[ŻYCIE O(d)ŚRODKA]
[AB]
     ul. Rakowiecka 61 02-532 Warszawa 
tel. 48-91-31 Fax 48-94-99
październik'96 4/96 (9)

W numerze:

NIECODZIENNA WIZYTA

W Fatimie, małym miasteczku portugalskim, 13 maja 1917 roku trójce dzieci: Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi ukazała się po raz pierwszy Matka Boża. Objawienie Maryi powtarzało się co miesiąc do października 1917. Płakała, wskazując na serce otoczone cierniami. Symbolizowały one zniewagi zadane przez ludzi Jej Synowi. Matka Boska uczyła dzieci modlić się i pozostawiła im przesłanie, które miały przekazać światu. Składało się ono z trzech części, z których ostatnia jest do dzisiaj nie ujawniona. W objawieniach Matka Boska wzywała ludzi do pokuty, gorliwej modlitwy, czynnego uczestniczenia w Eucharystii, zwłaszcza w pierwsze piątki miesiąca. Wykonano figurkę Matki Bożej z Fatimy, która podróżuje po całym świecie. W 1930 roku Kościół uznał autentyczność objawień fatimskich.

28 września 1996 roku do Warszawy przybyła figurka Matki Bożej Fatimskiej, pielgrzymująca po Polsce od 14 października 1995 roku . W kościołach odbywały się nabożeństwa, ludzie modlili się o miłosierdzie dla grzesznego świata. W Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli przy ulicy Rakowieckiej także świętowano jej przybycie. U zbiegu ulic Rostafińskich oraz Żwirki i Wigury powitał figurkę ks. proboszcz Tadeusz Filas. Potem klerycy i parafianie nieśli ją w procesji przez całe Pola Mokotowskie, do Sanktuarium. W procesji tłumnie uczestniczyli wierni, nie tylko z naszej parafii.

8 października przy figurce fatimskiej w kościele akademickim Św. Anny odbyło się nocne czuwanie studentów i wykładowców. Byli obecni także rektorzy warszawskich wyższych uczelni. Podczas czuwania nie zabrakło śpiewów i rozważań. Białą jak śnieg figurkę Matki Bożej, stojącą pośrodku ogromnego serca z czerwonych róż, umieszczono po prawej stronie ołtarza.

Po odwiedzeniu 42 diecezji, w których przebywała średnio tydzień, 13 października figurka Matki Bożej odleciała do Portugali. Następnym krajem przyjmującym figurkę jest Rosja.

Pobyt figurki odegrał ważną rolę w życiu Kościoła w Polsce. Kapłani mówią, że przyczyniła się do pobudzenia życia religijnego, a także do licznych nawróceń.

Anna Skibińska

Powrót do pierwszej strony


Kto pyta nie błądzi

O OBJAWIENIACH

rozmowa z ks. Stanisławen Głową SJ

Ks. dr Stanisław Głowa, jezuita, wykłada teologię na Papieskiej Akademii Teologicznej sekcji Bobolanum. Mieszka w kolegium oo.Jezuitów w Warszawie.

- Czym jest objawienie?

- Objawienie to jest nadprzyrodzona wiedza, którą Bóg przekazuje człowiekowi nie dla poznania praw przyrody albo funkcjonowania świata, ale dla zbawienia człowieka. Jest to wiedza dana wskutek inicjatywy samego Boga, aczkolwiek człowiek mógł zawsze w ciągu wieków poznawać Boga przez naturę (por. Mdr 13 i Rz 1). To objawienie znalazło swoje apogeum, szczytowy wyraz w osobie Jezusa, który będąc Bogiem i Synem Bożym stał się jednocześnie człowiekiem, żeby ludzkim językiem przybliżyć nam prawdy potrzebne do naszego zbawienia - czyli Ewangelię. To jest właśnie objawienie w ścisłym sensie. Mówi się o nim, że zostało zamknięte wraz ze śmiercią ostatniego Apostoła. Apostołowie, jako bezpośredni świadkowie objawienia mieli pewne dary indywidualne, pozwalające im działać według natchnień Ducha Świętego.

- Co mógłby ksiądz powiedzieć o tych objawieniach, o których teraz słyszymy, np. o objawieniach Matki Bożej w Fatimie?

