fizyka medyczna
fizyka medyczna
INSTRUKCJE I ZASADY BHP
instrukcja magazynowania źródeł i odpadów promieniotwórczych;
instrukcja obsługi Gamma Kamery - zawiera włączanie i wyłączanie GK/przygotowanie i układanie fantomów/ akwizycję tomograficzną/ przesyłanie danych na serwer/ wymianę kolimatorów/ kalibrację GK;
zakładowy plan postępowania awaryjnego dla pracowni obrazowania medycznego.
PRACOWNIA SPECJALISTYCZNA
B9. Kontrola jakości gamma kamery z użyciem fantomu Jaszczaka,
dr Beata Brzozowska, dr hab. Zygmunt Szefliński.
kontakt: pokój 4.67, telefon: 22 55 32 867
Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z podstawami obsługi gamma kamery oraz wykonanie jej kontroli jakości przy wykorzystaniu fantomu Jaszczaka. W ramach ćwiczenia przeprowadzone zostaną skany fantomu i rekonstrukcje uzyskanego obrazu dla dostępnych kolimatorów, różnego czasu skanowania oraz wybranych liczb projekcji. Przeprowadzone również zostaną badania odtworzenia kontrastu dla danego rozkładu aktywności w fantomie.
B10. Badanie własności kolimatorów gamma kamery przy wykorzystaniu źródeł Co-57, Ba-133 i Cs-137,
mgr Urszula Kaźmierczak, dr hab. Zygmunt Szefliński.
kontakt: pokój 211 (budynek ŚLCJ), telefon: 22 55 46 211
Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z podstawami obsługi gamma kamery oraz zbadanie charakterystyki dostępnych kolimatorów. Wykonane zostaną skany dostępnych, punktowych źródeł promieniowania: Co-57, Ba-133 i Cs-137 oraz objętościowego źródła Co-57. Przeprowadzone również zostaną badania zależności rozkładu szerokości połówkowych w funkcji odległości wybranego źródła od detektora.
LABORATORIUM TECHNIK OBRAZOWANIA
Wykłady:
Zajęcia praktyczne:
Instrukcja ogólna
Źródła punktowe: zadanie nr 1
Pomiary na Gamma Kamerze: zadanie nr 2
Fantom antropomorficzny: zadanie nr 3
Fantom Jaszczaka: zadanie nr 4
PRACE DYPLOMOWE i nie tylko
W roku akademickim 2014/2015, przy wykorzystaniu gamma kamery, znajdującej się na wyposażeniu Pracowni Obrazowania Medycznego w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW, powstała praca licencjacka zatytułowana: „Wpływ kolimatorów na parametry obrazu ze skanera SPECT”. W ramach wyżej wymienionej pracy dyplomowej przeprowadzone zostały m.in. badania znaczenia poszczególnych parametrów rejestracji danych na jakość obrazu uzyskiwanego przez skaner SPECT DST-XLi marki GE oraz wyznaczona została zdolność rozdzielcza wybranych kolimatorów.
Na Pracowni Obrazowania Medycznego odbyły się również praktyki studenckie, podczas których studenci III roku studiów licencjackich na kierunku Fizyka Medyczna WF UW przetestowali i wdrożyli do użytkowania system elektronicznych dawkomierzy, umożliwiających natychmiastowy odczyt pochłoniętej dawki promieniowania.
Dodatkowo, w ramach X Ogólnopolskich Warsztatów Akceleracji i Zastosowań Ciężkich Jonów, które odbyły się w dniach: 19 - 25 października 2014 r., na Pracowni Obrazowania Medycznego przeprowadzono badanie wpływu różnego rodzaju kolimatorów na przestrzenną zdolność rozdzielczą obrazu z gamma-kamery. W tym celu studenci najpierw samodzielnie przygotowali fantom, a następnie wypełnili go roztworem Technetu i wykorzystując gamma kamerę oraz dostępne kolimatory przeprowadzili serię badań.
Skaner SPECT został również wykorzystany podczas warsztatów zatytułowanych: „Gamma Kamera – narzędzie do obrazowania medycznego” organizowanych w ramach Letniej Szkoły Fizyki 2015, która odbyła się w dniach: 29 czerwca - 10 lipca 2015 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach tych zajęć uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zapoznali się z zasadą działania gamma kamery oraz mieli możliwość samodzielnego sterowania nią i przeprowadzenia pomiarów z wykorzystaniem wcześniej przygotowanego fantomu.
Zajęcia z użyciem Gamma Kamery prowadzone są w ramach Pracowni II stopnia oraz Labortorium technik obrazowania.
Zajęcia dydaktyczne
poniedziałek, 15 czerwca 2015