Strona główna
Informacje ogólne
Pracownicy
Doktoranci
Historia
Publikacje
Seminarium
Informacje dla studentów
Linki

Główne osiągnięcia naukowe (po 1997 r.)


  • Zbadano doświadczalnie (za pomocą rentgenowskiej dyfraktometrii wysokorozdzielczej) i teoretycznie rozpraszanie dyfuzyjne (XDS) w monokryształach półprzewodnikowych. Stwierdzono związek między procesami technologicznymi (wyżarzaniem) oraz koncentracją swobodnych nośników a mapami XDS. Metodą symulacji tych map zidentyfikowano defekty o symetrii ortorombowej w kryształach GaAs domieszkowanych tellurem. Badania XDS stosowano także do charakteryzacji defektów w strukturach wielowarstwowych InAs, InSb, GaSb na podłożu GaAs.
  • Za pomocą dyfrakcji neutronów termicznych zbadano uporządkowanie magnetyczne w supersieciach EuTe/PbTe. Oba półprzewodniki w temperaturach helowych stają się praktycznie izolatorami. EuTe jest antyferromagnetykiem o temperaturze Néela TN ≈ 9.6 K. Naprężenia wywołane niedopasowaniem parametrów sieciowych i niewielką grubością warstw (kilka lub kilkadziesiąt monowarstw) prowadzą do znacznej zmiany TN w porównaniu z objętościowym EuTe. Neutronowe profile dyfrakcyjne wykazują korelacje między uporządkowaniem momentów magnetycznych w kolejnych warstwach EuTe lub istnienie oddziaływań magnetycznych między warstwami.
  • Za pomocą pomiarów rozpraszania i reflektometrii neutronów po raz pierwszy zaobserwowano sprzężenie antyferromagnetyczne między warstwami ferromagnetycznymi w supersieciach półprzewodnikowych EuS/PbS.
  • W innym ferromagnetycznym układzie półprzewodnikowym, GaMnAs/GaAs, pomiary za pomocą reflektometrii neutronowej wykazały ferromagnetyczne uporządkowanie dalekiego zasięgu, mimo że momenty Mn są słabsze i rozmieszczone w sposób przypadkowy. Za pomocą reflektometrii neutronów spolaryzowanych stwierdzono istnienie międzywarstwowego sprzężenia wymiennego w tych supersieciach.
  • Na podstawie map rozpraszania dyfuzyjnego zmierzonych przy użyciu promieniowania synchrotronowego zaproponowano nowy model strukturalny metastabilności centrów EL2 w GaAs.
  • Zastosowano wysokorozdzielczą dyfraktometrię rentgenowską i symulacje komputerowe do badania anizotropii relaksacji odkształceń w cienkich warstwach epitaksjalnych InxGa1-xN nałożonych na podwarstwę GaN na szafirze. Wyznaczono obie składowe (wzdłuż powierzchni warstwy i prostopadle do niej) i składową hydrostatyczną w grubych warstwach GaN niedomieszkowanych oraz domieszkowanych Si.
  • Za pomocą synchrotronowej topografii przekrojowej ujawniono paraboliczną krzywiznę czoła krystalizacji monokryształów Si:Ge.
  • Za pomocą dyfrakcyjnej topografii rentgenowskiej ujawniono poraz pierwszy dyslokacje w monokryształach GdCa4O(BO3)3 wyhodowanych metodą Czochralskiego.
  • Za pomocą wysokorozdzielczej dyfraktometrii rentgenowskiej zbadano mikrostrukturę warstw MOCVD kryształów AlGaN otrzymanych w warunkach niskiego ciśnienia.
  • Wykorzystano słabe (pseudozabronione) odbicia do badania domieszek Be w warstwach GaAs oraz zaproponowano teoretyczny model rozmieszczenia tych domieszek w sieci krystalicznej.

Copyright © 2003 ZBS IFD UW