Dostępne terminy warsztatów podane są pogrubioną czcionką.

Warsztaty eksperymentalne

Podczas warsztatów eksperymentalnych najmłodsi, będą mieli niepowtarzalną okazję wykonać proste doświadczenia, które pomogą im lepiej zrozumieć otaczający Świat.

Warsztaty odbywają się na Wydziale Fizyki UW, w sali 1.38 (I piętro), w godzinach 10:00-11:00 (przedszkola) oraz 11:30 - 12:30 (szkoły podstawowe).

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą, jedynie drogą mailową, pod adresem wo-malpka-fuw.edu.pl od 20 września 2018.

Zgłoszenie musi zawierać:
1. nazwę przedszkola/szkoły,
2. nr grupy(wiek)/klasę oraz liczbę uczniów,
3. imię i nazwisko oraz numer telefonu do wychowawcy,
4. wybrane zajęcia wraz z preferowanymi terminami (jedna grupa/klasa może uczestniczyć maksymalnie w 2 warsztatach).

Prosimy zwrócić uwagę, czy grupa nie uczestniczyła wcześniej w zajęciach.

Liczy się kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona!

W temacie maila prosze wpisać "Fizyczna karuzela".

Tematy poruszane podczas warsztatów:

Elektryczność (Przemysław Sękowski, Marcelina Bednarczyk)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Warsztaty dotyczące zagadnień związanych z szeroko pojętą elektrycznością są skierowane do dzieci. Warsztaty składają się z trzech części:
1. wstępu teoretycznego
2. pokazów eksperymentalnych prezentowanych przez prowadzących warsztaty
3. doświadczeń wykonywanych przez każdego uczestnika samodzielnie.
Prezentowane doświadczenia są proste w wykonaniu i bezpieczne, dzięki czemu możliwe do samodzielnego odtworzenia przez uczestników w warunkach domowych. Wyjątkiem są prezentowane przez prowadzących pokazy, które mają na celu zadziwić uczestników i zachęcić do zgłębiania wiedzy fizycznej. Każde doświadczenie będzie zilustrowane slajdem zawierającym informacje ułatwiające zrozumienie prezentowanych zjawisk fizycznych. Głównym celem warsztatów ma być nauka przez zabawę oraz zainspirowanie uczestników warsztatów do rozwijania zainteresowań w dziedzinie nauk ścisłych.

_____________

Poznajemy powietrze (Monika Piersa, Adam Kubiela)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Terminy: 15.10.2018, g. 10:00
Na zajęciach przeprowadzimy proste eksperymenty demonstrujące właściwości fizyczne powietrza. Uczestnicy zbudują między innymi powietrzne działko, zgaszą płomień tak jak robią to strażacy, czy zobaczą jak za pomocą ciśnienia zgnieść puszkę po napoju. Zapraszamy!

_____________

Dźwięk (Jarosław Rybusiński, Anita Gardias)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Lekcja, na której dowiemy się jak działają typowe instrumenty muzyczne oraz takie wykonane z przedmiotów codziennego użytku. Sprawdzimy czy dźwięk można zobaczyć i jak wytworzyć odgłosy rodem z „Gwiezdnych Wojen”. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zagrania na gitarze basowej wykonanej z balonów. Gwoździem programu będzie „Rura Rubensa”, dzięki której można zobaczyć jak ogień „tańczy” w rytm muzyki.

_____________

Światło (Jarosław Rybusiński, Anita Gardias)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Nietypowa lekcja dotycząca światła i zjawisk jemu towarzyszących. W czasie zajęć porozmawiamy o tym czym jest światło, poznamy jego dwoistą naturę i zastanowimy się do czego można światło wykorzystać. Odpowiemy sobie na nurtujące wszystkich pytanie „dlaczego niebo jest niebieskie?”. Przeprowadzimy szereg ciekawych eksperymentów! Spróbujemy samodzielnie stworzyć tęczę i sprawdzić jakie barwy ma zachód słońca i dlaczego tak jest. Dowiemy się również jak działają optyczne wybielacze do tkanin i jakie napoje mogą świecić :-)

_____________

Woda (Przemysław Sękowski, Marcelina Bednarczyk)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Wykorzystywana przez wszystkich do różnych celów. Ale czy zdajemy sobie sprawę jak woda się porusza? Dlaczego jedne ciała unoszą się na wodzie, a inne toną? Dlaczego pada deszcz? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi wykonując eksperymenty, które odkryja przed nami niezwykłe właściwości wody.

_____________

W jednych zajęciach może wziąć udział maksymalnie 26. dzieci.

Zajęcia otwarte wspierane są
ze środków Miasta Stołecznego Warszawa
Organizatorzy:
Biuro Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa