Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Grant Sonata dla dr. hab. Marcina Napiórkowskiego

2024-03-12

Dr hab. Marcin Napiórkowski z Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zdobył grant Narodowego Centrum Nauki SONATA BIS. W trzynastej edycji konkursu na liście laureatów znalazło się 38 projektów, w tym aż 12 z Uniwersytetu Warszawskiego. Zostały one wyłonione przez zespoły ekspertów spośród 420 złożonych wniosków.

W konkursie SONATA BIS naukowczynie i naukowcy mogą ubiegać się o środki na założenie nowego zespołu badawczego. To unikatowa szansa na uzyskanie samodzielności przez naukowców w okresie od 5 do 12 lat po uzyskaniu stopnia doktora. Laureaci będą mogli zbudować zespół, który będzie pracować nad najbardziej ambitnymi projektami w obszarze badań podstawowych, przy zapewnieniu stabilnego finansowania na 36, 48 albo 60 miesięcy.

Dr hab. Marcin Napiórkowski pracuje w Katedrze Metod Matematycznych Fizyki na Wydziale Fizyki UW. W ramach grantu zrealizuje projekt "Matematyka gazu Bosego ‐ dynamika, korelacje i fluktuacje". Celem projektu jest matematycznie ścisła analiza fundamentalnych problemów związanych z układami oddziałujących bozonów. „Te, zgodnie z przewidywaniami Bosego i Einsteina, mogą tworzyć nową fazę materii zwaną kondensatem Bosego–Einsteina. Za jego eksperymentalną obserwację Ketterle, Cornell i Wieman otrzymali w 2001 roku Nagrodę Nobla. W innym warunkach, jako ciekły hel, bozony mogą wykazywać inne zdumiewające własności takie jak na przykład nadciekłość. Za teorię nadciekłości Nagrodę Nobla otrzymał w 1962 roku Lew Landau. Analiza układów bozonowych prowadzi do ciekawych i wymagających problemów w różnych dziedzinach matematyki, w szczególności w analizie funkcjonalnej, teorii spektralnej, rachunku wariacyjnym i równaniach różniczkowych cząstkowych” czytamy w opisie projektu.

Projekt badawczy składa się z trzech części. W pierwszej z nich zespół dr hab. Marcina Napiórkowskiego będzie rozważać gaz Bosego w dodatnich temperaturach. Celem jest pokazanie, że – w odpowiednim sensie - układ ten jest dobrze przybliżany przez gaz nieoddziałujących, zmodyfikowanych bozonów, zwanych fononami. W drugiej części projektu zespół badacza z FUW zajmie się zjawiskiem nadciekłości, które analizować będzie w ramach modeli wariacyjnych konfrontowanych później z teorią Landaua. W ramach trzeciego zadania analizie poddane zostaną mieszaniny kondensatów Bosego-Einsteina.

Więcej

Wróć