- Tak, dzisiaj mamy do czynienia z takimi wydarzeniami jak La Salette, Fatima, Lourdes, Međjugorie i wiele innych. Specjalista od objawień, o. René Laurentin mówi, że obecnie istnieje kilkadziesiąt objawień, które są badane. Objawienia pojawiają się dlatego, że nastąpiło pewne rozchwianie pomiędzy racjami rozumu i racjami serca w świecie dzisiejszego człowieka. Człowiek jest zafascynowany techniką, ale ona go nie zadawala. Stąd między innymi tak duże powodzenie sekt i paramedycyny (w obliczu ogromnego postępu medycyny właściwej ludzie jednak idą do znachorów). Objawienia mają obudzić uśpionego ducha, uczynić miłość chrześcijańską bardziej dynamiczną, sprawić, abyśmy wyrzekli się grzechu i jego następstw, wyrzekli się szatana, bo faktem jest, że istnieje szatan, który szkodzi człowiekowi używając nie średniowiecznych, ale XX-wiecznych metod. Zostało to dobrze opisane w książce C. S. Lewisa „Listy starego diabła do młodego”.

- Skąd się biorą objawienia? Czy objawienia są wynikiem naszych potrzeb, czy źródłem objawienia jest Bóg?

- Obecnie panująca atmosfera sprzyja ogólnemu przeświadczeniu, że każdy człowiek ma coś do powiedzenia i że warto go wysłuchać. Jeden ze znawców objawień przypomina, że po objawieniach w Lourdes nastąpiła fala objawień rzekomych. Około 40 - 50 osób twierdziło, że też im się objawia Matka Boska. Takie zdarzenia również dzisiaj mają miejsce. Należy tu powiedzieć, że te objawienia, z którymi mamy do czynienia u chrześcijan, są objawieniami prywatnymi. Ci wybrani ludzie otrzymują od Boga, często za pośrednictwem świętych oraz Matki Bożej, konkretne zadanie do wykonania. Takie zadanie ma na celu odnowienie wiary. Właściwie nie spotykamy w orędziach towarzyszących objawieniom żadnych nowych treści. Jest to jedynie odświeżenie tych ewangelicznych, uczynienie ich bardziej aktualnymi. W świecie stechnicyzowanym jest to nowe spojrzenie na to, co mówili prorocy Starego Testamentu, na to, co mówił Chrystus: nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Bóg poprzez Matkę Bożą wybiera nie intelektualistów, nie uczonych, ale prostych ludzi, żeby przypominać nam, że ludzie swoimi grzechami obrażają Pana Boga, że trzeba odejść od zła, czynić pokutę, modlić się i być dobrymi jedni wobec drugich. To jest wciąż na nowo powtarzane przesłanie Ewangelii, choć jest dokonywane w sposób bardziej emocjonalny.

- Jak odróżnić autentyczne objawienia od tych pseudoobjawień?

- Po pierwsze, orędzie przekazane w objawieniu nie powinno dodawać żadnych nowych, pozaewangelicznych treści. Po drugie, ten, kto ma objawienia powinien być posłuszny Kościołowi, ponieważ Chrystus powiedział: Kto was słucha, mnie słucha, kto wami gardzi, mną gardzi. Po trzecie, przekazywanie danego orędzia powinno mieć dobre skutki. Dobrym przykładem jest Međjugorie. Oczywiście, należy brać pod uwagę badania lekarskie i psychologiczne osób mających objawienia, po to, by wykluczyć chorobę psychiczną albo pewne subiektywne stany emocjonalne, które mogłyby odebrać objawieniu wiarygodność. W człowieku często tkwi ogromna chęć, żeby stać się wyrocznią, ośrodkiem zainteresowania.

- Co we współczesnym świecie, w Polsce, może pozostawić kontakt z objawieniami fatimskimi, z pielgrzymującą figurką Matki Bożej Fatimskiej?

- Podróż figurki Matki Bożej jest nawiązaniem do faktu, jakim jest objawienie się Matki Bożej w Fatimie, uznane przez Kościół za autentyczne, choć bez charakteru nieomylności. Tutaj chodzi na pewno o uświadomienie sobie, że zostało nam przekazane poważne napomnienie. Dzisiaj, kiedy człowiek unika refleksji, kiedy boi się zostać sam na sam ze swoimi myślami, powinien się zastanowić nad sensem swojego życia, na które ma wpływ dzięki darom od Boga. Bóg chce nam zwrócić uwagę na realność świata pozaziemskiego, metafizycznego.

