badając średnią próby względem wartości oczekiwanej

testując hipotezę dla populacji o znanej wariancji

Załóżmy, że mamy próbą losową składającą się z \(N\) wartości \(x_1, x_2 \ldots x_N\) pochodzącą z populacji o rozkładzie normalnym o znanej wariancji równej \(\sigma^2\). Chcemy przetestować hipotezę (zerową), że prawdziwa wartość mierzonej wielkości \(\mu\) (wartość oczekiwana rozkładu, z którego losujemy) wynosi \(\mu_0\).

Jako „przeciwieństwo” hipotezy zerowej \(H_0\) formułujemy hipotezę alternatywną \(H_1\), która może być przedstawiona na dwojaki sposób:

Jako miarę istotności oszacowania, ustalamy poziom istotności α jako maksymalne dopuszczane przez nas prawdopodobieństwo popełnienia błędu pierwszego rodzaju, czyli odrzucenia hipotezy zerowej mimo jej prawdziwości. Zazwyczaj przyjmujemy w tym celu wartość α=0.05 lub mniejszą.

Po sformułowaniu hipotez, wybieramy statystykę testową $$z = \frac{\bar{x}-\mu_0}{\sigma/\sqrt{N}}$$ o której wiemy, że przy założeniu hipotezy zerowej powinna mieć rozkład normalny \(N(0,1)\).

Na podstawie wartości statystyki możemy obliczyć „p-wartość” \(p\), czyli specjalną statystykę, któraWartość \(p\) obliczymy z użyciem dystrybuanty rozkładu normalnego, podobnie jak w rozdziale o obliczaniu prawdopodobieństwa.
import math
import scipy.stats
# z to wartość statystyki testowej

# dla testu prawostronnego (H₁: µ > µ₀)
# obliczamy prawdopodobieństwo w obszarze krytycznym od z do +∞
p = 1 - scipy.stats.norm.cdf(z)

# dla testu lewostronnego (H₁: µ < µ₀)
# obliczamy prawdopodobieństwo w obszarze krytycznym od −∞ do z
p = scipy.stats.norm.cdf(z)

# dla testu dwustronnego (H₁: µ ≠ µ₀)
# obliczamy prawdopodobieństwo w obszarze krytycznym od −∞ do −|z| i od +|z| do +∞
p = 2 * scipy.stats.norm.cdf(-math.abs(z))

Jeżeli \(p \lt \alpha\), możemy odrzucić \(H_0\) na korzyść \(H_1\).

autor: Piotr Różański, ostatnia modyfikacja: 10.04.2016