwagę wszystkie elementy ćwiczenia – wykonanie części doświadczalnej, opis oraz wynik kolokwium wstępnego i rozmowę końcową.

2.5.    Po zakończeniu części doświadczalnej danego ćwiczenia student powinien w ciągu tygodnia zgłosić się do sekretariatu pracowni, celem wyboru następnego ćwiczenia. Student może swobodnie wybierać ćwiczenia w ramach poszczególnych działów, jak również terminy ich rozpoczęcia, przy czym wybór ten jest ograniczony dostępnością układu doświadczalnego.

2.6.    Nie można wykonywać powtórnie ćwiczenia, z którego otrzymało się ocenę niedostateczną (p. 2.7,2.12, 2.13, 2.15, 2.16, 2.18).

2.7.    W celu rozpoczęcia nowego ćwiczenia należy w dniu jego wyznaczenia lub najdalej na następnych zajęciach zgłosić się do asystenta prowadzącego dane ćwiczenie w celu ustalenia terminu kolokwium wstępnego oraz uzyskania wskazówek dotyczących zakresu materiału i wyboru literatury koniecznych do przygotowania teoretycznego. Niezgłoszenie się w tym terminie oznacza odstąpienie od wykonywania ćwiczenia i automatyczne uzyskanie z niego oceny niedostatecznej.

2.8.    Studentowi przysługuje dwutygodniowy okres na przygotowanie się do kolokwium wstępnego. Na życzenie studenta okres ten może zostać skrócony.

2.9.    Studentowi wykonującemu ćwiczenie przysługują dwa terminy kolokwium wstępnego – zwykły i poprawkowy.

2.10.    Student, który bez usprawiedliwienia nie zgłosił się w wyznaczonym terminie na kolokwium zwykłe, przystępuje od razu do kolokwium poprawkowego.

2.11.    Kolokwium poprawkowe odbywa się nie później niż w tydzień po kolokwium zwykłym.

2.12.    Student, który bez usprawiedliwienia nie zgłosi się na kolokwium poprawkowe traci prawo do wykonywania danego ćwiczenia w wyznaczonym wcześniej terminie i otrzymuje z niego ocenę niedostateczną.

2.13.    Termin rozpoczęcia części doświadczalnej ćwiczenia wyznacza prowadzący je asystent. Nieusprawiedliwione niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie w celu rozpoczęcia części doświadczalnej danego ćwiczenia powoduje automatyczne wystawienie oceny niedostatecznej z tego ćwiczenia.

2.14.    Asystent prowadzący dane ćwiczenie określa liczbę zajęć na pracowni, w ciągu których należy wykonać część doświadczalną oraz stwierdza jej zakończenie.

2.15.    Dwukrotna nieusprawiedliwiona nieobecność studenta na zajęciach powoduje automatyczne niezaliczenie pracowni.

2.16.    Opis należy złożyć do sekretariatu pracowni nie później niż w ciągu dwóch tygodni od zakończenia części doświadczalnej (bez wliczania przerw świątecznych i ferii).

W uzasadnionych przypadkach asystent może zwrócić opis do poprawy. Poprawiony opis należy złożyć asystentowi w ciągu tygodnia od jego otrzymania.

2.17. Niedotrzymanie któregoś z terminów składania opisu bez usprawiedliwienia powoduje automatyczne wystawienie oceny niedostatecznej z danego ćwiczenia.

2.18.    Zwrot ocenionego opisu i rozmowa końcowa następują w ciągu dwóch tygodni od złożenia opisu. Termin rozmowy końcowej należy uzgodnić z asystentem. Dwukrotne niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie na rozmowę końcową bez usprawiedliwienia powoduje automatyczne wystawienie oceny niedostatecznej z danego ćwiczenia.

2.19.    W przypadku zgłoszenia przez studenta kierownikowi Pracowni Fizycznej dla Zaawansowanych uzasadnionych zastrzeżeń co do bezstronności, formy, trybu lub przebiegu oceny całego ćwiczenia albo jego części – ostatecznej oceny może dokonać powołana przez kierownika Pracowni Fizycznej dla Zaawansowanych komisja egzaminacyjna działająca pod jego przewodnictwem.

2.20.    Wszelkie usprawiedliwienia należy składać na bieżąco za pomocš telefonu lub poczty elektronicznej.

2.21.    W sprawach nieuwzględnionych w regulaminie oraz w przypadkach losowych decyzje podejmuje kierownik Pracowni Fizycznej dla Zaawansowanych.