room seminaryjna KMMF, Hoża 74, Vp. at 10:00

Andrzej SZYMACHA (IFT)
Dokładna analiza zasady równoważności i próba skonstruowania statycznego "pozornego" pola przyśpieszeń (takiego jak w spadającej windzie) prowadzi do wniosku, ze pole takie jest niemożliwe. W najlepszym przypadku, kierunek może być jeden, ale wartość przyspieszenia musi się zmieniać w kierunku pola. Zmianie tej można nadać postać prawa Gaussa dla strumienia pola przyśpieszeń w próżni (ze źródłem określonym przez samo to pole). Stosując następnie to prawo do przypadku sferycznie symetrycznego, znajduje się dokładnie pole Schwarzschilda (i metrykę Schwarzschilda). Interesujące jest przyjrzeć się polu w obszarze skończonym, znajdującym się w ustalonej odległości od horyzontu, w granicy promienia czarnej dziury R->oo. Jest ono identyczne z "maksymalnie jednorodnym" polem znalezionym wcześniej jako "pole pozorne". A tym razem jest to pole REALNE. R dążące do nieskończoności gwarantuje, ze tensor Riemana dąży do zera. Promienie światła poruszają się w tym polu po okręgach, o środku leżącym na horyzoncie, i promieniu wyznaczonym przez punkt startu i kierunek początkowy, co jest ciekawostka sama w sobie, mająca zresztą pewien luźny związek z własnością promieniowania Hawkinga. Jest to przykład niejako "ortogonalny" do zwykłego odchylania promieni w pobliżu gwiazdy, gdzie wpływ krzywizny trójprzestrzeni i prawdziwe grawitacyjne spadanie fotonów na gwiazdę wnoszą równe wkłady. Podział taki nabiera jasnego sensu po sformułowaniu "uogólnionej zasady Jacobiego" jaka w polu statycznym uzyskuje się dla trajektorii trójwymiarowej, czterowymiarowej geodezyjnej. Jest tam miejsce i na trójwymiarową metrykę i na "współczynnik załamania". W płaskiej przestrzeni w pobliżu horyzontu nieskończonej czarnej dziury, fotony "tylko" spadają. "Współczynnik załamania" okazuje się odwrotnie proporcjonalny do (rzeczywistej) odległości od horyzontu, zupełnie jak w pewnym zadaniu olimpijskim sprzed lat, ze specjalnie uformowana płytką o n~1/x.
room seminaryjna KMMF, Hoża 74, Vp. at 10:00

Witold BARDYSZEWSKI (IFT)
Dyspersja fali elektromagnetycznej wywołana zmienną dwójłomnością ośrodka w jednomodowych włóknach optycznych poważnie utrudnia dalsze zwiększenie prędkości przesyłania informacji przy tradycyjnych metodach modulacji. Omówione zostaną podstawy fizyczne tego zjawiska oraz metody modelowania stosowane przy opracowywaniu strategii kompensacji.
room seminaryjna KMMF, Hoża 74, Vp. at 10:00

Piotr SOŁTAN (KMMF)
CD
room seminaryjna KMMF, Hoża 74, Vp. at 10:00

Piotr SOŁTAN (KMMF)
Powiem parę słów o działaniach grup przez (afiniczne) izometrie na przestrzeniach Hilberta. Jest to ciekawa gałąź badań teorii grup. Podam przykłady takich działań oraz pokażę związki z pewnymi "klasycznymi" zagadnieniami analizy i analizy harmonicznej.
room seminaryjna KMMF, Hoża 74, Vp. at 10:00

Prof. Jan GAJ (IFD)