Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Zajęcia otwarte z fizyki Przejdź do głównej zawartości

Dostępne terminy warsztatów podane są pogrubioną czcionką.

Warsztaty eksperymentalne

Podczas warsztatów eksperymentalnych uczestnicy, będą mieli niepowtarzalną okazję wykonać proste doświadczenia, które pomogą im lepiej zrozumieć otaczający Świat.

Warsztaty odbywają się na Wydziale Fizyki UW.

Dla przedszkolaków i uczniów klas I - III w sali 1.38 lub 1.37 (I piętro, Budynek A), w godzinach 10:00-11:00 (przedszkola) oraz 11:30 - 12:30 (szkoły podstawowe) oraz B0.19 (parter, Budynek B).

Dla uczniów klas IV - VI w sali B0.19 lub B0.21 (parter, Budynek B), w godzinach 10:00-12:00 .

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą tylko poprzez formularze od 12 lutego 2024, godz. 12:00.

Formularz dla przedszkoli i klas I - III;

Formularz dla klas IV - VI.

***************************************************

Tematy poruszane podczas warsztatów dla przedszkolaków i uczniów klas I - III:

Odpychanie i przyciąganie, czyli trochę informacji o magnesach (Beata Brzozowska)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Czy dwa magnesy zbliżone do siebie będą się odpychać, a może będą się przyciągać? Na te pytanie odpowiemy, budując wieżę oraz biorąc udział w zawodach w prowadzeniu łódek. Będzie to możliwe w sali ćwiczeniowej dzięki własnościom magnesów, z których będziemy korzystać na warsztatach.

_____________

Woda - co o niej wiesz? (Jan Orliński)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Warsztaty dedykowane najmłodszym eksperymentatorom, którzy chcieliby poznać stany skupienia substancji na przykładzie wody, zaobserwować przejścia między tymi stanami, sprawdzić jakie substancje rozpuszczają się w niej, a jakie nie. W trakcie zajęć dzieci samodzielnie wykonają eksperymenty z pływającym i tonącym pieprzem, dowiedzą się co wpływa na unoszenie się różnych przedmiotów na powierzchni lub ich tonięcie. Na uczestników czekają również ciekawe pokazy-niespodzianki prezentujące właściwości fizyczne wody.

_____________

Elektronika podstawy (Piotr Kaźmierczak)
!!! Brak wolnych terminów!!!
W czasie zajęć uczestnicy nauczą się podstaw pracy jak i teorii związanej z elektroniką . Wykonają na specjalnie przygotowanych płytkach proste układy zawierające takie elementy jak diody, brzęczki, potencjometry, czujniki światła, odległości czy dźwięku. Gotowe układy dają dużo satysfakcji z wykonanej pracy i zachęcają do dalszego poznawania tego wspaniałego świata elektroniki.

_____________

Długopisy 3D (Piotr Kaźmierczak)
!!! Brak wolnych terminów!!!
W czasie zajęć poznamy teorię druku 3D, oraz przećwiczymy ją na uproszczonej wersji drukarki 3D, czyli na długopisach 3D. Uczestnicy samodzielnie narysują długopisem na kartkach swoje prace, które następnie będzie można zdjąć z kartki i zabrać do domu! Rysunki mogą być wykonane na podstawie przygotowanych szablonów jak np. okulary - które potem można normalnie założyć ! czy tez na podstawie swojej wyobraźni i kreatywności.

_____________

Odlotowe powietrze (Anna Kwiatkowska)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Podczas zajęć mali odkrywcy poznają podstawowe składniki oraz właściwości powietrza, a także sposoby jego praktycznego wykorzystania. Dzieci będą asystowały w pokazach i samodzielnie wykonywały odlotowe eksperymenty. W ramach warsztatów m.in. zaobserwują samopompujący się balonik, własnoręcznie stworzą mini-poduszkowce napędzane powietrzem i nauczą się sterować latającym dywanem.

