stat4u

Strona domowa Jakuba Narębskiego

Kontakt  Praca doktorska  Praca magisterska  Publikacje  Zajęcia 
Emacs  AUCTeX i RefTeX  (La)TeX-owe linki  Porady komputerowe

Moja fotografia 2000 Moja fotografia 2005

Kontakt

adres e-mail: jnareb@fuw.edu.pl
telefon: (0)507 299 096 (sieć Idea)
pilne: wyślij SMS używając strony Idei


O mnie

Jestem doktorantem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Moim promotorem jest prof. dr hab. Stanisław Głazek, z Katedry Teorii Oddziaływań Silnych i Elektrosłabych (dawniej Zakładu Teorii Hadronów i Leptonów) w Instytucie Fizyki Teoretycznej.

Oto strony domowe grupy prof dr hab. Stanisława Głazka:


Powrót na górę strony


Praca doktorska (w recenzji)

„Przybliżony opis układów kwarkowo--gluonowych w chromodynamice kwantowej”

Tematem niniejszej pracy jest przybliżony opisu stanów związanych kwarków i gluonów według zasad opartych na chromodynamice kwantowej (QCD). Rozważany jest najprostszy stan, w którym oprócz kwarku i antykwarku istotnym elementem struktury są gluony. Stan ten nazwany jest mezonem hybrydowym, albo w skrócie hybrydą.

Punktem wyjścia do skonstruowanego tutaj opisu hybrydy była metoda renormalizacji za pomocą cząstek efektywnych, zastosowana do hamiltonianu QCD. Obliczenia prowadzono w ramach dynamiki na froncie świetlnym. W ramach tej reprezentacji założono, że stan hybrydy można przybliżyć stanem kwark--antykwark--gluon. Badano warunki jakie muszą być spełnione przez funkcje falowe stanu hybrydy w skonstruowanym opisie.

Uzyskane wyniki wskazały, że warunki symetrii szczególnej teorii względności dla amplitud rozpadu hybrydy na dwa mezony, poruszające się z relatywistycznymi prędkościami, mogą być spełnione gdy funkcja falowa stanu hybrydy przyjmuje szczególną postać. Postać ta charakteryzuje się tym, że szerokość pędowej funkcji falowej pary kwark--antykwark w hybrydzie jest rzędu szerokości pędowej czynnika kształtu flambda.

W poszukiwaniu dynamicznego mechanizmu powstawania otrzymanej relatywistycznej struktury hybrydy zauważono, że para kwark--antykwark o rozmiarach rzędu 1/lambda może powstawać z rozpadu gluou za pomocą zrenormalizowanego hamiltonianu Hlambda. Żeby sprawdzić racjonalność tej hipotezy, zbadane zostały uproszczone modele dynamiczne mieszania stanu kwark--antykwark--gluon ze stanem gluon--gluon. [...]

Jest ona dostępna jako PDF oraz jako źródła w LaTeX-u.

Powrót na górę strony


Praca magisterskia

„Hamiltonowski opis kwarków efektywnych w QCD”

Wyrażamy w drugim rzędzie rachunku zaburzeń hamiltonian QCD w bazie cząstek efektywnych, używając grupy renormalizacji przez podobieństwo dla operatorów. Uzyskane cząstki efektywne pozwalają opisywać hadrony jako stany związane kilku kwarków. Obliczamy efektywne masy kwarków i oddziaływania między nimi w przybliżeniu nierelatywistycznym (dla ciężkich kwarków). Wykorzystując mechanizm redukcji przestrzeni Focka do sektora kwark-antykwark zaproponowany w pierwotnej wersji przez przez Perry'ego otrzymujemy logarytmiczny potencjał uwięzienia. Ważną rolę pełni skracanie się rozbieżności w obszarze małych pędów pomiędzy efektywnymi masami fermionów i potencjałem, zapewniające ograniczenie przestrzeni stanów fizycznych do stanów będących singletami kolorowymi. Otrzymujemy kolorowe siły van der Waalsa, których ilościowe porównanie z danymi doświadczalnymi wymaga rozwiązania dynamiki efektywnej, co wychodzi poza zakres tej pracy.

Jest ona dostępna jako PDF postscript (zgzipowany) oraz jako źródła w LaTeX-u.

UWAGI: Źródła do kompilacji wymagają moich plików styli renorm.sty (zawierającego włączenie odpowiednich pakietów i definicje włanych poleceń) oraz kinematyka.sty (zawierającego oznaczenia pędów). Potrzebny jest także dodatkowo pakiet feynMF (do wygenerowania diagramów; patrz opis tego pakietu poniżej), warn (ten nie jest niezbędny; daje bardziej szczególowe opisy błędów przy kompilacji za pomocą AUCTeX-a) oraz slashed (daje przekreślone litery). Wszystkie niezbędne pliki znajdują się w moim katalogu domowym /home/2/jnareb/magisterka. Można też obejrzeć historię zmian i ChangeLog.

Powrót na górę strony


Publikacje

  1. Jakub Narębski, Mod. Phys. Lett. A19, 307 (2004),
    „Color van der Waals forces between heavy quarkonia in effective QCD”.
    e-Print: hep-ph/0210397
  2. Stanisław D. Głazek, Jakub Narębski, Acta Phys. Polon. B 37, 389 (2006),
    „Special relativity in decays of hybrids”.
    e-Print: hep-ph/0510398
  3. Jakub Narębski, „Relativistic Motion of Meson Products in Decays of Hybrids”,
    w materialach konferencyjnych International Conference On Quarks And Nuclear Physics 2004, http://www.qnp2004.org/.

Powrót na górę strony


Dydaktyka

W poprzednich latach prowadziłem następujące zajęcia:

Powrót na górę strony


Pakiet feynMF

Różne diagramy uzyskane za pomocą pakietu feynMF.
Zawiera rysunki do skryptu do wykładu "Wstęp do renormalizacji hamiltonianów", jak również niektóre do pracy magisterskiej. Przy każdym rysunku podane jest za pomocą jakich komend został uzyskany. W preambule należy dodać \usepackage{feynmp} jeśli chcemy używać METAPOSTa do robienia diagramów, \usepackage{feynmf} jeśli chcemy używać METAFONTa. Uwaga: diagramy muszą być składane w trybie akapitowym (komenda \parbox lub otoczenie minipage).

Jest dostępny tutorial do feynMF w trzech częściach. Pierwszą część w formacie HTML (są tam odnośniki do następnych) znajdziesz tutaj. Odnośniki do "FeynMF Tutorial" znalazłem na stronie Dr. Thorsten Ohl, autora pakietu feynMF. Pakiet ten można znaleźć w CTAN: feynMF (patrz (La)TeX-owe linki), tam jest także dostępna dokumentacja (manual) do tego pakietu.

Powrót na górę strony


Skrypty do wykładów

„Wstęp do renormalizacji hamiltonianów” (gzipped PostScript, 336 kB).

Wstęp do skryptu do wykładu "Wstęp do renormalizacji hamiltonianów" (wersja robocza). Uaktualnienia będą się pojawiały na tej stronie. Źródła też będą pewnie wkrótce dostępne.

Powrót na górę strony

-- 
Jakub Narębski  mailto:jnareb@fuw.edu.pl
(doktorant IFT)

Ostatnie zmiany: 4 lipca 2010 r.