» Strona główna » Historia ZFJAt » IX Festiwal Nauki
Logo Festiwalu Nauki

IX Festiwal Nauki

W dniach 16-25.9.2005 odbył się w Warszawie IX Festiwal Nauki. Nie zabrakło na nim wykładów dotyczących fizyki jądrowej przygotowanych przez pracowników i doktorantów Zakładu Fizyki Jądra Atomowego.

17.9 oraz 24.9, 10:00, 13:00; „Jeść czy nie jeść – o skażeniu promieniotwórczym żywności i grzybów”, Piotr Jaracz
Co roku o tej porze słyszymy – „Grzyby są skażone!”, „Śmiercionośne grzybki z Czarnobyla”, itp. W tym pokazie dowiemy się, co tak straszy w grzybach – poznamy zjawisko promieniotwórczości. Najpierw dowiemy się – dla wielu będzie to zaskoczeniem – że nawet całkowicie nieskażone grzyby też wykazują promieniotwórczość! Później samodzielnie zmierzymy skażenie promieniotwórcze grzybów, aby w końcu odpowiedzieć na pytanie czy (mimo wszystko) można jeść skażone grzyby. Uwaga! Nasz pokaz to pomiary „na żywo”. Przeprowadzimy je wspólnie, według notatek-instrukcji, które otrzyma każdy uczestnik. Będziemy wykonywać bardzo proste rachunki na kalkulatorach. W ten sposób „wyliczymy” sobie nasze obawy.
(ul. Hoża 69, Zakład Jądra Atomowego - piwnica; pokaz)
17.9, 11:00; „Fizyka i medycyna – PET”; Zygmunt Szefliński
Na wykładzie omówię rolę promieniowania jonizującego w diagnostyce i terapii medycznej. Nowe detektory promieniowania gamma umożliwiają budowę tomografów nowej generacji, dzięki którym badanie wykonuje się szybko, dawka radiofarmaceutyku jest niska a wyniki badania diagnostycznego są precyzyjne. Skupię się na przedstawieniu pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) jednej z najnowocześniejszych technik diagnostyki medycznej. Ta metoda stosowana w świecie już od wielu lat wykorzystuje towarzyszącą rozpadowi beta+ emisję kolinearnych kwantów anihilacyjnych i koincydencyjną rejestrację obydwu kwantów emitowanych z organów, w których następuje koncentracja radiofarmaceutyku, co pozwala uzyskiwać wysokiej jakości obrazy czynnościowe ciała człowieka. Zarejestrowane sygnały po obróbce cyfrowej tworzą trójwymiarowe obrazy prezentujace przebieg procesów biologicznych w badanym organizmie. Takie obrazy ułatwiają postawienie diagnozy szczególnie przy chorobach nowotworowych, schorzeniach neurologicznych i kardiologicznych.
(ul. Hoża 69, sala Aula; wykład)
18.9, 12:00; „Radon w naszych domach”; Izabela Skwira
Znaczną część naszego życia spędzamy w budynkach: dom, szkoła, praca. Przebywając we własnym domu chcemy czuć się bezpiecznie. Ukryci przed światem i wszystkimi jego zagrożeniami nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy „bombardowani” radonem, który przenika do naszych domów z piwnic przez szczeliny w podłogach, instalacje wentylacyjne, itp. Ponad połowę naturalnej dawki promieniowania otrzymujemy wdychając powietrze zawierające ten radioaktywny gaz szlachetny, który powstaje z rozpadu uranu znajdującego się w glebie, skałach i w wodzie.
Podczas pokazu podam kilka istotnych informacji dotyczących radonu, eksperymentalnie udowodnię, że jest on obecny w powietrzu, bez względu na to gdzie się znajdujemy, towarzyszy życiu na Ziemi od samego początku, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla człowieka. Bo czy Matka Natura chciałaby skrzywdzić Nas - swoje dzieci?
(ul. Hoża 69, sala Aula; pokaz, wykład)

Więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu Nauki