_____________

Detektyw Gucio i … maszyny proste (Anna Kwiatkowska)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Zapraszam najmłodszych do wzięcia udziału w przygodowych warsztatach, w których zmierzą się z fizycznymi zagadkami i praktycznymi zadaniami, poznając rodzaje maszyn prostych i ich zastosowania. Uczestnicy zajęć nauczą się konstruować oraz wykorzystywać m.in. dźwigi i wyrzutnie, aby pomóc detektywowi Guciowi pokonać przeszkody i zdobyć ukryty skarb.

_____________

Elektryczny świat (Beata Pszczółkowska)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Podczas warsztatów uczestnicy poznają czym jest elektryczny świat. W tym celu dowiedzą się co to takiego elektrostatyka, oddziaływania oraz przepływy, wykorzystując do tego najprostszy model budowy atomu. Nauczą się jakie własności posiada elektryczność i jak samemu dany przedmiot naelektryzować, czyli przekazać mu ładunki. W drugiej części zajęć uczestnicy poznają zagadnienia związane z prądem elektrycznym oraz warunki jego przepływu w obwodzie. W ramach zajęć zostaną przeprowadzone takie eksperymenty jak naelektryzowany balonik, tresowana bańka, ,,elektro" motyle, silnik jednobiegunowy i wiele innych.

_____________

***************************************************

Tematy poruszane podczas warsztatów dla uczniów klas IV - VI:

Czym się różni magneZ od magneSu? (Beata Brzozowska)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Co to jest kompas i co się dzieje z dwoma magnesami, kiedy przyłożymy je do siebie? Będzie o tym, że Ziemia jest wielkim magnesem i w jaki sposób obserwować magnetyzm za pomocą przedmiotów codziennego użytku.

_____________

Elektronika - mój pierwszy układ (Piotr Kaźmierczak)
!!! Brak wolnych terminów!!!
W czasie zajęć uczestnicy wykonają od podstaw swój pierwszy działający układ na płytce stykowej. Poznany zasady pracy z prądem i podstawowe informacje zarówno praktyczne jak i teoretyczne związane z elektroniką. Finalnym efektem będzie układ czujnika zmierzchu, który samodzielnie będzie reagował na zmniejszenie ilości światła, poprzez zapalenie dodatkowej diody aby rozświetlić ciemność.

_____________

Długopisy 3D (Piotr Kaźmierczak)
!!! Brak wolnych terminów!!! W czasie zajęć poznamy teorię druku 3D, oraz przećwiczymy ją na uproszczonej wersji drukarki 3D, czyli na długopisach 3D. Uczestnicy samodzielnie narysują długopisem na kartkach swoje prace, które następnie będzie można zdjąć z kartki i zabrać do domu! Rysunki mogą być wykonane na podstawie przygotowanych szablonów jak np. okulary - które potem można normalnie założyć ! czy tez na podstawie swojej wyobraźni i kreatywności.

_____________

Maszyny proste wokół nas (Anna Kwiatkowska)
!!! Brak wolnych terminów!!! Zajęcia pomogą uczniom poznać zasady działania różnych maszyn prostych i ich praktyczne zastosowania. Podczas warsztatów uczestnicy własnoręcznie skonstruują m.in. windę na kołowrót, dźwig i katapultę, przy użyciu ogólnodostępnych materiałów, a następnie przetestują swoje maszyny, wykonując przydzielone zadania.

_____________

Skąd się bierze prąd? (Mateusz Winkowski)
!!! Brak wolnych terminów!!!
Na zajęciach zostaną omówione odnawialne i alternatywne źródła energii. Prowadzący z pomocą uczniów zbuduje układ, w którym prąd będzie pochodził z ogniwa słonecznego, czy wiatraka. Głównym celem zajęć będzie zbudowanie przez uczniów układu z silnikiem elektromagnetycznym i zmierzenie wytworzonego napięcia. Na koniec sprawdzimy, czy owoce również mogą być źródłem prądu.

_____________

W jednych zajęciach może wziąć udział maksymalnie 26. dzieci.

Logo miasta Warszawa
Organizatorzy:
Logo wydziału fizyki
Logo PTF