Projekt Sonata Bis 2016 - 2022

Struktury półprzewodnikowe do modyfikowania konfiguracji spinowej
pojedynczych domieszek metali przejściowych
i do koherentnej manipulacji pojedynczym spinem.

kierownik: dr hab. Wojciech Pacuski, prof. UW

Przejdź do popularnonaukowego streszczenia na końcu

  

Projekt przyczynił sie do powstania wielu publikacji, których lista jest dostępna na podstronie projektu w NCN

Aktualności:

Październik 2023, obrona pracy doktorskiej Karoliny Połczyńskiej. Praca ta poświęcona jest kropkom z wanadem i niklem wytowrzonym w ramach projektu.

Kwiecień 2022, projekt dobiega końca, przygotowujemy ostatnie publikacje i prezentacje konferencyjne.

Luty 2022, o mieszaniu czterech fal i koherentnej dynamice pojedynczego jonu magnetycznego w kropce kwantowej publikujemy w ACS Photonics .

14 grudnia 2021 zapraszamy seminarium Schottky'ego (w Monachium, ale on-line), na którym zaprezentujemy postępy we wzroście struktur epitaksjalnych.

W dniach 1-10 września 2021 zapraszamy na wirtualny Jaszowiec 2021 , na którym zaprezentujemy szereg nowych struktur i materiałów, a Karolina Połczyńska zaprezentuje nasze dwa nowe systemy solotroniczne.

10 maja 2021, g. 11:15, zapraszamy do wysłuchania referatu Wojciecha Pacuskiego na seminarium we Wrocławiu.

Marzec 2021, sieci neuronowe na naszych próbkach w Nano Letters.

Czerwiec 2020, zapraszamy do wysłuchania audycji o naszych ostatnich odkryciach.

29 maja 2020, g.10:15, zapraszamy na seminarium piątkowe Wojciecha Pacuskiego.

Maj 2020, mamy mini-okładkę w Nano Letters.

Kwiecień 2020, nasze kropki pod innowacyjnymi mikrosoczewkami z drukarki 3D, a publikacja w Light: Science & Applications (IF=14, grupa Nature).

Marzec 2020, zawrotna kariera metali przejściowych z MBE - publikacja w Nano Letters o znakomitych właściwościach optycznych naszych warstw epitaksjalnych

Październik 2019, prezentujemy wyniki na International Conference on II-VI Compounds and Related Materials, Zhengzhou, China.

Czerwiec 2019, prezentujemy wyniki w Jaszowcu.

Kwiecień 2019, konkurs na stanowisko typu post-doc wisi na stronie NCN.

Marzec 2019, publikacja w Phys. Rev. Lett. o manipulacji spinem jądrowym w pojedynczej kropce kwantowej II-VI!

Grudzień 2018, z dumą odbieramy nagrodę z rąk Ministra.

Maj 2018, czekamy na zgłoszenia w konkursie na magistrantów

Kwiecień 2018. Świętujemy wyhodowanie próbki numer UW1000 !

Polecamy referat zaproszony (W.P.) na 11th International Conference on Nanophotonics we Wrocławiu, w lipcu 2018.

Styczeń 2018, Tomasz Smoleński broni doktoratu na temat kropek kwantowych z pojedynczymi jonamai żelaza.

Październik 2017. Zapraszamy do przygotowania pracy licencjackiej związanej z projektem.

Polecamy referat zaproszony (W.P.) na sesji spintronicznej EMRS Fall Meeting w Warszawie, we wrześniu 2017.

Wrzesień 2017, Jakub Kobak broni doktoratu na temat kropek kwantowych z pojedynczymi jonamai kobaltu.

Styczeń 2017 - referat zaproszony (W.P.) o solotronice na warsztatach "New Frontiers in 2D materials" w Villard-de-Lans.

Grudzień 2016 - osiągnęliśmy rekordową, prawdziwie kosmiczną próżnię 3.7*10-11 Tr, czyli 20 bilionów razy mniej niż ciśnienie atmosferyczne!

Październik 2016 - otwarty konkurs na stypendium dla doktoranta. Gratulujmy zwycięzcy!

Wrzesień 2016 - otwarty konkurs na stypendia dla magistrantów. Gratulujemy zwycięzcom!

Sierpień 2016 - powołanie komisji stypendialnej związanej z projektem.



