PRACOWNIA LIDAROWA

 

Uniwersytet Warszawski   Wydział Fizyki   Instytut Fizyki Doświadczalnej   Zakład Optyki

 

ENGLISH VERSION

Działanie lidaru

Zasada działania lidaru

Jednym z najprostszych lidarów jest lidar aerozolowy. Działanie lidaru aerozolowego polega na wysyłaniu w atmosferę wiązki światła laserowego i analizie powracającego echa. Służy on do detekcji aerozoli i pyłów oraz pomiaru ich koncentracji. Ponieważ umożliwia on zdalne pomiary, możliwe jest dzięki niemu odtworzenie przestrzennego rozkładu koncentracji zanieczyszczeń.

lidar aerozolowy
Schemat działania lidaru

Budowa lidaru

Jako źródła światła impulsowego lidarach używa się lasera impulsowego (np. Nd:YAG) Do rejestracji sygnału pochodzącego od rozproszenia atmosferze wykorzystuje się teleskop (w układzie Cassegraina lub Newtona) ogniskujący światło na fotopowielaczu, który pełnił role detektora. Do rejestracji sygnału używa się cyfrowych oscyloskopów lub liczników fotonów.

Zasada działania

Krótki impuls światła laserowego jest rozpraszany w atmosferze przez cząstki gazów i pyłów. Część światła rozproszona do tyłu dociera do teleskopu, który ogniskuje je na detektorze. Sygnał z detektora jest przetwarzany na postać cyfrową przy pomocy oscyloskopu cyfrowego i analizowany przez komputer. Opóźnienie sygnału jest proporcjonalne do odległości obiektów rozpraszających światło, a jego natężenie jest miarą ich koncentracji.

W przypadku zastosowania kilku wiązek światła o różnych długościach fali (kolorach) możliwy jest pomiar rozkładu wielkości cząstek aerozolu.

 

O nas

Nasz zespół

Nasze lidary

Tematyka badawcza

Nasze publikacje

Eksperymenty

WRNP 2010

COAST 2009

CUMULUS 2008

MACRON 2007

SAWA 2006

Współpraca

Dla studentów

Pracownia Fizyczna Ćwiczenie

MSOŚ Ćwiczenie

Proponowane tematy prac

Linki

Kontakt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Michał Posyniak 2010