do góry         o książce


4.6 Co się dzieje, gdy włączamy komputer?

Najpierw uruchamia się, zapisany na stałe w pamięci płyty głównej, program sprawdzający skrótowo działanie głównych elementów komputera -- POST (power-on self test)4.25.

Pierwszy wyświetlany na ekranie komunikat pochodzi od karty grafiki, gdyż bez niej wyświetlanie czegokolwiek byłoby niemożliwe. Następnie sprawdzana jest pamięć RAM, dyski i ewentualnie reszta podłączonych do płyty głównej elementów. W czasie tych testów na ekranie wyświetlana jest zwykle informacja, jak uruchomić program zmieniający ustawienia BIOSu4.26.

BIOS (Basic Input-Output System) to, związany z płytą główną, podstawowy system wejścia-wyjścia, zapewniający współpracę i wymianę danych między procesorem, pamięcią i pozostałymi elementami. Program zmieniający jego ustawienia ( Bios Setup) uruchomić można tylko bezpośrednio po włączeniu komputera, gdyż zmiana tych ustawień w trakcie pracy sytemu mogłaby być groźna w skutkach.

Ostatnim poleceniem, wykonywanym przez ten program, jest rozpoczęcie ładowania systemu operacyjnego (bootstrap, boot4.27). Komputer zwykle szuka systemu operacyjnego na dysku twardym, ale w programie ustawień BIOS dostępne są również inne możliwości, zwykle pod hasłem boot sequence. Na przykład sekwencja ,, A: C: CD-ROM'' oznacza, że komputer najpierw spróbuje wystartować system operacyjny z dyskietki. Jeśli w napędzie nie ma dyskietki, będzie go szukał na twardym dysku, a dalej na płycie CD-ROM. Za to jeśli w napędzie pozostawiliśmy przez nieuwagę dyskietkę, zarażoną wirusem (rozdział 4.4) w sektorze ładowania systemu (boot sector), to wirus zapewne zainfekuje twardy dysk. Dlatego na codzień bezpieczniejsza jest sekwencja rozpoczynająca poszukiwanie systemu od dysku twardego ( C:).

Jeśli do momentu rozpoczęcia ładowania systemu dotarliśmy bez komunikatów o błędach, znaczy to, że sam sprzęt nie jest raczej uszkodzony (choć przeprowadzane przy starcie testy są bardzo skrótowe i powierzchowne i nie wykluczają takiej możliwości). Ewentualnie pojawiające się dalej problemy z działaniem komputera są już najczęściej związane z konfiguracją systemu operacyjnego lub konkretnych programów.


do góry o książce
Dalej: 5. Internet od podstaw Do góry: 4. Komputery Wstecz: 4.5.7 Pozostałe elementy