Płytka z dielektryka ma współczynnik załamania 2.0 dla polaryzacji pionowej, 1.6 dla poziomej, zaczyna się przy z=1.25, kończy przy z=2.5. Pada na nią fala (linia fioletowa) biegnąca w kierunku Z spolaryzowana liniowo pod kątem 60° od osi X; w płytce biegną oddzielnie fala pionowa i pozioma (w grubości płytki mieszczą się 2 okresy fali poziomej, 2.5 okresu fali pionowej), za płytką powstaje znowu jedna fala (linia pomarańczowa) spolaryzowana liniowo, ale już pod kątem 120°.


Płytka z dielektryka ma współczynnik załamania 2.0 dla polaryzacji pionowej, 1.6 dla poziomej, zaczyna się przy z=1.25, kończy przy z=1.875. Pada na nią fala (linia fioletowa) biegnąca w kierunku Z spolaryzowana liniowo pod kątem 60° od osi X; w płytce biegną oddzielnie fala pionowa i pozioma (w grubości płytki mieści się 1 okres fali poziomej, 1.25 okresu fali pionowej), za płytką powstaje znowu jedna fala (linia pomarańczowa) spolaryzowana eliptycznie (elipsa wydłużona w pionie).

Między dwoma skrzyżowanymi polaryzatorami liniowymi: łyżeczka w różnych położeniach (73-76), brzeg pokrywki szkatułki od płyty DVD (77), łyżeczka bez powiększenia (78) i powiększona (79).

Jak był zbudowany układ z polaryzatorami liniowymi: jedna para okularów 3D, dających po wewnętrznej stronie polaryzację poziomą, i okulary przepuszczające polaryzację pionową (stosowane do zmniejszania odblasków; 83).


Między przeciwnie ustawionymi polaryzatorami kołowymi: łyżeczka (80), brzeg pokrywki szkatułki płyty DVD (81).

Jak był zbudowany układ z polaryzatorami kołowymi: lampa, dwie pary okularów 3D do TV (po zewnętrznej stronie dają polaryzację kołową, po wewnętrznej liniową poziomą), książka pomagała umieszczać smartfon na odpowiedniej wysokości do robienia zdjęć (82).


Przy kącie odbicia równym kątowi Brewstera odbija się tylko polaryzacja pozioma, a polaryzator przepuszcza polaryzację pionową - gdyby światło odbite docierało do polaryzatora bez zmiany polaryzacji, zostałoby całkowicie pochłonięte. Ale po pierwsze kąt nie jest dokładnie kątem Brewstera, po drugie światło odbite wewnętrznie przechodzi przez obiekt, i to może zmienić jego polaryzację. Zależy to od długości fali, więc światło przechodzące przez polaryzator jest kolorowe. Na zdjęciach pokrywka (72), szkatułka od płyty DVD (84), miseczka (88,91,92 - na ostatnim najdokładniejsze ustawienie, i dolna krawędź miseczki jest umieszczona w cieniu) - wszystkie te przedmioty są wykonane z tworzywa, w którym współczynniki załamania dla różnych polaryzacji odrobinę się różnią - prawdopodobnie z powodu naprężeń powstałych przy ich odlewaniu.


A to jest folia z opakowania filiżanek "Jan Niezbędny" na tle ekranu LCD (świecącego światłem spolaryzowanym liniowo) oglądanego poprzez polaryzator ustawiony prostopadle - podwójnie złożona daje przechodzenie światła żółtego, pojedynczo pomarańczowego.