do góry         o książce

4.5.7 Pozostałe elementy

Nie wspomnieliśmy jeszcze o obudowie (z zasilaczem). W jej wnętrzu umieszczana jest płyta główna, w której odpowiednich gniazdach montowane są wymienione powyżej elementy oraz np. modem i karta dźwiękowa. Płyta główna zapewnia ich odpowiednie połączenia i umożliwia współpracę.

Na koniec pozostają elementy ,,zewnętrzne'', które stosunkowo łatwo wymienić samemu: klawiatura, mysz, monitor, drukarka.

Z tych elementów można składać komputer jak z klocków Lego. Niestety nie ma gwarancji, że wszystkie klocki będą do siebie pasować, lepiej więc ich dobór i składanie pozostawić firmom sprzedającym kompletne zestawy.

Uwagi o możliwościach składania dotyczyły komputerów stacjonarnych (desktop), w odróżnieniu od coraz popularniejszych komputerów przenośnych (laptop, notebook). Komputery przenośne oferują dziś podobną moc obliczeniową co komputery stacjonarne, za kilkakrotnie wyższą cenę. Wynika ona m.in. z kosztu miniaturyzacji i akumulatorów oraz z konieczności wykorzystania płaskich, lekkich i nie męczących oczu, lecz wciąż drogich, wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD). Dodatkiem do wysokiej ceny jest drastyczne ograniczenie możliwości rozbudowy (upgrade) komputerów przenośnych.


do góry o książce
Dalej: 4.6 Co się dzieje, gdy Do góry: 4.5 Megabajty, megaherce, PC z Wstecz: 4.5.6 Napęd dyskietek (FDD)