- Czy objawienia, ich duże natężenie w XX wieku nie jest jakimś znakiem czasu?

- Żyjemy bardziej na rozdrożu, niż ludzie w poprzednich epokach. Jesteśmy bardziej rozdarci pomiędzy światem materialnym, w którym żyjemy, a światem nadprzyrodzonym, który do nas przemawia między innymi przez objawienia. W tym ciągłym naszym zmaganiu się Bóg - Dobry Ojciec - troszczy się o to, byśmy dokonali dobrych wyborów, a nie złych, za które przyjdzie później pokutować.

Rozmawiał: Krzysztof Łękawski SJ.

Powrót do pierwszej strony


x. Jan Twardowski

Nie

Nie posypujcie cukrem religii
nie wycierajcie jej gumą

Nie ubierajcie w różowe gałgany aniołów fruwających ponad wojną
nie odsyłajcie wiernych do fujarki komentarza

Nie przychodzę po pociechę jak po talerz zupy
chciałem nareszcie oprzeć swoją głowę
o kamień wiary

Ksiądz Jan Twardowski (ur. 1915) mówi o sobie, że nie jest poetą, ale księdzem piszącym wiersze. Zadebiutował w 1935 r. na łamach pisma gimnazjalistów „Kuźnia Młodych”. W czasie wojny był żołnierzem AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W 1947 ukończył polonistykę, a w 1948 otrzymał święcenia kapłańskie. Od 37 lat jest rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie. Regularnie drukuje swoje wiersze w „Tygodniku Powszechnym”. Prawdopodobnie ksiądz Jan Twardowski będzie naszym gościem w Ośrodku podczas jednego z Czwartkowych Wieczorach Twórców.

Anna Godlewska

Powrót do pierwszej strony


EUROPEJSKIE SPOTKANIE MŁODYCH

Może słyszeliście już o czymś, co nazywa się Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię? Nie jest to bynajmniej nowa akcja „Greenpeace”, lecz idea wspólnych spotkań chrześcijan różnych wyznań, którzy zjeżdżają się co roku po Świętach Bożego Narodzenia w jednym z miast Europy, aby wspólnie modlić się i rozmawiać o wierze, pojednaniu i prostych dziełach miłości na rzecz potrzebujących, których spotykają tam skąd pochodzą.

Już po raz dziewiętnasty będzie miało miejsce takie spotkanie młodych ludzi z całej Europy. Tym razem będzie to w Stuttgarcie od 28 grudnia 1996 do 1 stycznia 1997. Organizują je jak zwykle bracia z ekumenicznej wspólnoty w Taizé we Francji, choć tak na prawdę to sami młodzi uczestnicy są współtwórcami spotkania. A pracy jest na takim spotkaniu sporo. Można na przykład przyjechać dwa dni przed rozpoczęciem i zostać odpowiedzialnym za opanowanie szkoły, w której nocować będzie ze 150 osób (lekko licząc), można załapać się do oddziałów specjalnych rozdających posiłki lub przyłączyć się do chóru, który będzie ożywiał śpiew podczas wspólnych modlitw. A wszystko to w przysłowiowej wieży Babel, gdzie każdy mówi swoim językiem, udając, że to najnowszy akcent takiego na przykład angielskiego lub niemieckiego.

Większość uczestników przyjeżdża oczywiście 28 grudnia i „bierze normalny udział” w modlitwach, dyskusjach i innych spotkaniach w parafiach i w centralnych miejscach spotkań. Sercem tych kilku dni są odbywające się trzy razy dziennie wspólne modlitwy z niepowtarzalną atmosferą medytacyjnego śpiewu, chwil ciszy i słuchania słów Chrystusa. Dla wielu ten właśnie czas jest gromadzeniem energii na następny rok, inni doświadczają ożywienia wiary i życia przez poznanie nowych przyjaciół, przyszłego męża czy żony (a tak!), czy też przez proste doświadczenie gościnności miejscowych rodzin.

Do tegorocznego wyjazdu przygotowujemy się w naszym Ośrodku Akademickim w każdą środę. Zapraszamy na wspólną modlitwę, którą zaczynamy około 20.15 (przedtem jesteśmy zazwyczaj na Mszy św. o 19.30), a po modlitwie na spotkanie organizacyjne i chwilę wzajemnego zapoznawania się. A zapisywać można się do soboty 16 listopada - w tym dniu będzie też u nas specjalne spotkanie przedwyjazdowe o godz. 14.00. Zapraszamy jednak już w najbliższą środę, abyśmy choć trochę mogli poznać się przed wyjazdem.

