Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Podręcznik do anomalnej stochastyki autorstwa M. Chorowskiego, T. Gubca i R. Kutnera ukazał się nakładem wydawnictwa Springer

2025-05-05

Książka pt. Anomalous Stochastics. A Comprehensive Guide to Multifractals, Random Walks, and Real-World Applications, autorstwa Michała Chorowskiego, Tomasza Gubca oraz Ryszarda Kutnera ukazała się nakładem wydawnictwa Springer w serii Understanding Complex System w ramach programu Springer Complexity. Jest to kompleksowy podręcznik monograficzny dla studentów, który pomoże im zrozumieć osobliwe procesy stochastyczne i zdarzenia ekstremalne oraz superextremalne. Przedstawia zastosowanie osobliwych procesów losowych w różnych dziedzinach, od fizyki po finanse. Wzbogacony został ćwiczeniami, które pomogą opanować tematy i zdobyć praktyczne umiejętności.

Podręcznik oferuje szczegółowe wprowadzenie do zagadnień związanych z procesami stochastycznymi i zdarzeniami ekstremalnymi znanymi jako „czarne łabędzie”, ze szczególnym uwzględnieniem podejść (multi-)fraktalnych i osobliwych losowych procesów w czasie ciągłym. Autorzy przedstawiają te zagadnienia w sposób systematyczny, omawiając ich historię i prezentując różne perspektywy. Książka opiera się na rzeczywistych danych z takich dziedzin jak fizyka, technologia czy finanse, pokazując, jak ważne są stochastyczne procesy w pracy z danymi pochodzącymi z układów złożonych. Podręcznik uwrażliwia osoby pracujące z rzeczywistymi danymi, na istotną rolę osobliwych procesów stochastycznych i pomaga im lepiej zrozumieć, jak te procesy działają w praktyce.

Publikacja bazuje na interdyscyplinarnych wykładach, które przez niemal 20 lat były prowadzone dla studentów studiów licencjackich i magisterskich na Wydziale Fizyki UW. Monografia została zaktualizowana o najnowsze osiągnięcia i stanowi wartościowe źródło wiedzy dla studentów, a także badaczy zainteresowanych singularnymi procesami losowymi i ich praktycznymi zastosowaniami.

Aby w pełni zrozumieć podręcznik, Czytelnik powinien znać podstawy rachunku prawdopodobieństwa, algebrę oraz główne pojęcia rachunku różniczkowego i całkowego, a także mieć podstawową wiedzę dotyczącą fizyki statystycznej.

Każdy rozdział zawiera ćwiczenia, które pomagają opanować materiał i rozwijać umiejętności praktyczne. Ćwiczenia mogą także służyć jako materiał dydaktyczny dla osób prowadzących zajęcia.

Znajduje się na rynku po adresem: https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-031-80392-5

Książka znajduje się też w bazie e-booków Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, wraz z wersją papierową; ta ostatnia znajduje się również w Bibliotece Wydziału Fizyki.

Wróć