
Budynek przy ul. Hożej 69, 1929 r.
100 lat temu w styczniu 1921 roku Zakład Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął użytkowanie budynku przy ul. Hożej 69 w Warszawie. Mimo, że fizyka była obecna na Uniwersytecie Warszawskim od momentu jego powstania w roku 1816, to wspomniane wydarzenie sprzed 100 lat stanowi szczególny punkt odniesienia dla wielu pokoleń fizyków związanych z Wydziałem Fizyki UW. Fizyka przy ul. Hożej 69 zdobyła uznanie i prestiż na całym świecie, fizycy z Hożej współpracowali z najlepszymi ośrodkami badawczymi na świecie. Słowo Hoża stało się synonimem prowadzenia badań naukowych oraz kształcenia studentów na najwyższym światowym poziomie. Z budynku przy ul. Hożej 69 w roku 1991 zostało nawiązane pierwsze w Polsce w pełni funkcjonalne połączenie z Internetem, a dwa lata później otworzony został pierwszy polski serwer WWW.

Pracownia studencka, lata 30. XX w.
Szybki rozwój fizyki na Uniwersytecie Warszawskim jeszcze w poprzednim wieku ujawnił potrzeby rozbudowy Wydziału Fizyki. Budynek z roku 1921 powiększono, wydział zyskał też dodatkowe miejsca w innych punktach Warszawy. Wejście Polski do Unii Europejskiej stworzyło nowe możliwości pozyskiwania środków finansowych na inwestycje budowlane. I tak dzięki funduszom europejskim powstał nowy budynek Wydziału Fizyki UW przy ul. Pasteura 5, którego pierwsza część została oddana do użytku w roku 2014, a druga pod koniec roku 2016. Nowy budynek pozwolił skupić fizykę w jednym miejscu, oraz stworzył warunki do dalszego rozwoju tej dyscypliny nauki.

Nowy budynek przy ul. Pasteura 5, 2019 r.
Obecnie Wydział Fizyki UW jest jednym z największych i najlepszych ośrodków badawczych w Polsce i liczącym się na świecie centrum naukowym. Rozwijane są tu praktycznie wszystkie dziedziny fizyki i astronomii. W prestiżowym Rankingu Szanghajskim w dyscyplinie fizyka Uniwersytet Warszawski w roku 2020 zajął znakomite miejsce 51-75 wśród najlepszych uczelni na świecie i był jedyną polską jednostką, która znalazła się w pierwszej setce tego rankingu, uwzględniając wszystkie dziedziny naukowe.
Dla wielu pokoleń nas fizyków, tak pracowników Wydziału Fizyki UW jak jego absolwentów, budynek przy ul. Hożej jest bardzo głęboko zakorzeniony w naszej świadomości i mimo, że od przeprowadzki na nowe miejsce minęło już ponad 6 lat, nadal w zamyśleniu lub w pośpiechu zdarza nam się powiedzieć: do zobaczenia na Hożej, jutro będę na Hożej, spotkajmy się na Hożej,…. Trochę z tęsknoty, trochę, żeby utrwalić naszą pamięć i trochę, żeby młodym pokoleniom pokazać nasze korzenie, z inicjatywy Wydziału Fizyki UW na kampusie UW Ochota, tuż przy naszym budynku, powstała ulica Nowa Hoża.
Przez cały rok 2021 będziemy wracać pamięcią do wydarzenia sprzed 100 lat. Główna uroczystość odbędzie się 10-12 września 2021 r. Mamy nadzieję, że przywoła ona wiele wzruszających wspomnień wśród społeczności Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a osobom niezwiązanym bezpośrednio z Wydziałem przybliży niewielki fragment wielkiej historii nauki polskiej.
Program ramowy uroczystości
Piątek, 10.09.2021
Sobota, 11.09.2021
- 10:00 Uroczyste rozpoczęcie, odsłonięcie tablicy pamiątkowej i otwarcie wystawy, sesja naukowa cz. I, II i III; w przerwie o godz. 14:00 lunch
- 17:00 Koncert
- 18:30 Kolacja
Niedziela, 12.09.2021
- 10:00 Sesja naukowa, część IV i V
- 13:00 Zasadzenie pamiątkowego drzewa, zakończenie uroczystości
- 14:00 Lunch
W przerwach i po niedzielnym lunchu zwiedzanie Wydziału, oglądanie wystaw i materiałów multimedialnych, spotkania absolwentów
Transmisja online dostępna tutaj.
Szczegółowy program obchodów dostępny jest tutaj.
Informacja prasowa o uroczystości dostępna jest tutaj.