Popularnonaukowe streszczenie projektu

Problem do rozwiązania:
Dotarcie do granic miniaturyzacji związanej z ziarnistością materii stanowi ważne wyzwanie naszych czasów. Powstaje pytanie, czy dalszy rozwój technologii będzie ograniczony wskutek przejścia do dyskretnych rozmiarów obiektów – złożonych już teraz z pojedynczych atomów? Jak ma działać elektronika, w której elektrony mają nie ciągłe, a dyskretne dostępne stany energetyczne? A może przeciwnie, technologia nie zwolni, ale przyspieszy dzięki właściwemu wykorzystaniu potencjału tkwiącego w pojedynczych jonach i defektach, jak to postuluje solotronika - optoelektronika oparta na pojedynczych domieszkach? Przykładem zwiastującym nadejście solotroniki może być pojedyncza domieszka fosforu na powierzchni krzemu, która może służyć jako jednoatomowy tranzystor oraz kubit. Podobnie obiecujące jest centrum defektowe NV w diamencie, które już dziś może służyć jako qubit pracujący w temperaturze pokojowej lub nanosensor lokalnego pola magnetycznego. Szczególnie interesującymi domieszkami w kryształach półprzewodnikowych są jony magnetyczne, takie jak jony metali przejściowych. W przeciwieństwie do typowych atomów tworzących półprzewodniki, metale przejściowe mają tylko częściowo wypełnioną powłokę elektronową d. Powłoka ta hybrydyzuje z pasmami kryształu, w który wbudowana jest domieszka, co prowadzi do szeregu ciekawych zjawisk magnetycznych, optycznych i elektrycznych. Większość z tych zjawisk została zbadana dotychczas jako efekt uśrednienia własności zespołu wielu jonów magnetycznych, z których każdy oddziałuje ze swoim otoczeniem w trochę inny sposób, czego jednak nie dało się ani opisać, ani zastosować, bo dostęp do pojedynczych domieszek był bardzo ograniczony, głównie z powodu braku odpowiednich nanotechnologii i metod eksperymentalnych.

Narzędzie:
Obecnie, skutecznym narzędziem do operowania spinem pojedynczego jonu magnetycznego jest półprzewodnikowa kropka kwantowa, która zwiększa oddziaływanie wymienne s,p-d pomiędzy nośnikami o jonem magnetycznym. W kropce kwantowej z pojedynczym jonem magnetycznym, stany ekscytonowe są rozszczepione poprzez oddziaływanie s,p-d, co pozwala na jednoznaczny odczyt spinu jonu magnetycznego na podstawie polaryzacji i energii fotonów emitowanych z kropki. Dotychczas metoda ta była wykorzystywana do badania pojedynczych jonów manganu w różnych kropkach kwantowych np. CdTe, InAs i CdSe. Na podstawie tego, że inne jony magnetyczne takie jak np. Co2+, Fe2+, Cr2+ wygaszają luminescencję ekscytonową półprzewodników, przez wiele lat uznawano, że nie nadają się one do wkładania w kropki kwantowe, bo zniszczą dobre własności optyczne kropek kwantowych. Niedawno udało się wykazać, że powyższe powszechne przekonanie nie sprawdza się w przypadku pojedynczych domieszek w kropkach kwantowych. W pracy J. Kobak et al., Nature Communications 5, 3191 (2014), udało się wykazać, że efekt wygaszania jest nieistotny dla kropki kwantowe CdTe z pojedynczym jonem Co2+. Świadczy o tym podobny czasu życia ekscytonu w kropce kwantowej z jednym jonem kobaltu i bez niego.

Nasz cel:
Słaby efekt wygaszania luminescencji w kropce kwantowej z pojedynczym jonem kobaltu sugeruje, że także inne metale przejściowe mogą być rozpatrywane jako ciekawe obiekty do manipulowania pojedynczym spinem. Poza intensywnie badanym Mn i niedawno wprowadzonym Co, jest jeszcze wielu kandydatów, ale przede wszystkim metale przejściowe z tej samej grupy: V, Cr, Fe, Ni, Cu, o których wiadomo, że wykazują oddziaływanie s,p-d ze swobodnymi nośnikami. Ze względu na potencjalne zastosowania w przetwarzaniu informacji, przechowywaniu danych i obliczeniach kwantowych, ważne jest, aby uzyskać pełną kontrolę nad pojedynczym jonem magnetycznym, co jest pewną wskazówką, niektóre z metali przejściowych mają właściwości, których kontrolować się przy obecnej technologii nie da. W obecnym projekcie twierdzimy, że najbardziej obiecujące systemy solotroniczne oparte są na kropkach kwantowych z takimi jonami metali przejściowych, które mają stabilne izotopy bez spinu jądrowego, czyli Fe, Ni, Cr. W projekcie tym będziemy wytwarzać nowe systemy kropek kwantowych z pojedynczymi metalami przejściowymi. Będziemy planować nasze struktury tak aby uzyskać wysoki stopień kontroli nad właściwościami pojedynczej domieszki i żeby móc zademonstrować dla niej koherentną manipulację pojedynczym spinem.