Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Laureaci konkursu Fuga 4 na Wydziale Fizyki

2015-06-25

W tegorocznej edycji konkursu na staże podoktorskie Fuga 4 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki pierwsze i trzecie miejsce w panelu Nauk Ścisłych i Technicznych przypadło odpowiednio dr. Radkowi Łapkiewiczowi oraz dr. Mariuszowi Semczukowi. Rozpoczną oni na Wydziale Fizyki nowe kierunki badań w pracowniach prof. dr. hab. Czesława Radzewicza oraz prof. dr. hab. Pawła Kowalczyka.

Dr Radek Łapkiewicz w ramach projektu "Spektroskopia dwufotonowa z użyciem światła kwantowego" skonstruuje ultrajasne źródło splątanych fotonów umożliwiające obserwację zjawisk nieliniowych, w szczególności absorpcji dwufotonowej. Zastosowanie splątania kwantowego otwiera nowe możliwości nie tylko w informatyce, metrologii i dystrybucji klucza kryptograficznego, ale także radykalnie zmienia optyczne procesy nieliniowe, np. absorpcja dwufotonowa staje się wydajna przy bardzo niskich natężeniach, a korelacje kwantowe prowadzą do uzyskania rozdzielczości w czasie i częstości nieosiągalnych w tradycyjnych podejściach.

Połączenie technologii kwantowych z najnowocześniejszymi technikami spektroskopowymi stworzy nowe możliwości doświadczalne o szerokim spektrum zastosowań, od precyzyjnych pomiarów w ultrazimnych gazach kwantowych do obrazowania układów biologicznych.

Dr Mariusz Semczuk w ramach projektu "Mieszaniny potasu i cezu - budowa układu eksperymentalnego do produkcji ultrazimnych cząsteczek polarnych w stanie podstawowym" zbuduje unikalną na skalę światową aparaturę służącą badaniu fizyki ultrazimnych cząsteczek KCs. Układ doświadczalny znajdzie również zastosowanie w pionierskich eksperymentach skupiających się na ultrazimnej chemii i umożliwi kontrolę przebiegu reakcji chemicznych, m.in. w układach o obniżonej wymiarowości (jedno- i dwuwymiarowych).

Cząsteczki spułapkowane w sieciach optycznych posłużą również do symulacji kwantowych silnie i anizotropowo oddziałujących układów dipolowych, tym samym przyczyniając się do lepszego zrozumienia egzotycznych materiałów będących kandydatami na nadprzewodniki wysokotemperaturowe.

Kontakt:
Dr Radek Łapkiewicz, radek.lapkiewicz@univie.ac.at
Dr Mariusz Semczuk, mariusz.semczuk@univie.ac.at

Wróć