Przejdź do głównej zawartości

Sobotnie wykłady dla uczniów

« wszystkie zajęcia w tej sesji

21
kwietnia
2018
„Prawo Archimedesa wokół nas”
sobotni wykład otwarty dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych
prowadzący:prof. dr hab. Andrzej Wysmołek
asysta:mgr Andrzej Gołębiewski
czas:10:00-11:30, 12:00-13:30
miejsce:Wydział Fizyki UW, ul. Pasteura 5, sala 0.03, 0.03a

Streszczenie

Mogłoby się wydawać, że o prawach fizycznych odkrytych w starożytności nie warto rozmawiać, bo pewnie straciły już swoją wartość. To stwierdzenie w żadnej mierze nie dotyczy prawa Archimedesa, które nie zestarzało się ani trochę. Wchodząc do basenu z wodą, jeziora, czy rzeki, każdy z nas łatwo stwierdzi, że działa na niego siła wyporu skierowana przeciwnie do siły ciężkości, dzięki której możemy pływać, nie opadając od razu na dno. To dzięki niej możemy pływać na statkach i łódkach po wodzie. Co trzeba wiedzieć konstruując łódkę czy statek? Trzeba wiedzieć, że wartość siły wyporu jest równa ciężarowi cieczy wypartej, przez zanurzony w niej obiekt. Pokażemy to na wykładzie przy użyciu prostych przyrządów.

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że siła wyporu działa również na nas w powietrzu? Pewnie większość z Was odpowie, że oczywiście tak – przecież dlatego balony unoszą się do góry i to zarówno te napompowane helem, jak i te na gorące powietrze. Wykonamy doświadczenia, które to potwierdzą.

Na wykładzie przekonacie się, że gdy ciecz umieścimy w warunkach nieważkości to siła wyporu zniknie! Nie będziemy w tym celu udawać się na orbitę okołoziemską, ale wykonamy odpowiednie doświadczenie w sali wykładowej.

Podczas zajęć zastanowimy się dlaczego podczas słonecznego dnia chłodna bryza wieje od morza, a wieczorem kierunek wiatru się zmienia. To tylko niektóre z zagadnień związanych z prawem Archimedesa, które poruszymy na zajęciach. Jeśli chcecie dowiedzieć sie więcej przyjdźcie na zajęcia!

Organizatorzy:
Logo wydziału fizyki
Logo PTF
Logo miasta Warszawa
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa