» Strona główna » Historia ZFJAt » VIII Festiwal Nauki
Logo Festiwalu Nauki

VIII Festiwal Nauki

W dniach 17-26.9.2004 odbył się w Warszawie VIII Festiwal Nauki. Nie zabrakło na nim wykładów dotyczących fizyki jądrowej przygotowanych przez pracowników i doktorantów Zakładu Fizyki Jądra Atomowego.

18.9 oraz 25.9, 12:00; „Jeść czy nie jeść – o skażeniu promieniotwórczym żywności i grzybów”, Adam Złomaniec
Co roku o tej porze słyszymy: „Grzyby są skażone!”, „Śmiercionośne grzybki z Czarnobyla”, itp. W tym pokazie dowiemy się, co tak straszy w grzybach - poznamy zjawisko promieniotwórczości. Najpierw dowiemy się – dla wielu będzie to zaskoczeniem – że nawet całkowicie nieskażone grzyby też wykazują promieniotwórczość! Później samodzielnie zmierzymy skażenie promieniotwórcze grzybów, aby w końcu odpowiedzieć na pytanie czy (mimo wszystko) można jeść skażone grzyby. Uwaga ! Nasz pokaz to pomiary „na żywo”. Przeprowadzimy je wspólnie, według notatek-instrukcji, które otrzyma każdy uczestnik. Będziemy wykonywać bardzo proste rachunki na kalkulatorach. W ten sposób „wyliczymy” sobie nasze obawy.
(ul. Hoża 69, Zakład Jądra Atomowego; pokaz)
18.9, 13:00; „Radon w naszych domach”; Izabela Skwira, Iwona Zalewska
Znaczną część naszego życia spędzamy w budynkach: dom, szkoła, praca. Przebywając we własnym domu chcemy czuć się bezpiecznie. Ukryci przed światem i wszystkimi jego zagrożeniami nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy „bombardowani” radonem, który przenika do naszych domów z piwnic przez szczeliny w podłogach, instalacje wentylacyjne, itp. Ponad połowę naturalnej dawki promieniowania otrzymujemy wdychając powietrze zawierające ten radioaktywny gaz szlachetny, który powstaje z rozpadu uranu znajdującego się w glebie, skałach i w wodzie.
Podczas pokazu podam kilka istotnych informacji dotyczących radonu, eksperymentalnie udowodnię, że jest on obecny w powietrzu, bez względu na to gdzie się znajdujemy, towarzyszy życiu na Ziemi od samego początku, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla człowieka. Bo czy Matka Natura chciałaby skrzywdzić Nas – swoje dzieci?
(ul. Hoża 69, sala Aula; pokaz, wykład)
25.9, 14:00; „Jak leczyć nowotwory ciężkimi jonami?”; Zygmunt Szefliński
Postęp w technice przyspieszania cząstek dla badań w fizyce jądra atomowego i cząstek elementarnych stworzył możliwości użycia wiązek protonów i ciężkich jonów do leczenia nowotworów. Takie wiązki to najbardziej precyzyjne narzędzie terapii nowotworowej, gdyż minimalizują one uszkodzenia zdrowych tkanek. Na wykładzie zapoznam słuchaczy z podstawami fizycznymi metody, stanem obecnym terapii nowotworowej przy pomocy ciężkich jonów i perspektywami takiego leczenia w Europie i na świecie.
(ul. Hoża 69, sala SDD; wykład)

Więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu Nauki