» Strona główna » Historia ZFJAt » X Festiwal Nauki
Logo Festiwalu Nauki

X Festiwal Nauki

W dniach 15-24.9.2006 odbył się w Warszawie X Festiwal Nauki. Nie zabrakło na nim wykładów dotyczących fizyki jądrowej przygotowanych przez pracowników i doktorantów Zakładu Fizyki Jądra Atomowego i Zakładu Spektroskopii Jądrowej.

16.9, 10:00; „Akceleratory dla terapii nowotworowej – mit czy rzeczywistość”; Zygmunt Szefliński
Dla terapii nowotworowej powszechnie stosowane są akceleratory elektronowe. Takie akceleratory są obecnie stosowane w polskich klinikach onkologicznych. Bardzo dobre rezultaty terapeutyczne osiąga się dzięki akceleratorom ciężkich jonów. Na wykładzie dowiemy się, dlaczego ciężkie jony tak znakomicie niszczą nowotwory, gdzie w Europie powstają ośrodki terapii ciężkojonowej i kiedy powstaną w Polsce.
ul. Hoża 69, sala Aula, wykład
17.9, 12:00; „Promieniowanie w naszym domu”; Izabela Skwira
Znaczną część naszego życia spędzamy w budynkach: dom, szkoła, praca. Przebywając we własnym domu chcemy czuć się bezpiecznie. Ukryci przed światem i wszystkimi jego zagrożeniami nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy „bombardowani” radonem, który przenika do naszych domów z piwnic przez szczeliny w podłogach, instalacje wentylacyjne, itp. Radon jest głównym Ąródłem promieniowania jonizującego (alfa, beta, gamma), które towarzyszy życiu na Ziemi od samego początku, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla człowieka. Bo czy Matka Natura chciałaby skrzywdzić Nas – swoje dzieci?
ul. Hoża 69, sala Aula, wykład, pokaz
17.9, 13:00; „Człowiek z lodowca – historia życia zapisana w izotopach”; Zenon Janas
Sensacją archeologiczną lat 90-ch ubiegłego wieku było odkrycie w Alpach Tyrolskich znakomicie zakonserwowanych w lodowcu zwłok mężczyzny sprzed 5200 lat. Podczas wykładu przedstawione zostaną metody i wyniki badań składu izotopowego tkanek, które umożliwiły określenie wieku historycznego oraz prawdopodobnego miejsca pochodzenia „Człowieka z lodowca”.
ul. Hoża 69, sala Aula, wykład
22.9, 16:00-22:00; „Pomiary promieniowania kosmicznego”; prof. Tomasz Matulewicz
(Noc Badacza)
ul. Hoża 69