Grzegorz Jankowski

Powrót do pierwszej strony


x. Jan Twardowski

Przeciw sobie

Pomódl się o to czego nie chcesz wcale
czego się boisz jak wiewiórka deszczu
przed czym uciekasz jak gęś coraz dalej
przed czym drżysz jak w jesionce bez podpinki zimą
przed czym się bronisz obiema szczękami
zacznij się wreszcie modlić przeciw sobie
o to największe co przychodzi samo

Powrót do pierwszej strony


List do redakcji

Poniższy list otrzymaliśmy pocztą elektroniczną.
Czesc !
Wlasnie znalazlem w Internecie „Zycie O(d)srodka”.
Na te strone dostalem sie ze strony 
http://www.logon.bydgoszcz.pl/goscie/mateusz
Jej adres opublikowala wtorkowa „Wyborcza” 
w dodatku komputerowym. 
Fajnie, ze jak czlowiek nie ma juz czasu do 
tego Osrodka chodzic, to chociaz 
w Internecie o tym poczyta - to swietny 
pomysl! 
Pozdrawiam jak najbardziej!
Tak trzymac !
		Krzysiek Skrzecz  :)

Jesteśmy w Internecie

Uff, wreszcie. Treść naszego czasopisma jest dostepna z dowolnego miejsca na świecie dzięki... sieci Internet. Tak, my też idziemy z duchem postępu. W dzisiejszych czasach do sprawnej wymiany informacji nie wystarczy telefon, fax i skrzynka pocztowa. Usługi internetowe są dużo bardziej atrakcyjne (bo uniwersalne) i coraz bardziej powszechne.

Jeśli, szanowny studencie, nie masz dostępu do internetu, powinieneś się o to postarać. Chyba już każda uczelnia ma możliwość udostępnienia tego medium swym studentom. A jeśli już możesz z niego korzystać, powinieneś koniecznie zajrzeć do Mateusza.

Mateusz

Tak nazywa się największy w Polsce katolicki serwer internetowy. Mateusz jest jednocześnie katalogiem odnośników najciekawszych chrześcijańskich stron World Wide Web (obecnie największy spis różnych chrześcijańskich informacji dostępnych w sieci w języku polskim), miejscem prezentacji materiałów własnych oraz przystanią dla stron Gości Mateusza.

Mateusz jest inicjatywą społeczną (powstaje w całości „po godzinach”) o korzeniach katolickich, otwartą dla wszystkich chrześcijan. Korzystanie z zasobów Mateusza oraz umieszczanie w nim informacji jest bezpłatne.

Mateusz chce być drogowskazem w potopie informacji, chce współpracować z wszystkimi, którzy myślą podobnie i wspomagać pozytywne działania w Internecie.

Tomasz Tomaszewicz

Powrót do pierwszej strony


PLAN TYGODNIA W OŚRODKU

Msze
  • w niedziele i święta o godz. 10:00 i 20:00
  • w tygodniu od poniedziałku do piątku o godz.19:30, a po nich:
Spotkania
  • poniedziałek
    • Katecheza akademicka - „Sakramenty Kościoła Katolickiego”
  • wtorek
    • Konwersatorium - „Współczesne dylematy etyczne”
    • Grupa medytacji chrześcijańskiej
  • środa
    • Modlitwa i spotkania w duchu TAIZÉ.
  • czwartek
    • Klub Filmowy - FORUM DIALOGU (filmy wybieramy sami; spotkania dyskusyjne - o godz. 19:30 - na przemian ze spotkaniami filmowymi)
  • piątek
    • Spotkania międzypokoleniowe - Ku pełni życia
    • Pierwszy piątek miesiąca - adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 19:00.
Ponadto:
  • Czwartkowe Wieczory Twórców
  • Diakonia Życia (spotkania: II i IV środa miesiąca o godz. 18:00)
  • Soli Deo (spotkania: czwartek, godz. 18:00)
  • kurs tańca towarzyskiego
  • wypady do kina, teatru, na koncerty, na kawę, za miasto itp.

