Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Zajęcia otwarte z fizyki Przejdź do głównej zawartości

Wykłady dla grup szkolnych

« wszystkie zajęcia w tej sesji

17
maja
2021
„Dynamika i samoorganizacja tłumu”
środowe wykłady dla grup szkolnych
prowadzący:dr hab. inż. Piotr Fronczak, Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki
UWAGA! wykład wyjątkowo w poniedziałek
asysta:
czas:10:00-11:00
miejsce:YouTube

Streszczenie

UWAGA - niestandardowy termin wykładu! Wykład odbywa się w poniedziałek 17 maja o godz. 10.

Podczas wykładu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ptaki potrafią samoorganizować się w stada i w jaki sposób ławice, głupich, skąd inąd, ryb koordynują swój ruch z taką gracją. Wykażemy, że żaden osobnik nie ma świadomości tego, że współtworzy taki ogromny kłębiący się tańczący wzór, który sam w sobie jest jakby nowy organizmem, odrębną inteligencją, ze swoimi własnymi zachowaniami i reakcjami. Takie zachowania współczesna nauka nazywa zachowaniami kolektywnymi. Okazuje się, że podobne kolektywne zachowania można obserwować również u ludzi, którzy również często nie są świadomi, że są jedynie elementami jakiejś nowej jakości. Podczas wykładu zaprezentujemy, jak powstają właśnie takie zachowania, jak je modelujemy, oraz w jaki sposób wykorzystujemy nasze modele do wpływania na zachowanie się takich kolektywnych organizmów.

Do modelowania takich zachowań wykorzystywać będziemy metody i narzędzia znane w fizyce, m. in. w fizyce magnetyków. Mimo, iż fizyka jest nauką opisującą i badającą naturę nieożywioną, to pokażemy, że zakres jej zastosowań jest znacznie szerszy i umożliwia również opis istot żywych.

Wykład skierowany jest do szerokiego grona słuchaczy, a znajomość fizyki wymagana jest na elementarnym (wczesno licealnym poziomie).

Organizatorzy:
Logo wydziału fizyki
Logo PTF
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa Logo miasta Warszawa