RZECZ O ... dodatek do gazety Rzeczpospolita z 19 października 2004 r.

Szkoły cernowskie

Od lat sześćdziesiątych CERN organizuje szkoły fizyki. Głównym celem tych szkół jest uzupełnianie wiedzy teoretycznej młodych fizyków, a także zapoznawanie ich z aktualnymi kierunkami badań eksperymentalnych w fizyce cząstek. Początkowo szkoły były organizowane wyłącznie przez CERN, a następnie współorganizowane przez CERN i Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej. Ich zajęcia odbywały się w krajach członkowskich CERN lub, co cztery lata, w jednym z krajów członkowskich ZIBJ.

Zorganizowane przez Polskę zajęcia szkoły fizyki odbyły się między 12 a 25 września 1993 roku w domu wypoczynkowym na Polanie Zgorzelisko w Tatrach. CERN odpowiadał za dobór programu naukowego i selekcję uczestników, a IFJ - za lokalną organizację. Współorganizatorami były ZIBJ i Państwowa Agencja Atomistyki.

CERN organizuje również od lat szkoły komputerowe. Grupują one młodych fizyków i informatyków, którzy w trakcie wykładów i ćwiczeń zapoznają się z najnowszymi osiągnięciami związanymi z systemami opracowywania i analizy danych z eksperymentów fizyki wysokich energii. Dwie tego typu szkoły zostały zorganizowane w Polsce. W roku 1978 we współpracy CERN z CYFRONETEM oraz ówczesnym Instytutem Badań Jądrowych w Świerku zorganizowano szkołę komputerową w Jadwisinie. W jej zajęciach uczestniczyło 81 studentów, w tym 21 z Polski. W roku 1999 Uniwersytet Warszawski we współpracy z CERN zorganizował szkołę komputerową w Starych Jabłonkach.

MARIA RYBICKA, IFJ PAN W KRAKOWIE