» Strona główna » Kierunki badań » Spektroskopia » Zjawisko dopplera w fizyce jądrowej » Rys historyczny

Kierunki badań

Struktura jądra atomowego

Zjawisko Dopplera w fizyce jądrowej

Christian Andreas Doppler

Rys historyczny

Christian Andreas Doppler urodził się w Salzburgu 29 listopada 1803r. Zmarł w Wenecji 17 marca 1853r. Od 1847r. był profesorem matematyki, fizyki i mechaniki w akademii górniczej w Chemnitz, a od 1850r. profesorem i dyrektorem Instytutu Fizyki Uniwersytetu w Wiedniu. Przeszedł on do historii jako ten, który jako pierwszy zwrócił uwagę na fakt zmiany zarówno barwy święcącego ciała jak i wysokości słyszalnego dźwięku pod wpływem względnego ruchu ciała jak i obserwatora. Okazuje się jednak, że zjawisko Dopplera zachodzi dla całego spektrum fal elektromagnetycznych, co powoduje że jest ono kluczowe w zrozumieniu wielu zagadnień naukowych ale także sytuacji pojawiających się w życiu codziennym każdego z nas.

Źródło: prof. Maciej Suffczyński „Rocznice (3)” [w:] Fizyka w szkole 4(269)/2003