Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Wykład prezydenta KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS) na Wydziale Fizyki UW

2024-03-20

W poniedziałek 25 marca o godzinie 17 w sali 0.06 odbędzie się wykład "Civilization, Climate Crisis & South Korea's Rise as a Nuclear Energy Powerhouse", który wygłosi prof. Yoo Ki-Pung. Profesor Yoo Ki-Pung jest prezydentem KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS), koreańskiej uczelni specjalizującej się w kształceniu w zakresie energetyki jądrowej. Wizyta prof. Yoo wiąże się z podpisaniem nowego porozumienia między KINGS i UW, na bazie którego na Wydziale Fizyki UW powstanie europejskie centrum szkoleniowe z energetyki jądrowej.

Uniwersytet Warszawski od 2011 roku kształci wyspecjalizowane kadry dla polskiego sektora jądrowego, początkowo na kierunku energetyka i chemia jądrowa, później także na kierunkach radiofarmaceutyki i chemia jądrowa oraz radiogenomika organizowanych przez Wydział Chemii, a także na specjalności fizyka reaktorów jądrowych na kierunku fizyka organizowanym przez Wydział Fizyki. W tym roku Wydział Fizyki UW uruchamia także 3,5-letnie studia inżynierskie z zakresu energetyki jądrowej.

KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS) od lat wspiera UW w kształceniu studentów. W lipcu 2020 roku Uniwersytet Warszawski podpisał z KINGS pierwsze z porozumień o współpracy, na podstawie których corocznie w KINGS kilkoro studentów UW zdobywa unikatowe kompetencje praktyczne. W 2022 roku współpraca obu uczelni poszerzyła się o kształcenie na odległość. Nowe porozumienie, które zakłada powstanie na Wydziale Fizyki UW europejskiego centrum szkoleniowego z energetyki jądrowej jest kolejnym krokiem do dalszej owocnej współpracy obu uczelni.