KALENDARIUM

KLUB MYŚLI SPOŁECZNEJ im. Ks. Piotra Skargi przy kolegium oo. Jezuitów, ul. Rakowiecka 61, zaprasza wszystkich pragnących włączyć się w jego działalność w tym roku akademickim. Klub podejmuje refleksję nad nauczaniem społecznym Kościoła, obecnością chrześcijan w życiu publicznym i porusza aktualne problemy społeczeństwa. Spotkania odbywać się będą nieregularnie, a informacje o każdorazowym odczycie lub dyskusji będą wywieszane na tablicy ogłoszeń w Ośrodku i w kolegium. Zachowuje się zeszłoroczny termin spotkań - środa o godz. 18:30 w sali „F” na I piętrze kolegium.

REKOLEKCJE W ŻYCIU CODZIENNYM rozpoczną się w czwartek, 14 listopada mszą św. o godz. 19:30 w naszym Ośrodku Duszpasterskim. Inspirowane duchowością ignacjańską rekolekcje z prowadzeniem indywidualnym będą trwały pięć tygodni. Zgłoszenia i bliższe informacje u Duszpasterza do dnia rozpoczęcia (włącznie).

II FORUM MŁODZEŻY AKADEMICKIEJ „W blasku prawdy”. Kultura-Media-Kościół odbędzie się w dniach 15-17 listopada w Wesołej koło Warszawy. Wśród zaproszonych gości: prof. Andrzej Jurga, ks. prof. Janusz Nagórny, red. Wojciech Reszczyński, reż. Krzysztof Zanussi. Bliższe informacje i zapisy w Ośrodku.

REKOLEKCJE ADWENTOWE w tym roku odbędą się w dniach 16 - 19 grudnia, a poprowadzi je o. Tadeusz Kotlewski, jezuita, psycholog, dyrektor Domu Rekolekcyjnego i współpracownik Ignacjańskiego Centrum Formacji Duchowej w Gdyni.

W kościele Św. Marcina, ul. Piwna 9/11, rozpoczną się SPOTKANIA Z NOWYM TESTAMENTEM. Pierwsze spotkanie odbędzie się 1grudnia po mszy św. o godz. 15:00, a od stycznia 1997 r. - w każdą drugą niedzielę miesiąca po mszy św. o godz 11:00 (12 I, 9 II, 9 III, 13 IV, 11 V, 8 VI). Spotkania prowadzi biblista, kierownik Katedry Biblistyki KUL ks. prof. dr hab. Antoni Tronina.

CZY WIESZ, ŻE...

W listopadzie nasz duszpasterz o. Witold Sokołowski obchodzi swoje urodziny (7 XI) i imieniny (12 XI). Dołącz się więc do naszych serdecznych życzeń i modlitwy w Jego intencji.

Składamy gratulacje dla Jacka Adamczyka, który we wrześniu br. obronił dyplom i tym samym wstąpił w szeregi magistrów inżynierów.

Duszpasterstwa Akademickie na terenie Warszawy: Duszpasterstwo Akademickie (DA) Redemptorysów ul. Karolkowa 49; DA Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu 3; DA Św. Jakuba - ul. Grójecka 38; DA Św. Anny - ul. Krakowskie Przedmieście 68, DA przy Kościele Św. Zbawiciela - Plac Zbawiciela, i nasze DA Św. Andrzeja Boboli - ul. Rakowiecka 61.

Obok wejścia do Kaplicy Młodzieżowej wisi „skrzynka kontaktowa” naszego Ośrodka. Można do niej wrzucać korespondencję, petycje, krytyki, pochwały, nowe pomysły oraz listy i artykuły do „Życia O(d)Środka”.

Stały dyżur Duszpasterza
Nasz duszpasterz o. Witold Sokołowski służy rozmową, kierownictwem duchowym, spowiedzią i swoją obecnością w Ośrodku, gdzie można go spotkać od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 - 19:00. Ksiądz Witold spowiada również w Sanktuarium codziennie oprócz sobót i niedziel, od godz. 8:45 do 9:30.

Powrót do pierwszej strony


Kolegium redakcyjne:
Anna Godlewska, Wojciech Konopka, Krzysztof Łękawski SJ, Anna Skibińska , Tomasz Tomaszewicz , Anna Wardzińska , grafika: Małgorzata „Mika” Budnik ;
Konsultacja: o. Witold Sokołowski SJ

Wersję WWW przygotował