do góry         o książce


C.2 Podłączamy się za darmo

Operatorzy telefonii przewodowej oferują zwykle ,,darmowy'' dostęp do Internetu przez domowy telefon (i modem). Darmowy w tym sensie, że za połączenie płacimy tylko jak za lokalną rozmowę telefoniczną. Natomiast w przypadku korzystania z połączenia oferowanego przez innych dostawców do opłaty za połączenie dochodzi zwykle np. abonament miesięczny -- za to mamy prawo oczekiwać, że numer nie będzie zbyt często zajęty. Jakość połączeń przez ogólnodostępne, darmowe numery w Polsce wydaje się polepszać, szczególnie od czasu powstania konkurencji niezależnych operatorów. I choć wciąż może się zdarzyć, że w ,,godzinach szczytu'' po prostu nie będzie się można z takim numerem połączyć, to przynajmniej na początek wydaje się to najlepszym (napewno najtańszym) rozwiązaniem.

W Polsce w połowie roku 2000 usługi takie oferuje TP SA i Netia (w niektórych województwach). Poniżej opiszemy w skrócie konfigurację połączenia z darmowym numerem TP SAC.3, informacje o usługach internetowych Netii znajdziemy zaczynając od strony http://www.internetia.pl.

Rysunek: Przykładowe okna konfiguracji połączenia z TP SA w Windows 98 ( Start/Programy/Akcesoria/Narzędzia Internetowe/Dial-up Networking)
\includegraphics [height=5.6cm]{figures/dialup1.eps} \includegraphics [height=5.6cm]{figures/dialup2.eps}

Aby skonfigurować komputer do łączenia się z Internetem przez ogólnodostępny i ogólnopolski numer TP SA, wystarczy wpisać w odpowiednim polu 0,202122 jako numer telefonu. Pozostałe opcje połączenia można zwykle pozostawić na domyślnych wartościach -- komputery same powinny ,,dogadać się'' w sprawie DNS i routingu. Możemy im pomóc, wpisując numer IP serwera nazw (domain name serwer) jako 194.204.159.1. Nazwa użytkownika i hasło to, jak już pisaliśmy, ppp.

Rysunek: Przykładowe okno konfiguracji połączenia z TP SA w Linuxie/KDE ( K/Internet/KPPP)

\includegraphics [width=10.2cm]{figures/kppp22.eps}




do góry o książce
Dalej: Darmowe konto pocztowe i strona Do góry: C. Jak się ,,podłączyć'' do Wstecz: C.1 Jaki komputer kupić