do góry         o książce


5.2.2.1 POP3

POP3 to aktualna wersja standardu Post Office Protocol. Nie chodzimy na pocztę, lecz łączymy się na krótko z serwerem, ,,bierzemy'' czekające na nas listy, po czym się rozłączamy. Czytamy je i redagujemy odpowiedzi bez konieczności utrzymywania połączenia z Internetem, co w przypadku łączenia przez modem daje znaczące oszczędności. Potem łączymy się znów na krótko5.4, by wysłać przygotowane odpowiedzi.

Rysunek 5.1: Konfiguracja poczty w programie Sylaba Komunikator (Netscape)

\includegraphics [width=15.85cm]{figures/mailconf.eps}

Aby korzystać z POP3, musimy się najpierw upewnić, czy firma obsługująca naszą skrzynkę oraz program, którego chcemy używać do czytania poczty, zapewniają tę usługę. Jeśli tak, to do konfiguracji programu muszą być dostępne (na stronie WWW usługodawcy lub w umowie) następujące informacje:

Powyższe informacje (poza hasłem) można w większości przypadków zgadnąć. Jeśli nasz adres to, dla przykładu,

ja@mojapoczta.pl

, to powinno zadziałać wpisanie:

Niestety nie ma gwarancji, że firma udostępniająca nam skrzynkę trzyma się tych konwencji.

Hasło wpisujemy przy pierwszym połączeniu. Program często oferuje nam, że zapamięta hasło i będzie je za nas podawał automatycznie przy następnych połączeniach. Warto jednak pamiętać, że wybierając to udogodnienie, pozostawiamy nasze hasło na dysku komputera.

Rozszerzoną wersją POP jest na razie mniej popularny IMAP (Internet Message Access Protocol), który pozwala na zdalne zarządzanie skrzynką.


do góry o książce
Dalej: 5.2.2.2 WebMail Do góry: 5.2.2 POP3 i WebMail Wstecz: 5.2.2 POP3 i WebMail