do góry         o książce


4.5 Megabajty, megaherce, PC z klocków?

Gdy dzieci na podwórku chwalą się swoim nowym PC Pentium III 800 MHz, 20 giga dysku, 128 mega RAM i 32-megową grafiką, a my nie mamy pojęcia o co chodzi, możemy poczuć prawdziwy smak luki pokoleniowej. Na szczęście nie jest to takie skomplikowane. Zacznijmy od początku...

Personal Computer (PC) to nazwa nadana przez firmę IBM w roku 1981 linii komputerów ,,domowych''. Poza trafnym wyborem nazwy IBM podjął jeszcze jedną brzemienną w skutki decyzję: ujawnił strukturę wewnętrzną swych komputerów. Dozwolił również innym firmom na tworzenie ,,klonów IBM PC'', czyli komputerów kompatybilnych z IBM PC, to jest takich, na których można uruchamiać ten sam system operacyjny i programy.

Niezależne firmy mogły zająć się produkcją sprzętu tego typu, nie przejmując się oprogramowaniem -- w dość krótkim czasie stało się dostępne na rynku w dużym wyborze. Z kolei duża liczba komputerów kompatybilnych z IBM PC zachęcała niezależnych producentów oprogramowania do pisania programów na tę właśnie platformę4.15. Ta spirala doprowadziła do sytuacji, w której PC stał się ,,standardem przemysłowym'' (i ,,domowym''). Części składowe PC (pamięci, dyski, karty graficzne) wytwarzane są przez setki niezależnych producentów. Wzmaga to konkurencję, na której korzysta nabywca. Producenci komputerów PC w dużej części składają je ze standardowych ,,klocków'', powstających w wielkich wyspecjalizowanych fabrykach. Warto znać rolę i znaczenie ważniejszych elementów.




do góry o książce
Dalej: 4.5.1 Procesor Do góry: 4. Komputery Wstecz: 4.4 Wirusy